Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Solidarnosc (PC)
OkładkaSolidarnosc (PC)

Solidarność PC

Solidarnosc

Solidarność to gra strategiczna wyprodukowana przez studio deweloperskie firmy P. Z. Karen. Akcja osadzona została w Polsce lat 80. ubiegłego wieku. Gracz wciela się w rolę szefa NSZZ „Solidarność” i kieruje opozycją antykomunistyczną. Do jego zadań należy m.in.

Strategiczne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Solidarność Premiera PC

25stycznia1991

producent: California Dreams wydawca: California Dreams

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Solidarność jest ambitnym projektem zespołu deweloperskiego firmy P. Z. Karen pod kierunkiem Przemysława Rokity. Gra produkowana była z myślą o amerykańskim rynku i towarzyszyć miała hollywoodzkiemu filmowi o Lechu Wałęsie. Ostatecznie filmowcy zrezygnowali ze swego przedsięwzięcia, ale twórcom udało się dokończyć prace nad swoim dziełem.

Akcja Solidarności rozpoczyna się 13 grudnia 1981 roku, a więc w chwili wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Gracz obejmuje przywództwo nad opozycją antykomunistyczną i w bezkrwawy sposób stara się walczyć o wolność.

Mapa Polski w grze podzielona została na sześć regionów (Pomorze, Wielkopolska, Dolny Śląsk, Górny Śląsk, Małopolska, Mazowsze oraz region północno-wschodni z Warmią, Mazurami i Podlasiem), przy czym każdy z nich różni się liczbą więźniów politycznych, brakami w zaopatrzeniu, siłą oddziałów ZOMO, a także nastawieniem ludności. Z pomocą niewielkiej grupki aktywistów oraz dysponując ograniczonymi środkami finansowymi gracz rozpoczyna walkę z komunistyczną władzą. Rozmaite podejmowane działania (przemówienia, ulotki, plakaty, strajki czy demonstracje) mają na celu podniesienie świadomości politycznej społeczeństwa i zwiększenie poparcia dla związku, co przekłada się też na większe fundusze oraz możliwość zakupu kolejnych powielaczy, drukarni czy nadajników radiowo-telewizyjnych. Ustrój stara się jednak zwalczać opozycję wtrącając związkowców do więzień lub wykorzystując propagandę.

Na tle produkcji z przełomu lat 80 i 90. ubiegłego wieku Solidarność wyróżnia się przemyślaną oprawą wizualną. Poszczególne regiony Polski zaprezentowane zostały z dbałością o detale (np. charakterystyczne obiekty w dużych miastach, główne rzeki, najważniejsze drogi). Pojawiają się także charakterystyczne symbole, jak zaciśnięta czerwona pięść czy biała dłoń z uniesionymi w kształcie litery V palcami.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 5,2 / 10 na podstawie 28 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Solidarność: Odpowiednia dla każdego wieku.