Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSVPCPS4WiiU
Okładka Soul Saga (PSV)

Soul Saga

Gra jRPG inspirowana klasyką z pierwszej konsoli PlayStation. Akcja Soul Saga toczy się w fantastycznej krainie Oterra, zdewastowanej przez potężny kataklizm i stopniowo podbijanej przez wrogą rasę potworów, znaną jako Inkheart.

RPG | fantasy | turowe | crowdfunding | indie | jRPG

Okładka Soul Saga (PSV)

data premiery gry:

anulowana

WiiU

2021

PS4 PC PSV

Soul Saga to turowa gra jRPG inspirowana produkcjami z tego gatunku, które ukazywały się na pierwszą generację konsoli PlayStation – np. tytułami z serii Final Fantasy, Suikoden czy Chrono Cross. W tytule tym zaimplementowano też elementy roguelike (jest to tzw. rogue-lite). Za jego opracowanie i wydanie odpowiada amerykańskie studio Disastercake i jest to jego debiutancki projekt.

Fabuła

Akcja toczy w pełnym magii świecie znanym jako Oterra. Niegdyś była to kraina mlekiem i miodem płynąca, ale kres temu położył gigantyczny kataklizm. Zdewastował on kontynenty oraz sprowadził rasę potworów zwanych Inkheart, która rozpoczęła systematyczne podbijanie kolejnych państw. Ostatecznie pochód armii zła został zatrzymany przez wielkiego alchemika, który oderwał królestwo Medonii z gruntu i przeobraził je w archipelag lewitujących wysp.

Pomiędzy nimi a powierzchnią umieścił warstwę magicznych chmur nazwaną Tempest Reef, która stanowi barierę niemożliwą do pokonania dla potworów. Kampania rozpoczyna się trzysta lat po tym wydarzeniu. Siła zaklęć, które ocaliły ludzkość zaczyna maleć. Kilka mniejszych wysp runęło już w dół, a moc Tempest Reef z każdym dniem słabnie. Gracze wcielają się w młodego poszukiwacza przygód imieniem Mithos, który wraz z drużyną kompanów spróbuje znaleźć korytarz w chmurach prowadzący na powierzchnię Ottery, by tam poszukać sposobu na uratowanie cywilizacji ludzkiej.

Mechanika

W Soul Saga zabawa koncentruje się zatem na eksplorowaniu świata na pokładzie powietrznego statku, rozwijaniu postaci i toczeniu turowych bitew. Duże znaczenie ma także odkrywanie i dodawanie do swojej drużyny nowych postaci (w nawiązaniu do cyklu jRPG Suikoden) – w grze znaleźć można całą gamę odmiennych bohaterów.

Turowy system walki wykorzystuje tzw. mechanikę ATB (active time battle; przy każdej postaci widzimy stopniowo ładujący się pasek – kiedy wypełni się w 100%, bohater może zadziałać). Kluczową rolę w grze odgrywa przyjęcie odpowiedniej pozycji – w trybie ofensywnym postacie zadają więcej obrażeń, zaś broniąc się, są bardziej odporne. Dodatkowo w każdej turze otrzymujemy specjalne wzmocnienie albo zostajemy objęci negatywnym efektem. Mamy też możliwość opóźniania swoich ataków, by lepiej dopasować działania postaci do swojej strategii.

Warto odnotować, że produkcja oferuje kilka poziomów trudności, dzięki czemu gracze mogą dopasować poziom oferowanego przez nią wyzwania do swoich oczekiwań.

Tryby gry

W Soul Saga możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest rozbudowana kampania fabularna.

Kwestie techniczne

Soul Saga posiada przyzwoitą, trójwymiarową grafikę. Oprawa dość dobrze oddaje charakterystykę świata stworzonego przez dewelopera, nawiązując stylem artystycznym do starych gier jRPG (a także japońskich komiksów i filmów animowanych). Równocześnie jednak gra nie wyróżnia się pod tym względem niczym specjalnym.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 15 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Soul Saga

12+

Wymagania sprzętowe Soul Saga

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Pentium 4 2.0 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD lub lepsza
 • 6 GB HDD
 • Windows XP 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Dual Core 2.0 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
 • 6 GB HDD
 • Windows XP/Vista/7/8/10 64-bit
Soul Saga - inspirowany grami jRPG projekt odniósł sukces na Kickstarterze i otrzyma wersje na konsole
Soul Saga - inspirowany grami jRPG projekt odniósł sukces na Kickstarterze i otrzyma wersje na konsole

wiadomość29 czerwca 2013

Kickstarter projektu Soul Saga okazał się sporym sukcesem. Autorzy zebrali już środki potrzebne na dokończenie produkcji edycji pecetowej oraz na opracowanie konwersji na PlayStation Vita, PlayStation 4 i Wii U. Gra ma być hołdem złożonym japońskim przedstawicielom gatunku RPG z ery 32-bitowych konsol.

PC
PSV
WiiU
PS4