Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneANDiOS
Okładka Nibblers (AND)
OkładkaNibblers (AND)

Nibblers

Mobilna gra logiczna typu match-3, zaprojektowana przez znane z cyklu Angry Birds, fińskie studio Rovio. Głównym bohaterem Nibblers jest rybka o imieniu Coral, która wspólnie ze swymi morskimi przyjaciółmi wyrusza na smakowite łowy.

Logiczne | zagraj za darmo | 2D | połącz trzy elementy

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Nibblers Premiera

9wrz2015

iOS AND

Nibblers to gra logiczna typu match-3, wyprodukowana z myślą o platformie AND i iOS. Tytuł został zaprojektowany przez fińskie studio Rovio, znane przede wszystkim z cyklu Angry Birds, ale też zręcznościówki Retry. Jest oferowany w modelu darmowym z mikropłatnościami i robi użytek z systemu żyć.

Fabuła

Głównym bohaterem gry jest rybka o imieniu Coral, która wspólnie ze swymi morskimi przyjaciółmi wyrusza na smakowite łowy. W kolekcjonowaniu owoców przeszkadzają grupie wszędobylskie jaszczury oraz pułapki, jakie czyhają tu i ówdzie na żyjące pod wodą stworzenia.

Mechanika

Pod względem mechaniki mamy tu do czynienia z klonem szalenie popularnego Candy Crush Saga – tytuł jest grą logiczną typu match-3. Rola gracza sprowadza się do przesuwania znajdujących się na planszach elementów i łączenia ich w grupy liczące trzy lub więcej identycznych obiektów. Do celów rozgrywki zalicza się: zdobywanie punktów, określających poziom zaliczenia danego poziomu, walka z jaszczurami, a także zaliczanie wyzwań. Te ostatnie mogą polegać np. na zebraniu określonej liczby owoców danego typu bądź usunięciu błota, utrudniającego łączenie elementów. Realizację zadań komplikuje mocno ograniczona liczba ruchów, jakie gracz ma do dyspozycji. Na szczęście z pomocą przychodzą mu morscy przyjaciele, pełniący rolę power-upów, odblokowywanych poprzez łączenie czterech i większej liczby elementów.

Tryby gry

Produkcja oferuje jeden główny tryb zabawy, w ramach którego stajemy przed zadaniem zaliczenia ponad 200 poziomów (kolejne są dodawane w ramach bezpłatnych aktualizacji). Przybierają one postać nieregularnych plansz wypełnionych owocami. Dodatkiem do kampanii są funkcje społecznościowe, takie jak rywalizacja punktowa z przyjaciółmi.

Kwestie techniczne

Tytuł w wersji na platformę AND i iOS cieszy oko kolorową, ładnie animowaną grafiką, wykonaną przede wszystkim w dwóch wymiarach. Może się też pochwalić skoczną ścieżką dźwiękową i dopracowanym systemem sterowania, bazującym na gestach.

Minirecenzja Nibblers – mało odkrywcza, ale świetnie wykonana gra twórców Angry Birds

PLUSY:
  1. Przyjemna gra match-3, w której na każdym poziomie walczymy z przeciwnikami;
  2. Duża liczba zróżnicowanych wrogów nie pozwala się nudzić;
  3. Zabawna, kreskówkowa oprawa graficzna i bogate udźwiękowienie cieszą oczy i uszy.
MINUSY:
  1. Tak naprawdę w tej produkcji nie ma nic odkrywczego.

Chociaż w portfolio firmy Rovio znajduje się sporo rozmaitych produkcji, to i tak fiński gigant rynku mobilnego kojarzony jest głównie z marką Angry Birds. Najnowsza gra studia, zatytułowana Nibblers, raczej nie zmieni tego stanu rzeczy, ale uczciwie trzeba przyznać, że jest to bardzo dobra produkcja.

Tytuł jest jedną z wielu wariacji na temat układanek match-3. Nie ma co ukrywać, nie jest to najbardziej zaskakująca i nowatorska produkcja tego typu, ale praktycznie każdy element został wykonany wzorowo.

Gracze trafiają na pewną wyspę, na którą dostały się tytułowe stworki Nibblers, czyli wesołe morskie stworzonka. Naszym zadaniem jest pomóc im przedrzeć się przez szereg poziomów, w czym przeszkadzać będą rozmaite typu przeciwników, w tym także bossowie pojawiający się od czasu do czasu.

Zabawa opiera się na tradycyjnym układaniu elementów w linie liczące przynajmniej trzy takie same owoce. Mechanikę tę wykorzystujemy jednak do walki z potworkami. W jednym przypadku wystarczy ułożyć koło delikwenta kilka elementów, by go ogłuszyć, a następnie powtórzyć czynność (szybko, gdyż przeciwnik po dwóch turach odzyskuje przytomność), by go pokonać. Kolejnym razem trzeba dokonać tego samego, ale np. z wrogiem stojącym na górze piasku. Czasami musimy wykończyć stworka jednym z pomocników (pojawiają się po połączeniu większej ilości owoców), a kiedy indziej bywa, że należy przedrzeć się przez krzaki, by dobrać się do ofiary.

Rozgrywka, pomimo iż daleko jej do miana odkrywczej, jest bardzo dobra i sprawia frajdę, a chyba o to w tym wszystkim chodzi. Dodatkowo Nibblers jest ładną i świetnie udźwiękowioną produkcją z zabawnymi bohaterami. Jak na start nowej marki, tytuł udał się więc bardzo dobrze i miejmy nadzieję, że w przyszłości doczeka się nieco bardziej nowatorskiej kontynuacji.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Nibblers: Odpowiednia dla każdego wieku.

iOS
AND