Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka ORX (PC)
OkładkaORX (PC)

ORX PC

Produkcja typu tower defense z elementami karcianki i roguelike’a. W ORX przejmujemy kontrolę nad jednym z czterech królestw i bronimy go przed kolejnymi napadami tytułowych potworów. W trakcie zabawy zagrywamy karty pozwalające na wznoszenie budynków i przyzywanie jednostek.

Strategiczne | fantasy | tower defense | roguelike | widok izometryczny | karciane | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

ORX Premiera PC

wczesny dostęp

30sierpnia2022

2023

Steam

2023

producent: johnbell wydawca: Critical Reflex

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

ORX jest produkcją typu tower defense, wzbogaconą o szereg rozwiązań zaczerpniętych z karcianek i gatunku roguelike. Tytuł został opracowany przez niezależne studio johnbell, dla którego źródłem inspiracji były przede wszystkim gry Carcassonne oraz Slay the Spire. Wydaniem tej pozycji zajęła się natomiast firma Critical Reflex.

Fabuła

ORX zabiera nas w podróż do mrocznego świata fantasy i każe nam stanąć na czele jednej z czterech frakcji, które muszą bronić swoich włości przed inwazją tytułowych potworów – ORX-ów.

Mechanika

W ORX akcję oglądamy w widoku izometrycznym. Rozgrywka toczy się na mapach pokrytych siatką kwadratowych pól, a w jej trakcie naszym nadrzędnym celem jest dbanie o bezpieczeństwo królestwa. W tym celu zagrywamy karty pozwalające na budowę murów i innych struktur obronnych, wytyczanie dróg oraz wznoszenie zabudowy zwiększającej nasze dochody, jak farmy czy wioski. Poza tym dzięki nim możemy przyzywać na pole walki jednostki do obrony naszych włości.

Łącznie do naszej dyspozycji oddano ponad 300 kart, które podzielono na zestawy przyporządkowane do poszczególnych frakcji. By odblokować daną kartę, należy ją kupić, wydając zgromadzone złoto. Chcąc szybciej zapełniać skarbiec, musimy nieustannie poszerzać obszar zajmowany przez nasze włości, dzięki czemu z czasem możemy wznosić coraz więcej budynków produkcyjnych. Poza tym w ten sposób w naszym zasięgu znajdują się kolejne krypty, w których możemy znaleźć cenne nagrody i potężne artefakty pozwalające odmienić los niejednej batalii.

A skoro o potyczkach mowa – w zabawie przeszkadzają nam kolejne fale ORX-ów, które nacierają na nasze królestwo, niszcząc wszystko, co napotkają na swojej drodze. Z tego względu, w pogoni za złotem nie należy zapominać o obronie swoich ziem; czasami warto nawet rozważyć wstrzymanie ekspansji, gdyż im większy obszar zajmujemy, tym trudniej go ochronić przed kolejnymi inwazjami. Nasze królestwa atakuje ponad 30 rodzajów wrogów, wśród których znajdziemy zarówno ginące w ilościach hurtowych mięso armatnie, jak i znacznie potężniejsze jednostki dysponujące unikalnymi zdolnościami.

Tryby gry

Filarem gry ORX jest kampania fabularna. Składa się ona z trzech aktów, zróżnicowanych nie tylko pod kątem postawionych przed nami wyzwań, lecz również biomów i pór roku, w których toczy się akcja. Poza tym na chętnych czeka tryb zaawansowanego poziomu trudności, przeznaczony dla zaprawionych w bojach strategów.

Kwestie techniczne

Oprawę graficzną gry ORX utrzymano w komiksowej, lecz przy tym dość mrocznej stylistyce.

Tryb gry: single player  

ORX cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe ORX: 12+

ORX Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
  • 400 MB HDD
  • Windows 10