Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4SwitchPSV
Okładka Root Letter: Last Answer (PC)
OkładkaRoot Letter: Last Answer (PC)

Root Letter: Last Answer

Detektywistyczna gra przygodowa z gatunku visual novel, której akcja rozgrywa się we współczesnej Japonii. Produkcja jest rozszerzonym o nową zawartość remakiem oryginału, który ukazał się w 2016 roku.

Przygodowe | thriller | detektywistyczne | visual novel | reedycje/remastery/remaki | full motion video | Japonia

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Root Letter: Last Answer Premiera

20gru2018

PSV

30sie2019

PS4 Switch

3wrz2019

PC

producent: Kadokawa Games wydawca: pQube Strona oficjalna

Gry podobne do Root Letter: Last Answer

Steins;Gate

Overboard!

Steins;Gate 0

Root Letter: Last Answer to przygodowa gra detektywistyczna z gatunku visual novel, której model rozgrywki zbliżony jest do serii takich jak Danganronpa lub Ace Attorney. Za stworzenie tytułu opowiada japońska firma Kadokawa Games, będąca częścią ogromnego konglomeratu wydawniczego Kadokawa, zajmującego się produkcją filmów, animacji, muzyki, gier etc.

Root Letter: Last Answer to rozszerzony remake oryginalnego Root Letter, które ukazało się w 2016 roku na komputerach PC oraz konsolach PlayStation 4 oraz PS Vita, sprzedając się na całym świecie w liczbie ponad 400 tysięcy egzemplarzy. Była to pierwsza przygodówka w dorobku deweloperów, z których wielu pracowało wcześniej dla firmy Konami, a także debiutancka odsłona serii niezwiązanych ze sobą gier detektywistycznych. Reedycja zastąpiła oryginalne dwuwymiarowe ilustracje zdjęciami oraz filmami aktorów ucharakteryzowanych na bohaterów tytułu. Warto jednak zaznaczyć, że produkcja pozwala w każdej chwili przywrócić jej oryginalny wygląd. Autorzy rozszerzyli grę także o nowy epilog dla każdego z dostępnych zakończeń, a także wprowadzili szereg ulepszeń do interfejsu.

Fabuła

Akcja Root Letter: Last Answer rozgrywa się we współczesnej Japonii. Ponad trzydziestoletni protagonista tytułu odkrywa dawno zapomniane listy, które wymieniał piętnaście lat wcześniej z korespondencyjną przyjaciółką o imieniu Aya Fumino. Kontakt z nią urwał się nagle po tym, jak w ostatniej wysłanej wiadomości przyznała się, że zamordowała człowieka i musi za to odpokutować. Mimo upływu czasu bohater postanawia dotrzeć do sedna tajemnicy, która kryła się za niepokojącym listem. Wyrusza więc do miasta Matsue w japońskiej prefekturze Shimane, próbując odnaleźć przyjaciół ze szkoły, o których wspominała Fumino, licząc na to, że doprowadzą ją do dziewczyny. Na miejscu ze zdziwieniem odkrywa, że przyjaciółka zmarła ponoć w pożarze rodzinnego domu na dziesięć lat przed tym, nim nawiązała z nim pierwszy kontakt. W zależności od podjętych decyzji, możemy odblokować pięć zakończeń, w drastycznie różny sposób rozwiązujących główny wątek fabularny, który dodatkowo rozszerzony jest w epilogach.

Mechanika

Rozgrywka w Root Letter: Last Answer przypomina klasyczne dwumiarowe gry visual novel, ale umożliwia także większą niż zazwyczaj interakcję i wpływ na przebieg zabawy (podobnie jak np. seria Danganronpa). Historia podzielona jest na rozdziały, a każdy łączy się z jednym z otrzymanych przez nas listów. Gracze mogą wybierać różne lokacje w Matsue i w okolicach, przesłuchując osoby wspomniane przez Fumino oraz te, które związane są z jej zaginięciem/śmiercią. W różnych momentach proszeni jesteśmy o podjęcie decyzji wpływającej na przebieg dialogów. Kiedy znajdziemy osobę ukrywającą przed nami istotne fakty, zostajemy przeniesieni do minigry, gdzie wykorzystujemy argumenty oraz wskazówki i dowody odkryte podczas śledztwa.

Kwestie techniczne

Autorzy Root Letter: Last Answer wykorzystali rzeczywiste lokacje w Matsue oraz całym Shimane, współpracując przy tym z władzami prefektury; możemy zobaczyć różne autentyczne atrakcje turystyczne regionu, zarówno w wersji rysunkowej jak i aktorskiej wykorzystującej zdjęcia. Za ilustracje oraz projekty postaci odpowiada Mino Taro, który zasłynął dzięki randkowej serii Love Plus na konsoli Nintendo DS. Artysta pracował także przy jRPG-u Exist Archive.

Tryb gry: single player  

Root Letter: Last Answer cena w dniu premiery: 107,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Root Letter: Last Answer

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Root Letter: Last Answer Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Celeron G540 2.5 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 7/8/10
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-4590 3.3 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB Intel HD 4600 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 7/8/10
PS4
Switch
PSV
PC