Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONESwitch
Okładka Metamorphosis (PC)

Metamorphosis

Polska gra przygodowa FPP z elementami platformowymi, oparta na opowiadaniu Przemiana autorstwa Franza Kafki. Gracze wcielają się w człowieka, który w niezrozumiały sposób zamienił się w insekta.

Przygodowe | FPP | książki | elementy zręcznościowe | polskie | indie | eksploracyjne

Okładka Metamorphosis (PC)

data premiery gry:

12sie2020za 6dni

PC PS4 XONE Switch

Metamorphosis to pierwszoosobowa gra przygodowa z elementami platformówki i produkcji logicznych. Za jej stworzenie odpowiada niewielkie niezależne studio Ovid Works z Warszawy, które założone zostało przez byłych pracowników CD Projekt RED. Zespół ma na koncie także wydaną w 2017 roku grę Interkosmos, kosmiczny symulator pracy astronauty w latach 70., przeznaczoną dla posiadaczy gogli VR.

Fabuła

Fabuła Metamorphosis oparta zostało luźno na powieści Przemiana Franza Kafki, a także na innych dziełach tego autora, w tym najsławniejszym z nich Procesie. Gracze wcielają się w człowieka, który z niewyjaśnionych przyczyn zamienił się w niewielkiego owada. Zdarzyło się to w najmniej odpowiednim momencie, bowiem Józef – przyjaciel nieszczęsnego głównego bohatera – został aresztowany. Mimo absurdalnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, wyruszamy w poszukiwaniu sposobu na powrót do naszego ciała. Tylko my jesteśmy bowiem w stanie wyciągnąć naszego druha z opałów. W trakcie przygody zwiedzamy dziwaczny i surrealny świat przypominający koszmarny sen.

Mechanika

Akcję w Metamorphosis obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Przygoda jest w pełni linearna, a podczas zabawy musimy przebyć szereg połączonych ze sobą lokacji-poziomów, przedstawiających surrealne światy, często wykorzystujące i eksponujące perspektywę owada, z jakiej je eksplorujemy. Na drodze do celu bohatera stają przeróżne zagadki i łamigłówki, często zmuszające nas do wykorzystania elementów otoczenia. Dzięki ciału owada jesteśmy w stanie wspinać się po pionowych powierzchniach oraz dostać do trudno dostępnych miejsc. Warto dodać, że podczas rozgrywki spotkamy także wiele ekscentrycznych i kolorowych postaci niezależnych.

Kwestie techniczne

Trójwymiarowe lokacje zostały przygotowane z dużą dbałością o detale; na uwagę zasługuje ich różnorodność oraz interesująca konstrukcja. Przygodzie towarzyszy narracja głównego bohatera. Tytuł posiada także polską wersje językową (napisy).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Metamorphosis

Wymagania wiekowe Metamorphosis

12+

Wymagania sprzętowe Metamorphosis

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7-4790 3.6 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290X lub lepsza, 12 GB HDD, Windows 8.1/10
Minimalne: Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD FX-6350 3.9 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon R9 270X lub lepsza, 12 GB HDD, Windows 7

PC
PS4
XONE
Switch