Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Nightbreed: The Interactive Movie (PC)

Nightbreed: The Interactive Movie PC

Po całkiem niezłej platformówce, firma Impact Software Development postanowiła pójść za ciosem i przygotować kolejną grę opartą o fabułę filmu Nightbreed, w reżyserii Clive’a Barkera.

Przygodowe | przygodowe gry akcji

PC Windows
Okładka Nightbreed: The Interactive Movie (PC)

wydawca: Ocean

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

6czerwca1990

Po całkiem niezłej platformówce, firma Impact Software Development postanowiła pójść za ciosem i przygotować kolejną grę opartą o fabułę filmu Nightbreed, w reżyserii Clive’a Barkera. Program nosi podtytuł The Interactive Movie i podobnie jak pierwowzór opowiada historię Aarona Boone’a, podejrzanego o serię morderstw młodzieńca, który męczony przez koszmary, trafia na ponure i zdewastowane cmentarzysko. Okazuje się, że tuż pod nim leży fantastyczna kraina Midian, zamieszkana przez potwornie wyglądających ludzi, znajdujących się w połowie drogi pomiędzy niebem a piekłem. Chcąc nie chcąc, Boone staje się ich sprzymierzeńcem i wkrótce potem, już jako mistyczny wojownik staje do walki z prawdziwym seryjnym mordercą oraz jego fanatyczną bandą oprychów.

Tym razem autorzy postanowili skrzyżować gatunki i do sekcji zręcznościowych, których w Nightbreed znajdziemy ogromną ilość, dodali elementy charakterystyczne dla przygodółwek. Podtytuł The Interactive Movie możemy potraktować z przymrużeniem oka, gdyż żadnego filmu oglądać nie będziemy. Chodzi po prostu o to, że gra kurczowo trzyma się fabuły obrazu Clive’a Barkera i pozwala przeżyć te same przygody co jego główny bohater.

Pomiędzy dostępnymi w Nightbreed lokacjami, gracz będzie poruszał się za pomocą samochodu, którym steruje się wskazując kursorem kolejne skrzyżowania. Od czasu do czasu można natknąć się na policyjną blokadę (nie zapominajmy, że nasz bohater ścigany jest pod zarzutem popełnienia serii morderstw). Jako, że zatrzymanie powoduje koniec rozgrywki a zawracać nie warto, wszystkie zapory drogowe należy forsować. Policjanci na ogół nie pozostaną Ci dłużni i mogą ostrzelać pojazd, robiąc dziury w baku (szybsze zużycie paliwa) lub w oponach (wolniejsze poruszanie się). Generalnie i jedno i drugie nie ma większego wpływu na dalszą rozgrywkę, gdyż uszkodzenia można reperować w licznie rozsianych stacjach benzynowych. Gdy już w końcu dojedziemy do jednej z trzech lokacji (komisariat, cmentarz, szpital psychiatryczny), możemy zacząć je eksplorować za pomocą dostępnych na ekranie poleceń. W tym też momencie wychodzą na wierzch wszystkie wady gry.

Jeśli pośród dostępnych poleceń wskażemy to, które zdaniem autorów jest niewłaściwe, następuje śmierć głównego bohatera i automatyczny koniec zabawy. Biorąc pod uwagę, że program w żaden sposób nie pozwala zapisać stanu gry, konieczne jest powtórne rozpoczęcie zmagań. Trafny wybór prowadzi na ogół do jednej z licznych sekcji zręcznościowych, której nie zaliczenie również oznacza śmierć naszego bohatera.

Nightbreed: The Interactive Movie to produkt kontrowersyjny. Z jednej strony mamy przyjemną oprawę audiowizualną i fantastyczny scenariusz zrealizowany na podstawie dobrego filmu – z drugiej nikłą grywalność, wymagającą od użytkownika olbrzymich pokładów cierpliwości. Firma Impact Software Development zamierzała opublikować jeszcze jedną grę opartą o fabułę Nightbreed, ale wydawca – koncern Ocean, ostatecznie porzucił projekt. Biorąc pod uwagę nikłą popularność The Interactive Movie oraz druzgoczące recenzje programu w prasie fachowej, trudno się dziwić dlaczego tak się stało.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Nightbreed: The Interactive Movie

Wymagania wiekowe Nightbreed: The Interactive Movie

16+