Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Return to Zork (PC)

Return to Zork PC

700 lat temu, Wielkie Podziemne Królestwo Zork zostało zniszczone, a wraz z nim pogrzebano wszystkie siły zła. Ale czy aby na pewno? Niedawne odkrycie przez archeologów wejścia do zapomnianej krainy stało się przyczyną niewytłumaczalnych zjawisk.

Przygodowe

PC Windows
Okładka Return to Zork (PC)

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

11kwietnia1993

13maja1994

pudełko PL

700 lat temu, Wielkie Podziemne Królestwo Zork zostało zniszczone, a wraz z nim pogrzebano wszystkie siły zła. Ale czy aby na pewno? Niedawne odkrycie przez archeologów wejścia do zapomnianej krainy stało się przyczyną niewytłumaczalnych zjawisk. Ludzie zaczęli przepadać bez wieści w tajemniczych okolicznościach, z powierzchni ziemi znikały ich domostwa. Zabłąkany wędrowiec, który trafia w okoliczne tereny, stoi przed niepowtarzalną szansą odwrócenia klątwy nękającej mieszkańców. Czy mu się to uda, zależy już tylko od Ciebie…

Return to Zork to ósma z kolei gra przygodowa firmy Infocom, nawiązująca do fantastycznego, tytułowego świata. W porównaniu do poprzednich odsłon serii, prawdziwą rewolucję przeszła oprawa audiowizualna. Grafikę oparto o dużą ilość digitalizowanych zdjęć i wzbogacono ją przerywnikami FMV. Kolejnym przełomem jest pełne udźwiękowienie gry. Wszystkie napotykane postacie wygłaszają swoje kwestie w formie mówionej – na początku lat dziewięćdziesiątych nie było to jeszcze standardem. Duże zmiany zaszły także w kwestii interfejsu, w całości obsługiwanego za pomocą myszy. W zależności od wskazywanego przez kursor przedmiotu, program automatycznie dobiera odpowiednie ikony, umożliwiające przeprowadzenie jednej z kilku akcji.

W trakcie rozgrywki, bohater nie tylko będzie mógł kolekcjonować i używać znalezione przedmioty, ale także rozmawiać z napotykanymi postaciami. Autorzy porzucili możliwość wyboru poszczególnych kwestii, na rzecz ustalenia naszego stosunku do rozmówcy. Odpowiednio manipulując pojawiającymi się podczas dyskusji ikonami, gracz może okazać swoje zafascynowanie, znudzenie a nawet złość. Wszystkie rozmowy nagrywane są na dyktafon, dzięki czemu można je odsłuchać w dowolnym momencie.

Gra jest wręcz niewyobrażalnie trudna. Jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia z tego typu przygodówkami, Return to Zork może sprawić Ci ogromne problemy. Oprócz prób połączenia wszystkich faktów w logiczną całość, trzeba się tu także pomęczyć z pojawiającymi się od czasu do czasu zagadkami logicznymi. Należy pamiętać, że w nieprzyjaznym świecie można bardzo łatwo zginąć, nawet podczas próby przejścia z jednej lokacji do drugiej. Częste korzystanie z opcji „Save” w Return to Zork, jest po prostu koniecznością.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 85 głosów czytelników.

Gry podobne do Return to Zork

Wymagania wiekowe Return to Zork

odpowiednia dla każdego wieku