Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Space Empires IV (PC)

Space Empires IV PC

Space Empires IV to czwarta odsłona cieszącego się sporym uznaniem cyklu strategii turowych w realiach science-fiction. Gracz obejmuje kontrolę nad jedną z międzygwiezdnych cywilizacji, a jego zadaniem jest osiągnięcie dominacji we Wszechświecie.

Strategiczne | science fiction | turowe | 4X | kosmiczne | indie

PC Windows
Okładka Space Empires IV (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

9listopada2000

23czerwca2006

pudełko PL

Space Empires IV to przykład na potwierdzenie tezy, że dobra strategia kosmiczna niekoniecznie musi błyszczeć graficznie. Gra jest typowym 4X (eXploruj, eXpanduj, eXploatuj, eXterminuj), porównywalnym skalą komplikacji bardziej do Stars! niż do Master of Orion II. Gra na pewno jest unikalna pod tym względem, że jej twórca, który pierwsze dwie części napisał dla zabawy, a trzecią wydał jako shareware, przy tworzeniu czwartej części postarał się uwzględnić wszystkie uwagi i propozycje, jakie przez lata nadsyłali mu wierni fani serii. Dzięki temu powstała mieszanka wybuchowa złożona z tysięcy pomysłów, których każdy fan kosmicznych strategii ma całe mnóstwo. Próba chociażby skrótowego wymienienia wszystkich dostępnych opcji z dziedziny ekonomii, polityki, handlu czy wreszcie walki jest z góry skazana na niepowodzenie, gdyż jest ich po prostu niezliczona ilość. Z jednej strony powinno to ucieszyć prawdziwych miłośników gier tego typu, z drugiej strony nie jest to gra dla kogoś, kto chciałby na jej przykładzie zaznajomić się z tym gatunkiem gier, gdyż prawdopodobnie zginie marnie w setkach menu i submenu (o ile przebrnie na wstępie sam proces tworzenia rasy). Jak każda szanująca się gra tego typu ma ona silnie rozbudowany tryb multiplayer, najciekawszą jednak jej cechą jest pełna konfigurowalność, włącznie z modyfikacją wszystkich kosztów, drzewek technologii oraz zachowań AI. Tak więc Ci, którzy narzekali w tego typu grach na głupotę komputera, mogą tutaj w łatwy sposób tworzyć godnych siebie komputerowych przeciwników.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 16  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 172 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 49,99 PLN

Wymagania wiekowe Space Empires IV

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Space Empires IV

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 166MMX, 32MB, HDD 100 MB

Space Empires IV - recenzja gry
Space Empires IV - recenzja gry

Recenzja 8 października 2001, 14:25

Na poparcie moich słów zapodam część tego, co twórcy gry umieścili na swojej stronie w temacie zawartości SE IV (oczywiście przetłumaczyłem to na nasz język...):