Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS4XONEANDiOSSwitchPC
Okładka Old Man's Journey (PS4)
OkładkaOld Man's Journey (PS4)

Old Man's Journey

Niecodzienna gra przygodowa, opracowana przez niezależne studio Broken Rules. Głównym bohaterem gry jest brodaty starzec, który udaje się w tytułową podróż celem spotkania z najbliższymi.

Przygodowe | elementy logiczne | 2D | indie | eksperymentalne/artystyczne | manipulacja perspektywą

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Old Man's Journey Premiera

18maj2017

PC AND iOS

20lut2018

Switch

29maj2018

PS4

4mar2019

XONE

Gry podobne do Old Man's Journey

Life is Strange

Podróż

Night in the Woods

Old Man's Journey jest oryginalną grą przygodową, opracowaną przez niezależne studio Broken Rules. Produkcja jest czwartym dziełem wiedeńskiego zespołu, który zadebiutował w 2009 roku ciepło przyjętym And Yet it Moves. Tytuł został wydany na platformę PC, AND itd..

Fabuła

Jak sugeruje tytuł, w Old Man's Journey wcielamy się w brodatego starca, który udaje się w podróż celem spotkania z najbliższymi. W trakcie zabawy poznajemy najważniejsze momenty z życia bohatera, wraz ze wszystkimi jego wzlotami i upadkami. Co ciekawe, w grze nie pada ani jedno słowo – zamiast tego deweloperzy zdecydowali się na narrację wizualną, a zatem opowieść jest snuta wyłącznie za pośrednictwem obrazów.

Mechanika

W Old Man's Journey na platformie PC, AND itd. akcja prezentowana jest w perspektywie bocznej. Zabawa sprowadza się do eksploracji zróżnicowanych lokacji – wyposażony w laskę i plecak protagonista trafia zarówno do niewielkich miasteczek, jak i w doliny rzek, na szczyty gór czy choćby na brzeg morza. Pomimo że całość została zrealizowana w dwóch wymiarach, lokacje mają element trzeciego wymiaru i tułacz może dostać się w głąb odwiedzanych miejsc, co wymaga rozwiązywania nietypowych, mniej lub bardziej wymagających zagadek.

W omawianej produkcji możemy bowiem dowolnie zmieniać topografię terenu – stworzenie wzniesienia owocuje powstaniem mostu pozwalającego na przeprawę przez rwącą rzekę, z kolei wykonanie doliny odsłania niedostępny w inny sposób fragment lokacji. To właśnie w ten sposób przedostajemy się z jednego krańca lokacji na drugi, małymi krokami zbliżając podopiecznego do miejsca docelowego, a także pozbywamy się rozmaitych przeszkód i czyhających na niego pułapek, na przykład ciężkich głazów.

Kwestie techniczne

Old Man’s Journey charakteryzuje się przyjemną dla oka, dwuwymiarową oprawą graficzną. Sfera wizualna gry przywodzi na myśl rysunek wykonany kolorową kredą lub ilustracje z książki dla dzieci. Całości dopełnia melancholijna, instrumentalna muzyka.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 1,9 / 10 na podstawie 30 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Old Man's Journey

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Old Man's Journey Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.0 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce 560 GTX lub lepsza
  • 1900 MB HDD
  • Windows XP(SP2)
PC
AND
iOS
Switch
PS4
XONE