Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPS1
Okładka Star Gladiator (PS1)

Star Gladiator PS1

Trójwymiarowa bijatyka w stylistyce science fiction, w której wojownicy wyposażeni są w różne typy broni białej. Star Gladiator początkowo ukazał się na automatach, a dopiero później został skonwertowany na PlayStation 1.

Bijatyki | science fiction | kosmiczne | broń biała

Sony PlayStation 1
Okładka Star Gladiator (PS1)

producent: Capcom

wydawca: Capcom

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PS1:

25października1996

PolecaneKolekcja gier
Obserwuj grę
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Jedna z pierwszych trójwymiarowych bijatyk opracowanych przez Capcom. Produkcja czerpie szereg inspiracji z gry Soul Blade, pozwalając toczyć pojedynki z wykorzystaniem broni białej. Od konkurenta odróżnia się jednak stylistyką science fiction.

Fabuła

Rok 2348. Genialny naukowiec Edward Bilstein opracowuje na zlecenie Federacji Ziemi nowy rodzaj broni, która ma zapewnić bezpieczeństwo planecie. Plasma Power wykorzystuje moc umysłu. Z czasem wychodzi na jaw, że podczas swoich badań doktor prowadził nielegalne eksperymenty. Za karę zostaje zesłany na stację, która orbituje wokół planety Zeta. Mija kilka lat. Dochodzi do szeregu ataków na bazy Ziemian w różnych częściach galaktyki. Napastnicy nazywają siebie „Czwartym Imperium” i zmierzają w kierunku Błękitnej Planety. Chcąc zapobiec tragedii, władze powołują do życia projekt Star Gladiator, zbierając ludzi zdolnych wykorzystać Plasma Power i uratować niewinnych cywilów.

Mechanika

Star Gladiator to trójwymiarowa bijatyka, w której wyposażeni w broń białą wojownicy mierzą się na zawieszonych w przestrzeni arenach. Celem starcia jest pozbawienie oponenta całego paska zdrowia lub zrzucenie go z pola bitwy. Autorzy zastosowali w grze czteroprzyciskową mechanikę walki – dwa odpowiadają za ataki bronią, jeden za kopnięcia, a jeden za blok. Unikatowym elementem gry są zdolności postaci związane z siłą umysłu – Plasma Power. W trakcie pojedynków gracz może bronić się za pomocą Plasma Reverse i Plasma Reflect. Pierwszy umożliwia uniknięcie ciosu i oszołomienie oponenta, drugi przeprowadzenie skutecznej kontry. Raz na rundę możliwe jest również użycie potężnego Plasma Strike. Głębię systemu walki tworzy też opcja kończenia combosa za pomocą ataku Plasma Final – odpalanego osobnym przyciskiem po wcześniejszym połączeniu co najmniej kilku ataków.

Twórcy gry oddali do dyspozycji graczy dziesięciu różniących się stylem walki herosów, z których każdy korzysta z innego rodzaju uzbrojenia. Do wyboru są nie tylko Ziemianie, jak używający miecza Hayato czy szermierz Gerelt, ale też przedstawiciele kosmicznych ras – wśród nich przypominający małpę, walczący toporem Gamof i dinozaur Rimgal. Każdy z nich ma własne tło fabularne i historię, która jest przedstawiona w opisie po ukończeniu gry.

Japońscy projektanci przygotowali tradycyjny tryb arcade, w którym należy wygrać dziesięć kolejnych walk, by ukończyć grę. Spełnienie określonych wymagań pozwala odblokować dodatkowe postacie i opcje zabawy, jak walka z niewidzialnymi ścianami wokół plansz. Star Gladiator pozwala też toczyć pojedynki dwóm osobom na wspólnym ekranie.

Kwestie techniczne

Star Gladiator utrzymany jest w stylistyce science fiction, którą podkreślają przygotowane w 3D projekty postaci oraz aren. Produkcja wpisuje się w grono udanych bijatyk Capcom, oferując intuicyjne sterowanie i dynamiczny system walki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Wymagania wiekowe Star Gladiator

12+