Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4Switch
Okładka RAD (PC)

RAD

Izometryczna gra akcji typu roguelike od studia Double Fine (twórców m.in. Psychonauts i Brutal Legend), osadzona w postapokaliptycznym świecie.

Akcji | TPP | roguelike | postapokalipsa | widok izometryczny

Okładka RAD (PC)

data premiery gry:

20sie2019

PC Switch PS4 XONE

RAD to gra stworzona przez Double Fine Productions, studio odpowiedzialne za Psychonauts, Brutal Legends i Grim Fandango Remastered. Tym razem twórcy postawili na roguelike osadzony w świecie dwukrotnie dotkniętym Armagedonem.

Fabuła

W RAD wcielamy się w rolę nastolatka, który ma dosyć życia w świecie zdewastowanym przez dwukrotny Armagedon. Postanawia on ruszyć w głąb Ugoru — radioaktywnego pustkowia naszpikowanego niebezpiecznymi mutantami, gdyż skrywa ono tajemnicę i sposób na uratowanie ludzkości. Zapłaci jednak za to wysoką cenę, bo kłębiące się w powietrzu radioaktywne opary wpłyną na jego umiejętności, które sprawiają, że coraz mniej jest człowiekiem, a coraz bardziej potężnym mutantem. Czy uda mu się ocalić ludzkość, czy może zginie w trujących oparach jak wielu innych? Jego losy są w naszych rękach.

Mechanika

RAD to trójwymiarowy roguelike obserwowany z widoku izometrycznego. Naszym zadaniem jest podążanie w głąb zdewastowanych krain, aby znaleźć sposób na uratowanie ludzkości. W tym celu eksplorujemy rozmaite lokacje – bagna, pustynie i lasy – zmagające się ze skutkami przeraźliwej katastrofy. Oprócz zrujnowanych budynków czy zmienionej nie do poznania roślinności, na naszej drodze spotykamy liczne stworzenia skażone radioaktywnymi gazami. Wskutek ich działania zmieniły się one w mutanty i dysponują zwiększoną siłą, umiejętnościami i pałają żądzą mordu, dlatego nie obędzie się bez walki.

Bohater, którym sterujemy, korzysta tylko z jednego rodzaju broni – kija bejsbolowego. Jednak rozgrywka nie polega jedynie na wymachiwaniu nim. Nasza postać, przechodząc od lokacji do lokacji, nabywa coraz to potężniejsze umiejętności, które potem może wykorzystać w walce. Jednak nie ma nic za darmo, bo każda moc jest skutkiem mutacji związanej z przebywaniem w skażonym środowisku. Im dalej zajdziemy, tym bardziej sami będziemy przemieniać się w to, co zabijamy.

RAD to roguelike posiadający system permanentnej śmierci. Jeśli umieramy, to naprawdę i na kolejne wyprawy wyruszamy zupełnie inną postacią. Jednak po każdym nieudanym podejściu możemy sprawić, aby następna postać, w którą się wcielimy, miała trochę łatwiej. Dzieje się to za sprawą towarzyszących nam na każdym kroku kompanów w postaci nietoperzy, które możemy ulepszyć, aby te przynosiły nam różnorakie benefity.

Dodatkową cechą, jaką może poszczycić się nasza postać, jest fakt, że tam, gdzie stanie rozkwita roślinność w postaci kwiatów i trawy. Dzięki temu zabiegowi nie dość, że eksploracja staje się przyjemniejsza, to dodatkowo zazielenione pasma służą nam jako przewodnik i informują, że tu już byliśmy.

Kwestie techniczne

Pomimo tematyki postapokaliptycznej gra nie raczy nas ponurą wizją świata, a stawia na wesołą i kolorową estetykę, graficznie kojarzącą się z komiksem. W warstwie muzycznej towarzyszą nam rockowe brzmienia.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 7 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,00 PLN

Klasyfikacja PEGI RAD

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe RAD

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 780 / 4 GB Radeon RX 470 lub lepsza
 • 6 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-4570 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 980 / 8 GB Radeon RX Vega 64 lub lepsza
 • 6 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
RAD – nowa gra twórców Psychonauts
RAD – nowa gra twórców Psychonauts

wiadomość20 marca 2019

Studio Double Fine Productions i firma Bandai Namco zapowiedziały RAD – izometryczną strzelankę z elementami roguelike na PC oraz konsole Xbox One, PlayStation 4 i Nintendo Switch. W grze przemierzymy radioaktywne pustkowia, a w walce z wrogami pomogą nam rozmaite mutacje.

PC
Switch
PS4
XONE