Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGWii
Okładka Rune Factory: Frontier (Wii)
OkładkaRune Factory: Frontier (Wii)

Rune Factory: Frontier Wii

Gra opowiadająca o przygodach młodego chłopca, który musi zadbać o farmę i jednocześnie może wziąć udział w wielkiej przygodzie. Tytuł oferuje bardzo dużą swobodę działania.

RPG | fantasy | rolnicze | symulator życia | klasyczne RPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Rune Factory: Frontier Premiera Wii

27listopada2008

producent: Neverland wydawca: Rising Star Games Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Rune Factory: Frontier to ciekawa gra będąca swoistym symulatorem życia na wsi zawierającym wiele elementów RPG. Tytuł został stworzony przez studio Neverland, odpowiedzialne za Harvest Moon i Rune Factory w wersjach na przenośną konsolę DS. Wydawcami dzieła są: Marvelous Entertainment (Japonia i Stany Zjednoczone) oraz Rising Star Games (Europa).

Tytuł przenosi nas do spokojnej, aczkolwiek bardzo nietypowej wioski Trampoli. To właśnie do niej przybywa główny bohater gry – młody chłopak Raguna - poszukujący swojej zaginionej przyjaciółki. Udaje mu się ją odnaleźć, ale przed nim pojawiają się nowe wyzwania. Mieścina Tramploli, leżąca w cieniu niezwykłej latającej wyspy w kształcie wieloryba oraz zamieszkała przez tajemnicze duszki zwane Runeys, staje się nowym domem chłopca, który musi nauczyć się w niej egzystować.

Autorzy postawili na zupełną swobodę odnośnie możliwych dróg rozwoju. W roli głównego bohatera możemy więc zająć się uprawianiem ziemi i prowadzeniem farmy, zostać kowalem albo rzemieślnikiem, gotować, zwiedzać miasto, wybrać się na wspomnianą latającą wyspę lub po prostu poszukiwać przygód w niebezpiecznych podziemiach. Z czasem rozwija się także sama wioska, w której pojawiają się nowe postacie. Podczas zabawy musimy zmierzyć się też z pewnym niebezpieczeństwem, zagrażającym całej idyllicznej okolicy.

Ważnym aspektem rozgrywki są interakcje z innymi postaciami. Dzięki licznym kontaktom możemy zaprzyjaźnić się lub nawet zakochać i ożenić z daną wirtualną osobą. Twórcy stworzyli wiele różnorodnych postaci pobocznych – każda z nich ma własny charakter i upodobania. Oprócz życia towarzyskiego musimy dbać o farmę. W grze zastosowano symulację przypominającą prawdziwy ekosystem – własnoręcznie przygotowujemy pole, sadzimy różne rośliny, podlewamy je i zbieramy plony, by później sprzedać je w mieście. Dodatkiem są wspomniane duszki Runeys – przyspieszają one wzrost różnych upraw i zwiększają ich jakość.

Naturalnie otrzymujemy sporo obszarów do zwiedzenia nie związanych z farmą, w tym przede wszystkim podziemia, pełne potworów oraz rzadkich przedmiotów mogących przydać się na roli. Co ciekawe, wiele typów przeciwników możemy oswoić i wychować, zyskując dzięki temu sprzymierzeńca pomocnego zarówno w walce i w prowadzeniu gospodarstwa. W wiosce Trampoli na odwiedziny czekają sklepy, tawerna, kowal, biblioteka i wiele innych obiektów. Kluczową rolę odgrywa także unosząca się w powietrzu wyspa. Możemy dostać się na nią dbając o pewną bardzo ciekawą roślinę.

Całość została opracowana w bardzo przyjemnej i kolorowej oprawie. Grę obsługujemy wykorzystując kontroler Wii Remote, więc sterowanie jest bardzo intuicyjne. Własnoręcznie musimy wykonywać wszystkie wspomniane czynności – kopać ziemię, sadzić rośliny, podlewać je, itd. Zabawę umila bardzo przyjemna i stonowana muzyka.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 35 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Rune Factory: Frontier

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.