Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitchPCPS4
Okładka Nelke & the Legendary Alchemists: Ateliers of the New World (Switch)

Nelke & the Legendary Alchemists: Ateliers of the New World

Spin-off serii jRPG spod szyldu Atelier, który świętuje jej dwudziestą rocznicę istnienia. Gracze wcielają się w młodą szlachciankę Nelke, której zadaniem jest rozbudowa niewielkiego miasteczka i przyciągnięcie do niego nowych mieszkańców.

RPG | fantasy | ekonomiczne | turowe | crossover | jRPG | budowa miasta

Okładka Nelke & the Legendary Alchemists: Ateliers of the New World (Switch)

producent: Gust

wydawca: Koei Tecmo

Strona oficjalna

data premiery gry:

26mar2019

PS4 Switch PC

Nelke & the Legendary Alchemists: Ateliers of the New World to połączenie klasycznej gry jRPG oraz symulatora budowy miasta. Produkcja, stworzona przez japońskie studio Gust oraz firmę Koei Tecmo, jest spin-offem serii Atelier, a także częścią rocznicowego projektu dla uczczenia dwudziestej rocznicy jej powstania. Cykl Atelier narodził się w 1997 roku na oryginalnej konsoli PlayStation. Wchodzące w jego skład gry od innych produkcji jRPG odróżnia duży nacisk na system craftingu, a także często uproszczony system walki. Istotna jest także fabuła, skupiająca się na codziennym życiu i relacjach pomiędzy bohaterami, unikając przy tym klasycznych dla gatunku historii, w których ratujemy świat przed zakusami czarnych charakterów lub wybieramy się w epicką podróż na kraniec znanego świata.

Fabuła

Podczas zabawy gracze wcielają się w Nelke, młodą szlachciankę, która zafascynowana jest poszukiwaniem magicznych reliktów. Jej ojciec wysyła ją na prowincję, gdzie dziewczyna musi udowodnić swoje umiejętności i pokazać zdobytą wiedzę, zarządzając niewielkim miasteczkiem Westbald. Jeżeli uda jej się pomyślnie zakończyć to zadanie, będzie ona mogła spełnić swoje marzenia i uwolnić się od powierzonych jej obowiązków. W trakcie zabawy w mieście stopniowo zatrzymują się bohaterowie wszystkich poprzednio wydanych odsłon Atelier. Historia zdecydowanie najwięcej satysfakcji przyniesie wieloletnim fanom cyklu, którzy po raz pierwszy będą mieli okazję zobaczyć interakcje pomiędzy wieloma ulubionymi postaciami.

Mechanika

W przeciwieństwie do standardowych odsłon cyklu Atelier, Nelke & the Legendary Alchemists: Ateliers of the New World wprowadza do rozgrywki elementy strategiczne i ekonomiczne. Gracze nie muszą przejmować się także alchemiczną syntezą przedmiotów, ponieważ Nelke nie ma żadnego doświadczenia w tej dziedzinie. Przebieg zabawy jest usystematyzowany i podzielony został na dni, w trakcie których możemy wykonać ograniczoną liczbę akcji. Po zakończeniu każdego z nich w mieście następują zmiany będące wynikiem podjętych decyzji.

Rozgrywkę rozpoczynamy z niewielkim sklepem oraz rezydencją Nelke. Wypełniając zadania zlecone przez mieszkańców oraz poznając nowych alchemików, otrzymujemy dostęp do nowych budynków i konstrukcji, które stawiamy na trójwymiarowych mapach poszczególnych dzielnic miasteczka. Do wzniesionych warsztatów i sklepów, przyciągających nowych mieszkańców Westbald, przydzielamy wybranych przez nas bohaterów. Będą oni pracować tak długo, jak długo będą mieli dostęp do niezbędnych im materiałów. Zasoby zdobywamy podczas ekspedycji, w trakcie których eksplorujemy okolice miasta.

Gracze tworzą maksymalnie pięcioosobową drużynę postaci, pełniących w walce rolę wsparcia lub ataku. Lokacje poza Westbald zostały przedstawione w bardzo uproszczony sposób, podobnie sprawa wygląda z potyczkami z przeciwnikami, które odbywają się w trybie turowym. Jeżeli chcemy, możemy zautomatyzować proces zbierania materiałów oraz odkrywania kolejnych zakątków świata.

Kwestie techniczne

Chociaż w grze zobaczymy bohaterów reprezentujących dwadzieścia lat istnienia serii, ich dwuwymiarowe portrety, które towarzyszą nam w trakcie przerywników fabularnych i dialogów, zostały ujednolicone i wykonane w podobnym stylu graficznym. Trójwymiarowa oprawa tytułu nie odbiega jakością od tego, co mogliśmy zobaczyć w najnowszych odsłonach Atelier. Rozgrywce towarzyszy wysokiej jakości ścieżka muzyczna, zawierająca wiele odniesień do utworów z poprzednich części cyklu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Nelke & the Legendary Alchemists: Ateliers of the New World

Wymagania wiekowe Nelke & the Legendary Alchemists: Ateliers of the New World

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Nelke & the Legendary Alchemists: Ateliers of the New World

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 2.6 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
PS4
Switch
PC