Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportoweXONEPCPS4SwitchANDiOS
Okładka R.B.I. Baseball 20 (XONE)
OkładkaR.B.I. Baseball 20 (XONE)

R.B.I. Baseball 20

R.B.I. Baseball 20 to kolejna odsłona cyklu zręcznościowych gier baseballowych. Produkcja posiada pełną licencję amerykańskiej MLB - mamy do dyspozycji prawdziwe drużyny, składy i zawodników. Za jej stworzenie odpowiada studio Major League Baseball Advanced Media.

Sportowe | baseball | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Kolekcja gier
Obserwuj grę

R.B.I. Baseball 20 to kolejna część cyklu gier sportowych, które skupiają się na mało popularnej w naszym kraju dyscyplinie – baseballu. Warto odnotować, że korzenie serii sięgają lat 80. – jej pierwsze odsłony ukazały się na konsoli Nintendo Entertainment System (NES). Produkcja może się pochwalić licencją amerykańskiej ligi MLB, dzięki czemu możemy w niej zobaczyć prawdziwych zawodników i drużyny (są one też aktualizowane na bieżąco, w odstępach tygodniowych). Za stworzenie tego tytułu odpowiadają deweloperzy rozwijający cykl od samego początku, czyli powołane przez MLB studio Major League Baseball Advanced Media.

Mechanika

Rozgrywka w R.B.I. Baseball 20 nie odbiega znacząco od tego, do czego przyzwyczaiły nas poprzednie części. Nie mamy tu do czynienia z symulatorem, a dziełem oferującym nieco uproszczoną, zręcznościową rozgrywkę (choć nie jest ona pozbawiona głębi). Twórcy postawili przede wszystkim na wywoływanie w graczu dużych emocji.

Dzięki pełnej licencji ligi MLB, otrzymujemy do dyspozycji kilkadziesiąt wiernie odwzorowanych stadionów oraz podobną liczbę drużyn. Łącznie gra w nich przeszło tysiąc graczy i wszyscy oni są obecni w R.B.I. Baseball 20. Deweloperzy przygotowali nawet opcję grania dawnymi gwiazdami baseballu.

Poza kontrolowaniem sportowców na boisku mamy możliwość wykonywania obowiązków menadżera – wymaga to m.in. dbania o finanse, kupowania zawodników czy wynajmowania agentów wyszukujących utalentowanych graczy.

W porównaniu do poprzedniej odsłony serii znacząco poprawiono system sterowania – mamy m.in. możliwość wybierania różnych typów rzutów, bazujących na informacjach na temat danego zawodnika. Podczas rzutów gra stosuje zupełnie nowy widok, który przypomina to, co znamy z transmisji telewizyjnych. Usprawniono również system odpowiedzialny za zachowanie piłki (fizykę przy kontakcie z różnymi obiektami).

Tryby gry

W R.B.I. Baseball 20 możemy grać zarówno samotnie, jak i z innymi. Podstawowym trybem jest tzw. Franchise Mode – pozwala on rozegrać pełny sezon ligowy (wraz z rozgrywkami posezonowymi). Z kolei Exhibition umożliwia branie udziału w niezobowiązujących, pojedynczych meczach z komputerem lub drugim graczem (na pecetach i urządzeniach mobilnych tylko z wykorzystaniem Internetu, ale na konsolach także lokalnie, na wspólnym ekranie). Ostatnią opcją jest moduł Home Run Derby, dzięki któremu możemy rzucić wyzwanie innemu użytkownikowi lub AI – odniesiemy zwycięstwo, jeśli wybijemy większą liczbę piłek.

Kwestie techniczne

R.B.I. Baseball 20 posiada całkiem ładną, trójwymiarową oprawę graficzną. Została ona znacząco poprawiona względem poprzedniego wydania. Ulepszono modele zawodników (włosy, oczy, stroje), którzy w trakcie meczu łapią brud (na ubraniach pojawiają się plamy od błota i trawy). Sporej poprawie uległy również stadiony (zadbano m.in. o lepsze animacje widowni) i ogólna prezentacja spotkań (zmieniono animowane sceny i kamerę w taki sposób, by zapewnić większą autentyczność widowiska).

W produkcji znajdziemy też nową ścieżkę dźwiękową z piosenkami dwudziestu różnych wykonawców.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / wspólny ekran   Liczba graczy: 1-2  

Klasyfikacja PEGI R.B.I. Baseball 20

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

R.B.I. Baseball 20 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo E8400 3.0 GHz / AMD Phenom II X2 550 3.1 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 9600 GT / Radeon HD 4850 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-920 2.66 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560 / 3 GB Radeon HD 8950 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch
AND
iOS