Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Realms of Arkania: Shadows Over Riva (PC)
OkładkaRealms of Arkania: Shadows Over Riva (PC)

Realms of Arkania: Shadows Over Riva PC

Klasyczna gra z gatunku role-playing. Przejmujemy kontrolę nad składającą się z sześciu osób drużyna, próbując uchronić tytułowe miasteczko Riva przed atakami ze strony orków.

RPG | klasyczne RPG

Realms of Arkania: Shadows Over Riva Premiera PC

31maja1997

producent: Attic Entertainment Software wydawca: TopWare Interactive / Zuxxez

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Realms of Arkania: Shadows Over Riva

The Elder Scrolls III: Morrowind

Wizardry 8

Might and Magic VIII: Day of the Destroyer

Shadows over Riva to trzecia część serii Realms of Arkania, bazującej na popularnym papierowym RPG-u Das Schwartze Auge. Jest to złożona gra z gatunku role-playing, w której prowadzona przez gracza drużyna zajmuje się eksploracją świata, wykonywaniem questów, kolekcjonowaniem coraz lepszego ekwipunku oraz likwidacją potworów.

Właściwa zabawa tym razem nawiązuje do tytułowego nadmorskiego miasteczka Riva. Mieszkańcy tych regionów nie mogą zaznać spokoju, gdyż są nieustannie nękani przez hordy orków. Pierwsze zadanie gracza związane jest z koniecznością powstrzymania tych ataków, lecz zabawa wkrótce nabiera epickich rozmiarów, wymuszając konieczność dalszej eksploracji świata i aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach mających znaczenie dla bezpieczeństwa całej krainy.

Gra rozpoczyna się od utworzenia własnej drużyny, która maksymalnie może składać się z sześciu postaci. Zadbano tu o dużą różnorodność profesji, w rezultacie czego można decydować się na wojowników, łowców czy magów. Każda z postaci jest opisana wieloma istotnymi współczynnikami. Parametry te obrazują zarówno mocne, jak i słabe strony każdego bohatera. W miarę postępów w zabawie członkowie drużyny nie tylko stają się silniejsi, ale również nabywają nowe umiejętności. Dla rycerza są to między innymi bardziej efektowne sztuki walki. Mag może z kolei uzyskać dostęp do potężniejszych czarów.

Zabawa toczy się w trójwymiarowym środowisku, po którym można się do woli przemieszczać. Przez zdecydowaną większość czasu gry wydarzenia obserwuje się z perspektywy pierwszej osoby. Jedynym wyjątkiem są bitwy, które rozgrywane są w rzucie izometrycznym, a na dodatek w systemie turowym. Członkowie drużyny przemieszczają się wtedy po heksach, próbując pokonać znajdujące się na planszy potwory. Oprócz walk duży nacisk położono także na eksplorację otoczenia oraz konieczność odbywania rozmów z postaciami niezależnymi.

Shadows over Riva to pierwsza gra z serii Realms of Arkania, którą zdecydowano się wydać wyłącznie w wersji CD. Sporym usprawnieniem jest także to, iż eksploracja z perspektywy FPP odbywa się w sposób płynny, a nie skokowy. Znaczną część ekranu w dalszym ciągu zajmują natomiast ikony opcji oraz wizerunki członków drużyny.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,5 / 10 na podstawie 29 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Realms of Arkania: Shadows Over Riva: 12+

Realms of Arkania: Shadows Over Riva Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 75MHz
  • 16MB RAM
  • karta graficzna 2MB
  • 60MB HDD
  • Windows 95/98