Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePSVPCSwitch
Okładka Neo Atlas 1469 (PSV)
OkładkaNeo Atlas 1469 (PSV)

Neo Atlas 1469

Unikalne połączenie strategii, gry przygodowej oraz ekonomicznej. Gracze przenoszą się do XV-wiecznej Portugalii i zarządzają kompanią handlową. Celem rozgrywki jest odnalezienie legendarnego kraju Zipangu, a także sporządzenie dokładnej mapy świata.

Strategiczne | ekonomiczne | kolonizacyjne | elementy przygodowe | statki | renesans

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Neo Atlas 1469 Premiera

27paź2016

PSV

14lut2017

PC

19kwi2018

Switch

producent: ARTDINK wydawca: ARTDINK Strona oficjalna

Neo Atlas 1469 na PC, PSV i Switch to interesujące połączenie strategii, gry ekonomicznej, a także przygodówki visual novel, osadzone w XV-wiecznej Portugalii. Za produkcję tytułu odpowiada japońskie studio Artdink. Istnieje ono od 1986 roku i wyspecjalizowało się w różnego rodzaju strategiach. Neo Atlas 1469 jest remakiem przeznaczonej na pierwsze PlayStation gry Neo Atlas II, która ukazała się jedynie na japońskim rynku w 1999 roku.

Fabuła

Akcja Neo Atlas 1469 rozpoczyna się w 1466 roku w Portugalii. Gracze poznają historię Antonio Gomeza, admirała, który służył w naszej kompanii handlowej, ale zaginął na morzu po starciu z piratami. Pierwsze trzy lata zabawy spędzamy na odbudowaniu firmy, zatrudnianiu i pozwaniu nowych kapitanów statków oraz poszukiwaniach wraku okrętu Gomeza. Po upływie tego czasu od samego króla Portugalii otrzymujemy główne zadanie kampanii gry. Daje on nam trzydzieści lat na odnalezienie legendarnego kraju o nazwie Zipangu (Japonia), mającego opływać w bogactwa i posiadać ogromne zasoby złota i srebra. Fabuła przedstawiona została na modłę visual novel, za pośrednictwem dialogów z rożnymi postaciami niezależnymi.

Mechanika

Większa część zabawy w Neo Atlas 1469 rozgrywa się na ogromnej mapie świata. Na początku zabawy jej jedyna odkryta część przedstawia Europę oraz północne wybrzeże Afryki. Aby znaleźć Zipangu, musimy rozpocząć wysyłanie ekspedycji, które badają nieznane morza i lądy. Równocześnie musimy otwierać szlaki handlowe. Finansują one nasze wyprawy i pozwalają sprzedawać egzotyczne surowce odnalezione przez kapitanów.

Ekspedycje to najbardziej unikalny element gry. Nie kontrolujemy bezpośrednio statku ani przebiegu wyprawy, ale wysłuchujemy raportu jego kapitana, który streszcza nam przeżyte przygody i opisuje odkryte lądy. Raport możemy zaakceptować lub odrzucić. Wybierając pierwszą opcję, odkrywamy kolejny kawałek mapy i czasami otrzymujemy dostęp do nowych zasobów. Dzięki temu systemowi zbudowany w ten sposób obraz świata jest za każdym razem inny i może przybrać kompletnie fantastyczne kształty.

Model ekonomiczny Neo Atlas 1469 jest nieskomplikowany i nie powinien sprawić problemów graczom, którzy wcześniej nie mieli częstej styczności ze strategiami. Poza handlem zajmujemy się także zatrudnianiem pracowników oraz kupowaniem okrętów. Przy odrobinie szczęścia odnajdujemy też ukryte skarby, co przekłada się na zastrzyk finansowy.

Kwestie techniczne

Neo Atlas 1469 posiada kolorową komiksową oprawę graficzną, nie odbiegająca standardami od tego co możemy zobaczyć w wielu produkcjach indie oraz tytułach mobilnych.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Neo Atlas 1469: Odpowiednia dla każdego wieku.

Neo Atlas 1469 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Celeron 2.16 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows 7/8/8.1/10
PSV
PC
Switch