Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4
Okładka Project Rap Rabbit (PS4)

Project Rap Rabbit

Przygodowa gra rytmiczna, w której esencją rozgrywki są bitwy na słowa. Na tle innych produkcji tego typu opisywany tytuł wyróżnia się za sprawą oryginalnej mechaniki rozgrywki.

Przygodowe | rytmiczne | muzyczne | indie

Okładka Project Rap Rabbit (PS4)

producent: NaNaOn-Sha

wydawca: pQube

data premiery gry:

anulowana

PC PS4

Project Rap Rabbit jest przygodową grą rytmiczną, będącą efektem współpracy dwóch zespołów deweloperskich – NanaOn-Sha (w którego portfolio można znaleźć legendarne PaRappa The Rapper) oraz iNiS (twórców Gitaroo Man). Produkcja trafiła między innymi na platformę PC i PS4, a jej powstanie umożliwiła udana kampania crowdfundingowa w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Project Rap Rabbit przenosi gracza do alternatywnej wersji szesnastowiecznej Japonii. Kraj padł ofiarą kataklizmu, a jego mieszkańcy stają się coraz bardziej odizolowani i podejrzliwi wobec siebie. Zadania naprawy otaczającej go rzeczywistości, zaprowadzenia sprawiedliwości i ponownego zjednoczenia ojczyzny podejmuje się Toto-Maru, czyli tytułowy królik. Pomimo że główny bohater jest tylko prostym farmerem, posiada zdolność pozwalającą mu czerpać moc z rapu – dzięki temu jest w stanie stawić czoła złowrogim władcom krainy. Nie jest też osamotniony – w zmaganiach towarzyszy mu wierny przyjaciel, Otama-Maru.

Mechanika

Tym, co wyróżnia wydane na platformę PC i PS4 Project Rap Rabbit na tle innych produkcji tego typu, jest oryginalna mechanika rozgrywki. W przeciwieństwie do większości pozostałych reprezentantów gatunku, w których rozgrywka sprowadza się do rytmicznego naciskania określonych przycisków i podążania za liniową ścieżką, w opisywanym tytule piosenki są rozbudowanymi drzewkami dialogowymi, a kolejne kwestie układają się w następujące po sobie wersy danego utworu. Sukces gwarantuje przede wszystkim zadbanie o właściwe rymy, choć jest to tylko jeden z jego filarów.

W będących esencją rozgrywki bitwach na słowa punktowane jest eksperymentowanie – kondycję Toto-Maru i jego oponentów odzwierciedlają tak zwane Wskaźniki Swagu, a nad przebiegiem zmagań czuwa specjalnie zaprojektowany system zwany Call and Response. W praktyce sprowadza się on do wykonywania trzech czynności. Kiedy heros jest atakowany, gracze w pierwszej kolejności muszą dobrać słowa, na które zamierzają odpowiedzieć. Następnie wybierają ton swojej wypowiedzi, operując na swoistym kole dialogowym, budzącym skojarzenia z systemami znanymi ze współczesnych gier RPG, na czele z serią Mass Effect; dokonany na tym etapie wybór jest o tyle ważny, że konkretni adwersarze charakteryzują się odpornością na zróżnicowane emocje. Ostatnim krokiem jest odśpiewanie przez bohatera przygotowanego w ten sposób utworu – to właśnie wówczas gracz musi naciskać określone przyciski, dbając jednocześnie o właściwy rytm; im lepiej sobie z tym poradzi, a także im lepiej uda mu się wpasować z emocjami w słabości przeciwnika, tym bardziej wzrośnie wartość jego własnego Wskaźnika Swagu.

Warto pamiętać, że jeśli zmagania nie idą po naszej myśli, wartość tego ostatniego zaczyna spadać – po osiągnięciu pułapu 50% Toto-Maru przechodzi w stan tak zwanego „Przyparcia do ściany”, w którym określone wersy jego piosenek zadają przeciwnikom wyższe obrażenia. Całość opracowano w taki sposób, by zaprawieni w bojach gracze mogli nieustannie balansować na granicy przegranej, jednocześnie zadając oponentom najwyższe możliwe obrażenia i w ten sposób bić rekordy punktowe. Kiedy starcie dobiegnie końca, nasze poczynania są poddawane ocenie – swoimi osiągnięciami możemy pochwalić się na sieciowych tablicach rekordów, gdzie można porównać własne wyniki z rezultatami innych graczy.

Kwestie techniczne

Project Rap Rabbit może się podobać ze względu na unikalną oprawę graficzną, w udany sposób łączącą motywy zaczerpnięte z japońskiej historii z elementami charakterystycznymi dla kultury rapu i hip-hopu. Całość doskonale komponuje się z oryginalną, kreskówkową stylistyką.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Gry podobne do Project Rap Rabbit

Wymagania wiekowe Project Rap Rabbit

odpowiednia dla każdego wieku

Project Rap Rabbit to wspólna gra twórców PaRappa The Rapper i Gitaroo Man
Project Rap Rabbit to wspólna gra twórców PaRappa The Rapper i Gitaroo Man

wiadomość13 maja 2017

Studia NanaOn Sha oraz iNiS zapowiedziały wspólny projekt: przygodową grę rytmiczną, zatytułowaną Project Rap Rabbit. Na razie nie znamy planowanej daty premiery ani platform docelowych.

PC
PS4