Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePSVPS4SwitchPC
Okładka Rabi-Ribi (PSV)
OkładkaRabi-Ribi (PSV)

Rabi-Ribi

Dwuwymiarowa platformówka czerpiąca garściami z gatunku metroidvania. W Rabi-Ribi gracze wcielają się w rolę Eriny — królika za sprawą klątwy zamienionego w kobietę. Bohaterce towarzyszy Ribbon, czyli skrzydlata wróżka o różowych włosach.

Zręcznościowe | fantasy | platformówki | 2D | metroidvania | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Rabi-Ribi Premiera

28sty2016

PC

1wrz2017

PSV PS4

17paź2019

Switch

Gry podobne do Rabi-Ribi

Rayman Origins

Axiom Verge

Guacamelee!

Rabi-Ribi to dwumiarowa zręcznościowa gra platformowa, łącząca elementy produkcji z gatunku metroidvania oraz bullet hell shooter. Tytuł powstał w niezależnym tajwańskim zespole deweloperskim CreSpirit. Poza omawianą produkcją, twórcy mają również na koncie kreskówkowy beat 'em up D-squad, który w 2016 roku pojawił się na platformach mobilnych.

Fabuła

W trakcie rozgrywki śledzimy losy pary głównych bohaterek. Erina była zwykłym królikiem, który na skutek magicznego zaklęcia został zamieniony w człowieka. Zaskoczona obrotem spraw protagonistka wyruszyła w podróż, której celem jest znalezienie sposobu na przywrócenie jej oryginalnej formy. Dołącza do niej różowowłosa skrzydlata wróżka o imieniu Ribbon. W trakcie przygody obie bohaterki spotykają na drodze wiele innych postaci, z którymi interakcje przedstawione zostały w przerywnikach fabularnych, zrealizowanych w formie znanej z gier visual novel.

Mechanika

Na pierwszy rzut oka Rabi-Ribi jest zwykłą dwuwymiarową platformówką, ale produkcja zawiera wiele elementów zaczerpniętych z innych gatunków i produkcji, takich jak seria Castlevania. Lokacje są otwarte i złożone, skrywają też liczne sekrety. Bohaterki opisane zostały zestawem statystyk, determinujących ich siłę ataku oraz obronę, a ponadto z czasem rozwijają swoje umiejętności i zdobywają nowe elementy ekwipunku, co również wpływa na ich możliwości.

Erina, którą kontrolują gracze, specjalizuje się w walce wręcz, z kolei unosząca się za jej plecami Ribbon wystrzeliwuje w stronę wrogów magiczne pociski. Walki z bossami testują naszą zręczność, bowiem wykorzystują mechanikę znaną z gier bullet hell shooter, której efektem jest nawałnica trudnych do ominięcia pocisków, laserów i innych zagrożeń. Rabi-Ribi oferuje w sumie dziewięć głównych lokacji, ponad sześćdziesiąt przedmiotów i czterdziestu różnych bossów.

Tryby gry

Poza standardową kampanią fabularną dla pojedynczego gracza, produkcja pozwala również na zabawę w trybie Boss Rush oraz Speedrun. W pierwszym walczymy po kolei z różnymi bossami, w drugim naszym zadaniem jest ukończenie tytułu w jak najkrótszym czasie.

Kwestie techniczne

Rabi-Ribi oferuje kolorową dwuwymiarową oprawę graficzną, inspirowaną japońską mangą i anime. Rozgrywce towarzyszy oryginalna ścieżka muzyczna, składająca się z kilkudziesięciu utworów.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Rabi-Ribi

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.
PC
PSV
PS4
Switch