Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXONEXBOX
Okładka Phantom Dust (XONE)

Phantom Dust

Trzecioosobowa gra akcji z elementami RPG, opracowana przez Yukio Futatsugiego – twórcę kultowej serii Panzer Dragoon. Akcja przenosi nas do postapokaliptycznego świata przyszłości, w którym powierzchnia planety została spowita tajemniczym dymem.

Akcji | TPP | karciane | elementy strategiczne | tytuły ekskluzywne Xbox

Okładka Phantom Dust (XONE)

data premiery gry:

anulowana

XONE

23wrz2004

XBOX
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Zremasterowana edycja gry Phantom Dust, która ukazała się pierwotnie w 2004 roku na konsoli Xbox i zdobyła popularność dzięki unikalnemu połączeniu kilku gatunków gier: akcji, strategii, RPG oraz karcianki. Za odświeżenie tytułu odpowiadają wewnętrzne studia Microsoftu, zaś nadzór nad przebiegiem prac sprawował sam autor pierwowzoru – Yukio Futatsugi, znany także z kultowego Panzer Dragoon.

Akcja Phantom Dust przenosi nas do postapokaliptycznej rzeczywistości, w której Ziemia spowita została tytułowym tajemniczym pyłem o szkodliwym działaniu, zmuszając ludzkość do zejścia pod powierzchnię. Wśród zwykłych śmiertelników, dotkniętych amnezją na skutek działania pyłu, istnieje jednak grupa tzw. Esperów. Potrafią oni nie tylko kontrolować żywioł, ale także czerpać zeń nadnaturalne zdolności. W grze wcielamy się w jednego z Esperów, który zostaje znaleziony w tajemniczej kapsule, ukrytej głęboko w podziemnych ruinach. W trakcie gry nasz protagonista będzie musiał odkryć szczegóły swojej przeszłości i znaleźć sposób na przywrócenie naturalnego porządku na Ziemi.

Rozgrywka przebiega w kilku zasadniczych fazach. Podczas pobytu w podziemnej metropolii zajmujemy się głównie eksploracją oraz rozmowami z napotykanymi postaciami niezależnymi, którzy zlecają nam kolejne z blisko 200 misji fabularnych. W trakcie eksploracji odsłuchujemy także znalezione skrzynki ze wspomnieniami i odnajdujemy lub nabywamy kolejne zdolności specjalne, symbolizowane przez specjalne karty. Celem realizacji misji przenosimy się na powierzchnię planety, gdzie czeka nas głównie walka z panoszącymi się po Ziemi zmutowanymi stworami. Przebiega ona w sposób charakterystyczny dla gier karcianych, a podczas walki wykorzystujemy zdobyte wcześniej zdolności, podzielone na kilka grup. Wśród nich znajdą się zarówno typowe umiejętności ofensywne i defensywne, jak i takie, dzięki którym zmienimy zdolności przeciwnika, czy zyskamy możliwość latania bądź teleportacji. Wzorem gier RPG, zdobyte umiejętności rozwijamy sukcesywnie w miarę postępów rozgrywki.

Odświeżona wersja Phantom Dust wyróżnia się przede wszystkim w pełni zremasterowaną oprawą graficzną, dostosowaną do standardów HD. Jako, że od premiery oryginału upłynęła ponad dekada, twórcy pokusili się jednak również o kilka zmian w mechanice rozgrywki, aby uczynić ją bliższą współczesnym produkcjom i trendom. Podobnie jak w pierwowzorze, nie zapomniano także o trybie wieloosobowym, w którym na podzielonym ekranie lub za pośrednictwem Xbox Live może zmierzyć się czwórka graczy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Oczekiwania czytelników: 4 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Phantom Dust

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Phantom Dust

Microsoft Xbox

Microsoft Xbox

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Phantom Dust - prace nad grą zostały zawieszone
Phantom Dust - prace nad grą zostały zawieszone

wiadomość23 czerwca 2015

Firma Microsoft potwierdziła, że prace nad projektem Phantom Dust zostały zastopowane i w najbliższych planach nie ma ich wznowienia.

Wieści ze świata (Evolve, Arma III, Farming Simulator 15) 20/3/15
Wieści ze świata (Evolve, Arma III, Farming Simulator 15) 20/3/15

wiadomość20 marca 2015

Dziś piszemy m.in. o nowych postaciach i mapach do gry Evolve, kolejnym DLC do Arma III oraz dacie premiery konsolowych wersji Farming Simulator 15. Witamy w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Problemy przy produkcji remake'a Phantom Dust
Problemy przy produkcji remake'a Phantom Dust

wiadomość18 lutego 2015

W serwisie Kotaku ukazały się informacje głoszące zamknięcie studia Darkside Game, tworzącego remake gry Phantom Dust. Firma Microsoft potwierdziła, że zrezygnowała z usług tego dewelopera, ale sam projekt powstaje dalej.

Phantom Dust - remake gry z pierwszego Xboksa ukaże się na XONE

wiadomość9 czerwca 2014

Firma Microsoft zapowiedziała grę Phantom Dust na konsolę Xbox One. Będzie to remake kultowej w pewnych kręgach produkcji z pierwszego Xboksa. Tytuł otrzyma zupełnie nową oprawę graficzną i zmienioną mechanikę rozgrywki.

Phantom Dust kolejnym „exclusive” na konsoli Billa Gatesa
Phantom Dust kolejnym „exclusive” na konsoli Billa Gatesa

wiadomość13 września 2003

W siedzibie japońskiego, „growego” oddziału korporacji Microsoft aktualnie trwają prace nad nową, rozbudowaną grą akcji o nazwie Phantom Dust. Nad przygotowaniem owego dzieła czuwa Yukio Futatsugi (twórca m.in. Panzer Dragoon oraz Panzer Dragoon Orta), zaś całość przeniesie graczy do post-apokaliptycznego świata przyszłości.

XBOX
XONE