Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS2
Okładka Spy Fiction (PS2)

Spy Fiction PS2

Szpiegowska gra akcji. Gracz wciela się w postać jednego z członków szpiegowskiej organizacji Phantom Strike Force. Prowadzony przez niego bohater dużo się skrada i korzysta z nowoczesnych gadżetów.

Akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 2
Okładka Spy Fiction (PS2)

producent: High Moon Studios

wydawca: SEGA

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna   Pomoc techniczna

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS2:

31sierpnia2004

15października2004

pudełko PL

„Spy Fiction” to, jak sama nazwa wskazuje, szpiegowska gra akcji. Podobnie jak w przypadku innych pozycji gatunku, jak chociażby wydawanej przez UbiSoft serii „Tom Clancy’s Splinter Cell”, pozostawanie w ukryciu odgrywa w niej kluczową rolę. Odkrycie swej pozycji nie przekłada się jednak na automatyczne zaprzepaszczenie zadania, pod tym względem gra jest znacznie bardziej tolerancyjna od wspomnianej wyżej serii.

Gracz wciela się w jedną z dwóch postaci (Billy Bishop lub Sheila Crawford) pracujących dla organizacji o nazwie Phantom Strike Force. Powstała ona z myślą o prowadzeniu akcji szpiegowskich mających na celu likwidowanie wszelkich działań dążących do obniżenia bezpieczeństwa narodowego. Wspomniana organizacja aktualnie próbuje zwalczyć pewne ugrupowanie terrorystyczne o nazwie Enigma, na czele którego stoi przebiegły Dietrich Troy. Co ciekawe, zastosowano zbliżony patent do gier z serii „Max Payne” polegający na tym, iż po standardowym prologu przedstawiane są wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości i w konsekwencji doprowadziły do takiego a nie innego rozwiązania problemu. Jak na szpiegowską produkcję przystało gra przepełniona jest licznymi zwrotami akcji.

Kampania singleplayer składa się z dziesięciu rozbudowanych etapów. Gra w pewnych miejscach przebiega w sposób nieliniowy przez co można dotrzeć do jednego z kilku zakończeń. Ponadto istnieje możliwość odblokowania cennych sekretów – ukrytych poziomów czy strojów dla głównych postaci. Przewidywany czas potrzebny do ukończenia gry to około dziesięciu godzin, warto przy tym dodać, iż gracz ma do wyboru trzy poziomy trudności. Sterowana postać może wykonywać wiele znanych miłośnikom podobnych gier ruchów – wychylać zza ścian, pozostawać w bezruchu czy też skradać w celu cichego pozbycia się określonego przeciwnika. Jak na prawdziwego szpiega przystało, aktualnie prowadzony bohater może korzystać z wielu ciekawych gadżetów, jak chociażby linki, dzięki której może podczepić się do sufitu czy też specjalnych gogli, dzięki którym może patrzeć przez ściany. Zdecydowanie największą innowacją jest jednak możliwość przybrania wizerunku dowolnie wybranej osoby (potrzebne jest tylko jej zdjęcie) dzięki czemu można przedostać się do pozornie niedostępnych miejsc czy też bezpiecznie wymijać wrogie patrole. Jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku płeć. Miłośników bardziej tradycyjnych rozwiązań ucieszy obecność wielu typów broni (pistoletów, karabinów itd.).

Gracz może obserwować wydarzenia zarówno z perspektywy pierwszej, jak i trzeciej osoby. Grafika została utrzymana w mangowym stylu, warto również dodać, iż istotną rolę odgrywają filmiki przerywnikowe, dzięki którym można dowiedzieć się znacznie więcej na temat przedstawionych wydarzeń. Poziomy są dość zróżnicowane, gracz odwiedza bazy wojskowe, dżunglę a nawet pędzący pociąg.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Cena gry w dniu premiery: 239,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Spy Fiction

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.