Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Myriads: Renaissance (PC)
OkładkaMyriads: Renaissance (PC)

Myriads: Renaissance PC

Myriads: Renaissance to turowa gra strategiczna przywodząca na myśl serię Civilization. Tytuł zabiera nas do świata, w którym ludzkość walczy o przetrwanie na unoszących się w powietrzu wyspach.

Strategiczne | ekonomiczne | turowe | 4X | indie | budowa miasta

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Myriads: Renaissance Premiera PC

2023

Steam

2023

producent: Sleeping Eight Studio wydawca: Sleeping Eight Studio Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do Myriads: Renaissance

Sid Meier's Civilization VI

Humankind

Endless Legend

Myriads: Renaissance jest turową strategią. Za grę odpowiada niezależne dwuosobowe francuskie studio Sleeping Eight i jest to pierwszy tytuł tego dewelopera. Stylem rozgrywki produkcja przypomina słynną serię Sid Meier’s Civilization. Trafiamy do przedziwnej krainy, w której ludzkość mieszka na unoszących się w powietrzu wyspach. Naszym zadaniem jest zjednoczyć świat i pokonać krwiożerczych piratów.

Mechanika

Myriads: Renaissance jest turową strategią, swoją mechaniką przywołującą na myśl znaną miłośnikom gatunku Cywilizację. Produkcja korzysta z proceduralnie generowanych map i zabiera nas do świata, w którym ludzkość mieszka na unoszących się w powietrzu okruchach ziemi.

Aby odpowiednio nawigować grę, twórcy oddali nam do dyspozycji dwa tryby. Jeżeli chcemy powiększyć naszą osadę, musimy przełączyć się na widok miasta, w którym możemy budować nowe struktury. Chcąc wysłać jednostki na dalekie wyprawy, musimy przenieść się natomiast na mapę świata. Używając tego podglądu możemy również tworzyć niektóre budowle.

Grę rozpoczynamy posiadając jedynie stolicę. To tutaj możemy budować budynki specjalne oraz rekrutować nasze pierwsze oddziały. Warto jednak pamiętać, że nie możemy tworzyć nowych struktur w nieskończoność, gdyż ogranicza nas miejsce.

Mapa widoku miasta jest podzielona na heksagony (na których możemy stawiać struktury), natomiast te składają się na odłamki (shards). Są to dryfujące w powietrzu kawałki terenu o różnych zastosowaniach. Można je podzielić na trzy typy: góry (w których wydobywa się złoto), las (nadający się do tworzenia budowli przyśpieszających pozyskiwanie punktów produkcji) oraz mokradła (pozwalające na kumulowanie jedzenia). Imperium rozpoczynamy z jednym odłamkiem z każdego rodzaju. W okolicy wyspy dryfują jednak inne, które możemy przyłączyć do naszej metropolii za pomocą specjalnych statków. Ilość heksagonów, które mamy szansę w ten sposób dołączyć do stolicy, jest niestety ograniczona. Ratunkiem na to jest opracowanie odpowiednich technologii, które pozwalają nam nieco zwiększyć ten limit.

Bez postępów technologicznych nasza cywilizacja nie osiągnie zbyt wiele. Dlatego też niezbędne jest opracowywanie kolejnych przełomów. Do tego potrzebne są jednak punkty nauki, które możemy zbierać za pomocą domków kartografa, lub zdobywając je ze specjalnych miejsc na mapie świata. Nie jest to jednak jedyny surowiec w grze. Punkty produkcji pozwalają nam, co turę tworzyć nowe jednostki oraz budynki. Złoto jest wykorzystywane, aby utrzymać funkcjonowanie naszego imperium. Nadwyżki jedzenia natomiast są używane do tworzenia punktów populacji, za które możemy budować nowe struktury.

Budowanie naszego imperium nie jest jednak łatwe, gdyż świat Myriads: Renaissance nie jest zbyt przyjazny. Archipelagi są opanowane przez krwiożerczych piratów, którzy marzą o tym, by zrównać nasze państwo z ziemią. Aby kolonizować inne wyspy musimy w pierwszej kolejności pokonać czających się na nich rabusiów. Walki nie są skomplikowane. Wysyłamy nasze armie na pokładach bojowych galeonów przeciwko przeciwnikom. Potyczki są automatyczne, a wynik starcia możemy łatwo oszacować dzięki pojawiającemu się przed nim paskowi prezentującemu szalę sił stron. Nawet posiadając ogromną armię, nie możemy czuć się jednak bezpieczni. Każda tura oraz różne działania (nasze oraz wroga) powodują, że zapełnia się pasek zagrożenia. Im więcej tego wskaźnika, tym chętniej piraci przypuszczają na nas ataki i są one coraz silniejsze.

Jeżeli odbijemy inne archipelagi, możemy na nich założyć własne kolonie. Nie są to jednak pełnoprawne miasta, niczym nasza stolica. Decydujemy o tym, jaki rodzaj osiedla chcemy postawić (a tym samym, jakie surowce będzie nam dostarczało) i mamy ograniczoną możliwość rozwoju takiej osady. Niektóre budynki możemy postawić jedynie w mieście startowym.

Tryby gry

Produkcja jest przeznaczona dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Grafika Myriads: Renaissance jest prosta i miłośnicy szczegółowych modeli mogą się zawieść. Z całą pewnością należy jednak pochwalić ruchome elementy naszego miasta. Nad osadą latają statki powietrzne, w tle natomiast dryfują odłamki oraz skały, co nadaje grze specyficznego klimatu.

Demo

Chętni na wypróbowanie tytułu mają do dyspozycji demo, które pozwala na zapoznanie się z produkcją i przetestowanie kilku mechanik. Maksymalnie można się bawić 80 tur.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Myriads: Renaissance: 12+

Myriads: Renaissance Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Intel i5-4440 3.1 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 750 lub lepsza
  • Windows 7 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i5-7600 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 lub lepsza
  • Windows 7 64-bit