Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPG3DS
Okładka Rune Factory 4 (3DS)

Rune Factory 4 3DS

Rune Factory 4 to kolejna odsłona znanej serii japońskich gier RPG, w której możemy zakosztować życia poszukiwacza przygód, księcia oraz farmera.

RPG | fantasy | rolnicze | symulator życia | crafting | klasyczne RPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo 3DS
Okładka Rune Factory 4 (3DS)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji 3DS:

19lipca2012

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Rune Factory 4 jest kolejną odsłoną serii Rune Factory i pierwszą jaką zaprojektowano wyłącznie z myślą o Nintendo 3DS. Stworzony przez japońskie studio Neverland cykl pomyślany jest jako poboczna seria cieszącej się ogromny powodzeniem gry Harvest Moon z 1996 roku oraz jej kilkunastu kontynuacji wydanych w przeciągu ostatnich lat, która pozwalała nam wcielić się w farmera doglądającego swojego gospodarstwa. W przeciwieństwie do Harvest Moon, akcja wszystkich gier spod szyldu Rune Factory rozgrywa się w świecie fantasy, a bardziej od pilnowania grządek graczy interesują przygody w magicznych podziemiach, walka ze stworami czy produkcja nowych przedmiotów.

Fabuła gry, podobnie jak w poprzednich częściach, rozpoczyna się od utraty pamięci przez głównego bohatera. Nowością jest natomiast możliwość wyboru jego płci. Naszym protagonistą może być więc młody chłopak o imieniu Les lub dziewczyna Frey. Bez względu na to, które z nich wybierzemy, obje zaczynają swoją przygodę tak samo, wypadając z latającego okrętu. To właśnie na skutek upadku z dużej wysokości tracą pamięć o sobie i otaczającym ich świecie, mogąc wraz z graczem zacząć wszytko do nowa. Na szczęście, pomimo początkowego nieszczęścia. los im sprzyja, dzięki pewnemu zbiegowi okoliczności zostają tymczasowo mianowani księciem lub księżniczką, przez mieszkaniowców miasta do którego trafili. Warto jeszcze wspomnieć, że bohaterowie dysponują możliwości telepatycznej komunikacji ze smokami co znacząco wpływa na przebieg fabuły gry.

Większość czasu gry spędzimy podróżując po trójwymiarowych mapach przygód, polując na różnego rodzaju stwory (możemy je oswajać i hodować), na produkcji przedmiotów, interakcji z innymi bohaterami, a także na uprawie ziemi. Z nowością w serii czyli wspomnianym już wcześniej tytułem władcy wiążą się pewne przywileje i obowiązki. Gracze mogą wykorzystywać "książęce punkty", otrzymywane w nagrodę za poczynania i postęp w grze, do wznoszenia nowych budynków w mieście, zlecając na przykład budowę kuźni lub apteki. Nowe konstrukcje przyciągają turystów, a im więcej przyciągną odwiedzających nasze miasto tym lepiej oceniana będzie nasza praca. Zwiększa to nasz wielostopniowy ranking księcia/księżniczki i wiąże się kolejnym zastrzykiem punktów lub innymi dodatkowymi bonusami. W przeciwieństwie do starszych odsłon cyklu inaczej rozwiązano też system romansowania z innymi postaciami. Sterowani przez nas bohaterowie mają do wyboru kilku różnych kandydatów do tytułu męża/zony, jednak nie muszą zaraz po zakochaniu się w jednym nich finalizować związku przed ołtarzem. Co więcej randkować można nawet z kilkoma osobami naraz.

Oprawa graficzna gry to połączenie trójwymiarowych teł i modeli postaci oraz stworów, z dwuwymiarowymi grafikami przestawiającymi uczestniczących w rozmowach bohaterów, które jest charakterystyczne dla tytułów z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 10 / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Rune Factory 4

odpowiednia dla każdego wieku