Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Phantasmagoria (PC)
OkładkaPhantasmagoria (PC)

Phantasmagoria PC

Phantasmagoria to gra przygodowa, zrealizowana w konwencji interaktywnego filmu, która pozwala nam się wcielić w rolę Adrianne Delaney, rozwiązującej tajemnicę wiktoriańskiego domu.

Przygodowe

Phantasmagoria Premiera PC

31lipca1995

producent: Sierra wydawca: Sierra

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Phantasmagoria to gra przygodowa, zrealizowana w konwencji interaktywnego filmu, gatunku zdobywającego popularność w połowie lat dziewięćdziesiątych, głównie ze względu na olbrzymią pojemność nośnika CD. Program pozwala nam się wcielić w postać Adrianne Delaney, która wraz z mężem wprowadza się do opuszczonej rezydencji Carnovash, pozornie malowniczej, w rzeczywistości jednak skrywającej potworną tajemnicę. Mimo oklepanego w wielu horrorach schematu – stary dom, niewinna kobieta i opętany mąż, Phantasmagoria potrafi skutecznie trzymać w napięciu. Duża w tym zasługa scenarzystów, którzy po kawałku odkrywają przed nami elementy ponurej historii, by wreszcie, w wielkim finale uderzyć z ogromną siłą.

Gra autorstwa Roberty Williams z firmy Sierra, posiada dużą ilość scen FMV, nagranych przy udziale żywych aktorów w technice blue-box. Wszystkie wnętrza zawarte w programie są już jak najbardziej wirtualne, ale trzeba przyznać, że prezentują się one wyjątkowo naturalnie. Ze względu na wykorzystanie krótkich przerywników filmowych, Adrienne nie porusza się tak jak w tradycyjnych przygodówkach. Po prostu wskazujemy za pomocą kursora obiekt, który nas interesuje i reszta odbywa się już automatycznie.

Gra podzielona jest na siedem dni, które dla wygody gracza umieszczono na oddzielnych kompaktach. Rozgrywkę możemy rozpocząć w dowolnej kolejności, wybierając interesujący nas rozdział. Jak na konserwatywną w tych sprawach Sierrę, takie posunięcie naprawdę zaskakuje, ale trzeba jednak pamiętać, że tylko gra od początku pozwoli nam w pełni zrozumieć sytuację Adrienne i wszystkie tajemnice, których systematyczne odkrywanie podsyca specyficzną atmosferę. O ile przez pierwszych sześć dni możemy spokojnie eksplorować rezydencję, tak siódmego, w wielkim finale, dużo zależy od szybkości z jaką wykonujemy dane czynności. Jeśli komuś Phantasmagoria wyda się zbyt trudna, może skorzystać z systemu podpowiedzi, który jest dostępny na głównym ekranie.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 7 CD

Ocena użytkowników: 8,4 / 10 na podstawie 305 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Phantasmagoria: 16+

Phantasmagoria Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • 486 DX
  • 8 MB RAM
  • SVGA