Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Ravenfield (PC)
OkładkaRavenfield (PC)

Ravenfield PC

Drużynowa strzelanka FPS o prostej i kolorowej oprawie graficznej, przeznaczona wyłącznie dla pojedynczego gracza. Produkcja jest dziełem jednego człowieka: Johana „SteelRaven7” Hassela.

Akcji | FPP | FPS | wojenne | indie | strzelanki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ravenfield Premiera PC

wczesny dostęp

18maja2017

grudzień2021

Steam

grudzień2021

producent: SteelRaven7 wydawca: SteelRaven7 Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Ravenfield to drużynowa strzelanina FPS przeznaczona dla gracza pojedynczego, charakteryzująca się bardzo uproszczoną oprawą wizualną. Wcielamy się w członka zespołu czerwonych albo niebieskich i walczymy o zwycięstwo w bitwach bardzo przypominających te ze znanej serii Battlefield. Gra dostępna jest na platformie PC.

Za stworzenie Ravenfield odpowiada jeden człowiek: Johan „SteelRaven7” Hassel. Inne produkcje tego autora to głównie niewielkie tytuły stworzone przy okazji różnych wydarzeń typu game jam, jak np. strzelanka wieloosobowa Root Arena zaprojektowana w ramach wydarzenia 7DFPS w 2013 roku.

Mechanika

Ravenfield to strzelanka pierwszoosobowa (FPS) przeznaczona do zabawy w trybie single player. Gracz wciela się w szeregowego żołnierza i bierze udział w ogromnych bataliach pomiędzy dwiema frakcjami: Eagle (niebiescy) i Raven (czerwoni). Walczyć możemy zarówno na piechotę, jak i przy pomocy pojazdów.

Arsenał broni ręcznej składa się z kanciastych odpowiedników prawdziwych broni piechoty: mamy tu m.in. karabin automatyczny wyraźnie inspirowany kultowym kałasznikowem, wyrzutnię rakiet nieco przypominającą amerykańskiego Javelina, karabin snajperski, pistolet w wersji zwykłej oraz wytłumionej, rewolwer, granaty, a nawet urządzenie wyglądające na wariant działa bezodrzutowego Carl Gustaf. Podczas eksploracji map możemy też odnaleźć bronie specjalne, jak chociażby ciężki karabin maszynowy o nieograniczonym zapasie amunicji. Ekwipunek piechociarza uzupełnia osprzęt dodatkowy, taki jak paczki z amunicją lub lekami czy też klucz naprawczy, który może zostać użyty zarówno do usunięcia usterek czołgu, jak i do powalenia przeciwnika celnym ciosem w głowę.

Wśród dostępnych pojazdów znajdziemy czołgi, jeepy z karabinami maszynowymi, helikoptery szturmowe, samoloty, a nawet kanonierki (niewielkie łodzie bojowe) wyposażone w działo i wyrzutnię rakiet.

Tryby rozgrywki

Gra Ravenfield jest przeznaczona wyłącznie dla gracza pojedynczego. Bawić się możemy w dwóch trybach rozgrywki: Instant Action oraz Campaign.

Instant Action pozwala szybko zdefiniować parametry rozgrywki i rzucić się w wir walki. Możemy wybrać mapę, reguły gry, oraz ustawienia dodatkowe, takie jak liczba botów (żołnierzy sterowanych przez sztuczną inteligencję), pora nocna lub dzienna, gra z pojazdami lub bez, czy też balans sił obu walczących frakcji.

Rozgrywka w trybie Instant Action może się odbywać według trzech zestawów reguł: Point Match, Battalions oraz Spec Ops. Point Match to wariacja na temat znanego z serii Battlefield trybu Conquest: celem głównym jest zdobycie wszystkich znajdujących się na mapie flag, co uniemożliwi zespołowi przeciwnemu odradzanie się. Dodatkowo w trybie tym zdobywa się punkty za zabijanie przeciwników. Istotą Battalions jest tzw. wojna na wyniszczenie: każda drużyna posiada ograniczoną liczbę szans na odrodzenie. Drużyna, która pierwsza straci wszystkie szanse, przegrywa. W Spec Ops nie ma odrodzeń, a zadanie gracza zależy od wybranego zespołu. Jako żołnierz niebieskich musimy wraz z kilkoma kompanami znaleźć bazę czerwonych i wyeliminować wszystkich znajdujących się tam wrogów. Jako członek armii czerwonych mamy bronić bazy przed atakującymi żołnierzami niebieskich.

Tryb kampanii polega na rozgrywaniu kolejnych pól bitew, które wybieramy ze strategicznej mapy globalnej. Podbijanie lokacji zapewnia nam surowce, które możemy użyć do ulepszania naszej armii. Każda wygrana bitwa przybliża nas również do celu ostatecznego – zdobycia centrum dowodzenia wroga.

Kwestie techniczne

Sztandarową cechą Ravenfield jest bardzo prosta oprawa wizualna. Modele 3D składają się z małej liczby wielokątów i często są pokryte jednolitymi kolorami, co w rezultacie pozytywnie wpływa na czytelność i nadaje grze dość luźny charakter.

Produkcja pojawiła się na platformie PC dzięki technologii silnika Unity. Do stworzenia zawartości użyto m.in. programu Blender, a kwestie programistyczne rozwiązano przy pomocy języka C#.

Gra korzysta z systemu Steam Workshop (Warsztat Steam), aby umożliwić graczom dzielenie się własnoręcznie stworzoną zawartością, taką jak nowe mapy, bronie oraz pojazdy.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.9 / 10 na podstawie 44 głosów czytelników.

Ravenfield cena w dniu premiery: 53,99 PLN

Wymagania wiekowe Ravenfield: 16+

Ravenfield Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 2.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD 3000 lub lepsza
 • 1 GB HDD
 • Windows XP SP2
 • Zalecane:
 • Quad Core 3.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 lub lepsza
 • 1 GB HDD
 • Windows 7/8/10