Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4PC
Okładka Polybius (PS4)

Polybius

Strzelanina na szynach stworzona przez studio Llamasoft, w której zasiadamy za sterami nieustannie sunącego przed siebie statku bojowego.

Akcji | rail shooter | shoot 'em up | Oculus Rift | strzelanki | PlayStation VR | rzeczywistość wirtualna

Okładka Polybius (PS4)

producent: Llamasoft

wydawca: Llamasoft

Strona oficjalna

data premiery gry:

10maj2017

PS4

21gru2018

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Polybius jest strzelaniną na szynach stworzoną przez studio Llamasoft. Podobnie jak poprzednie dzieło tej ekipy, czyli TxK, opisywana tutaj pozycja czerpie z rozwiązań wypracowanych na potrzeby kultowego Tempesta. Tytuł zadebiutował na konsoli PlayStation 4, a po jakimś czasie trafił również na komputery osobiste.

Mechanika

W Polybius zasiadamy za sterami statku bojowego. Akcję obserwujemy zza kontrolowanego przez nas wehikułu (perspektywa TPP), który nieustannie sunie przed siebie – niezależnie od tego, czy w danym momencie znajdujemy się na płaszczyźnie czy też wewnątrz tunelu, nasza rola polega na manewrowaniu na boki, wykonywaniu uników oraz atakowaniu oponentów i niszczeniu niezliczonych przeszkód. W przeciwieństwie do większości innych gier tego typu, na naszej drodze nie stają bossowie – zamiast tego stawiamy czoła mniejszym lub większym adwersarzom występującym w ilościach hurtowych. Na ukończenie czeka pięćdziesiąt poziomów zróżnicowanych pod kątem kolorystyki i występujących w ich obrębie rodzajów wrogów, z którymi przychodzi nam się mierzyć.

Nad naszymi poczynaniami nieustannie czuwa system punktacji – uzyskany wynik można zwiększyć nie tylko poprzez szybką eliminację przeciwników, ale też zbierając rozsiane na trasach power-upy drastycznie przyspieszające nasz statek.

Kwestie techniczne

Wydany na platformę PC i PS4 Polybius zwraca uwagę za sprawą prostej, aczkolwiek niezwykle oryginalnej oprawy graficznej oraz wpadającego w ucho, trance’owego soundtracku – składa się na niego 25 utworów skomponowanych przez autorów ścieżki dźwiękowej do wspomnianego wcześniej TxK. Pomimo że produkcja powstała z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości, nie są one wymagane do zabawy; pozycja wykorzystuje także możliwości ekranów 3D.

Pozostałe

Tytuł gry stanowi bezpośrednie nawiązanie do miejskiej legendy z lat osiemdziesiątych XX wieku, wedle której rząd Stanów Zjednoczonych miał prowadzić tajne eksperymenty na ludziach, wykorzystując w tym celu automat arcade z tajemniczą grą Polybius. Mówiło się, że osoba, która spróbowała swoich sił w tej produkcji, nie tylko uzależniała się od niej, lecz także stopniowo popadała w obłęd. Podobnie jak nie wiadomo, w jakich okolicznościach ów enigmatyczny automat miałby się pojawić w salonach, nie wiadomo też, kiedy dokładnie je opuścił. Pomimo licznych starań, w momencie premiery dzieła studia Llamasoft nikt nie zdołał zweryfikować powyższych doniesień.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Polybius

Klasyfikacja PEGI Polybius

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Polybius

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Quad Core 2.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 lub lepsza
  • 1.6 GB HDD
  • Windows 8/8.1/10
PS4
PC