Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS2XBOX
Okładka Predator: Concrete Jungle (PS2)
OkładkaPredator: Concrete Jungle (PS2)

Predator: Concrete Jungle

Bohaterem „Predator: Concrete Jungle” jest tytułowy Obcy, przybywający na Ziemię dwukrotnie: w roku 1930 oraz 2030. Pobity przez ziemian w latach 30-tych XX wieku, kosmita powraca po stu latach na niebieską planetę z zamiarem pomszczenia upokarzającej porażki.

Akcji | TPP | filmy

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Predator: Concrete Jungle Premiera

15kwi2005

PS2 XBOX

Predator od lat jest jednym z najbardziej dochodowych kosmitów w komputerowej branży rozrywkowej. Dość nieoczekiwany sukces kinowego obrazu „Predator” z Arnoldem Schwarzeneggerem (łącznie z drugą częścią zarobił 200 mln dolarów) zaowocował pojawieniem się rzeszy gier bazujących na filmie, w większości zresztą udanych. Przykładowo tytuł „Alien vs Predator” sprzedał się w samych Stanach Zjednoczonych w 800 tysiącach egzemplarzy. Obecnie przyszedł czas na grę akcji „Predator: Concrete Jungle”, produkt wyjątkowy ze względu na nowatorskie ukazanie pola gry i oryginalną fabułę, skreśloną przez znanego autora komiksów Granta Morrisona.

Bohaterem „Predator: Concrete Jungle” jest tytułowy Obcy, przybywający na Ziemię dwukrotnie: w roku 1930 oraz 2030. Za pierwszym razem ląduje w wielkim mieście na wschodnim wybrzeżu USA. Zgodnie z własną naturą wyszukuje sobie godnych przeciwników i urządza polowanie na skalpy. Pech chce, że zadziera z mafijną organizacją i mimo ogromnej determinacji (o przewadze technologicznej nie wspominając) ponosi w konfrontacji sromotną porażkę, ledwo uchodząc z życiem. Kodeks honorowy nakazuje Predatorom zwyciężyć lub zginąć, więc by zmazać plamę, kosmita wraca po stu latach na niebieską planetę z zamiarem dokonania zemsty na potomkach swoich poprzednich pogromców. Tym razem musi jednak bardziej uważać, bo rozwój cywilizacyjno-technologiczny na przestrzeni wieku pozwolił ziemianom skutecznie przeciwstawić się jego sile.

Zważywszy na fakt, że w trakcie walki Predator jest sam, a jego rywali setki, autorzy dość starannie wyrównali tą dysproporcję, wyposażając Obcego w zabójcze umiejętności i uzbrojenie. Na pierwszy ogień idą cztery tryby postrzegania otoczenia (Thermal Scan, Neural Scan, Prey Scan i Tech Scan), pozwalające zlokalizować przeciwnika w najgłębszych zakamarkach miejskiej dżungli, bez względu na panujące warunki (porę dnia, przejrzystość powietrza, zurbanizowanie terenu). Bohater może jednorazowo przenosić trzy rodzaje uzbrojenia. Walka jest bardzo widowiskowa, a niektóre łączone w kombosy uderzenia (np. kombinacja ataku dwuostrzowej włóczni i zamontowanych na przegubie szpikulców) szerzą prawdziwą destrukcję w szeregach wroga. Arsenał jest zresztą bardzo szeroki i do wyboru jest wiele akcesoriów, znanych choćby z filmów, np. słynne działko plazmowe (z trójkątnym celownikiem), super-ostry dysk, przepoławiający ludzi na pół, żelazne strzałki, przyszpilające przeciwników do ścian itd.

Gier z Predatorem w roli głównej jest wiele, ale po raz pierwszy zastosowano widok z perspektywy trzeciej osoby. Wymagało to dokładnego zaplanowania animacji ruchów Obcego, ale efekt jest godny podziwu – kosmita może się czołgać, skakać, wspinać, nurkować itd. Autorzy położyli duży nacisk na szczegółowe odwzorowanie „miejskiej dżungli”, nie zapominając o efektach towarzyszących walce: rozbłyskach eksplozji, buzującym ogniu, smugach wystrzałów itp. Do tego dochodzi ciekawy bajer w postaci „przezroczystości” Predatora, zmieniające się warunki pogodowe oraz wiele innych smaczków graficznych.

Niestety, w „Predator: Concrete Jungle” nie ma możliwości zabawy wieloosobowej, ponadto z racji występowania wielu brutalnych i krwistych scen przeznaczona jest wyłącznie dla starszych graczy.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 8 / 10 na podstawie 467 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Predator: Concrete Jungle

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
PS2
XBOX