Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS2XBOX
Okładka Predator: Concrete Jungle (PS2)

Predator: Concrete Jungle

Bohaterem „Predator: Concrete Jungle” jest tytułowy Obcy, przybywający na Ziemię dwukrotnie: w roku 1930 oraz 2030. Pobity przez ziemian w latach 30-tych XX wieku, kosmita powraca po stu latach na niebieską planetę z zamiarem pomszczenia upokarzającej porażki.

Akcji | TPP | filmy

Okładka Predator: Concrete Jungle (PS2)

data premiery gry:

15kwi2005

PS2 XBOX

Predator od lat jest jednym z najbardziej dochodowych kosmitów w komputerowej branży rozrywkowej. Dość nieoczekiwany sukces kinowego obrazu „Predator” z Arnoldem Schwarzeneggerem (łącznie z drugą częścią zarobił 200 mln dolarów) zaowocował pojawieniem się rzeszy gier bazujących na filmie, w większości zresztą udanych. Przykładowo tytuł „Alien vs Predator” sprzedał się w samych Stanach Zjednoczonych w 800 tysiącach egzemplarzy. Obecnie przyszedł czas na grę akcji „Predator: Concrete Jungle”, produkt wyjątkowy ze względu na nowatorskie ukazanie pola gry i oryginalną fabułę, skreśloną przez znanego autora komiksów Granta Morrisona.

Bohaterem „Predator: Concrete Jungle” jest tytułowy Obcy, przybywający na Ziemię dwukrotnie: w roku 1930 oraz 2030. Za pierwszym razem ląduje w wielkim mieście na wschodnim wybrzeżu USA. Zgodnie z własną naturą wyszukuje sobie godnych przeciwników i urządza polowanie na skalpy. Pech chce, że zadziera z mafijną organizacją i mimo ogromnej determinacji (o przewadze technologicznej nie wspominając) ponosi w konfrontacji sromotną porażkę, ledwo uchodząc z życiem. Kodeks honorowy nakazuje Predatorom zwyciężyć lub zginąć, więc by zmazać plamę, kosmita wraca po stu latach na niebieską planetę z zamiarem dokonania zemsty na potomkach swoich poprzednich pogromców. Tym razem musi jednak bardziej uważać, bo rozwój cywilizacyjno-technologiczny na przestrzeni wieku pozwolił ziemianom skutecznie przeciwstawić się jego sile.

Zważywszy na fakt, że w trakcie walki Predator jest sam, a jego rywali setki, autorzy dość starannie wyrównali tą dysproporcję, wyposażając Obcego w zabójcze umiejętności i uzbrojenie. Na pierwszy ogień idą cztery tryby postrzegania otoczenia (Thermal Scan, Neural Scan, Prey Scan i Tech Scan), pozwalające zlokalizować przeciwnika w najgłębszych zakamarkach miejskiej dżungli, bez względu na panujące warunki (porę dnia, przejrzystość powietrza, zurbanizowanie terenu). Bohater może jednorazowo przenosić trzy rodzaje uzbrojenia. Walka jest bardzo widowiskowa, a niektóre łączone w kombosy uderzenia (np. kombinacja ataku dwuostrzowej włóczni i zamontowanych na przegubie szpikulców) szerzą prawdziwą destrukcję w szeregach wroga. Arsenał jest zresztą bardzo szeroki i do wyboru jest wiele akcesoriów, znanych choćby z filmów, np. słynne działko plazmowe (z trójkątnym celownikiem), super-ostry dysk, przepoławiający ludzi na pół, żelazne strzałki, przyszpilające przeciwników do ścian itd.

Gier z Predatorem w roli głównej jest wiele, ale po raz pierwszy zastosowano widok z perspektywy trzeciej osoby. Wymagało to dokładnego zaplanowania animacji ruchów Obcego, ale efekt jest godny podziwu – kosmita może się czołgać, skakać, wspinać, nurkować itd. Autorzy położyli duży nacisk na szczegółowe odwzorowanie „miejskiej dżungli”, nie zapominając o efektach towarzyszących walce: rozbłyskach eksplozji, buzującym ogniu, smugach wystrzałów itp. Do tego dochodzi ciekawy bajer w postaci „przezroczystości” Predatora, zmieniające się warunki pogodowe oraz wiele innych smaczków graficznych.

Niestety, w „Predator: Concrete Jungle” nie ma możliwości zabawy wieloosobowej, ponadto z racji występowania wielu brutalnych i krwistych scen przeznaczona jest wyłącznie dla starszych graczy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 460 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Predator: Concrete Jungle

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Predator: Concrete Jungle - przed premierą
Predator: Concrete Jungle - przed premierą

Przed premierą 7 grudnia 2004, 10:39

Oprawa wizualna gry na dzień dzisiejszy prezentuje się dość dobrze. Z pewnością nie jest to szczyt możliwości współczesnych konsol, aczkolwiek nie będzie też chyba zbytnich powodów do narzekań. Na szczególną uwagę zasługuje kamuflaż tytułowego łowcy, z którego często trzeba będzie korzystać. Podobnie jak w filmach, nie jest on bezbłędny; zakamuflowany Predator np. stojący na tle płonącego obiektu będzie widoczny dla przeciwników. Co więcej, samo załączenie kamuflażu wiąże się z koniecznością wykonywania ostrożnych ruchów, nie będzie też można zbytnio zbliżać się do ludzi, albowiem wyczują obecność łowcy. Przy okazji warto też dodać, iż wachlarz zachowania Predatora ma być wyjątkowo rozbudowany. Będzie on mógł wykonywać różnorakie skoki, turlać się po ziemi a nawet pływać.

PS2
XBOX