Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweSwitchPCPS4iOSXONE
Okładka Memoranda (Switch)
OkładkaMemoranda (Switch)

Memoranda

Klasyczna gra przygodowa typu point-and-click, opracowana przez niezależne studio Bit ByterZ. Tytuł ma za sobą udaną kampanię crowdfundingową w serwisie Kickstarter.

Przygodowe | point-and-click | elementy logiczne | 2D | crowdfunding | indie

Memoranda Premiera

25sty2017

PC

1lis2017

iOS

6lis2020

Switch XONE

22sty2021

PS4

producent: Bit ByterZ wydawca: CarbonFire Studio

Memoranda to klasyczna przygodówka typu point-and-click, opracowana przez niezależne studio Bit ByterZ. Tytuł ma za sobą udaną kampanię crowdfundingową w serwisie Kickstarter, a inspirację dla jego stworzenia stanowiły dzieła Harukiego Murakamiego – japońskiego pisarza, autora między innymi powieści Kafka nad morzem czy Kronika ptaka nakręcacza.

Fabuła

Memoranda przenosi gracza na teren niewielkiego miasteczka zamieszkanego przez oryginalne osobistości. Poszczególne postacie łączy jedna cecha – każda z nich coś straciła. Mowa choćby o mężczyźnie, któremu zaginęła żona, zawodowym biegaczu, który utracił stopę, ptaku pozbawionym zwierzęcych instynktów, czy też weteranie II wojny światowej, który postradał zmysły. Tyczy się to również głównej bohaterki, która zapomniała własnego imienia. Zadaniem, jakie czeka na wykonanie, jest rozwikłanie stojącej za tym zagadki – protagonistka zamierza poznać prawdę na temat tego, czy faktycznie traci pamięć, czy też jest to efekt zupełnie innych okoliczności.

Mechanika

Rozgrywka w Memoranda nie odbiega od schematu, do jakiego przyzwyczaiły graczy inne produkcje tego typu. Zabawa opiera się zatem na eksploracji otoczenia, poszukiwaniu ważnych przedmiotów i rozmowach z ponad 35 postaciami niezależnymi. Jej istotny element stanowią zagadki opierające się przede wszystkim na manipulacji posiadanym ekwipunkiem. Przygoda wiedzie przez zróżnicowane miejsca – oprócz wspomnianego powyżej miasteczka, przychodzi nam odwiedzić malowniczą plażę, dzikie złomowisko, czy też ponure piwnice. Łącznie na zwiedzenie czeka ponad 40 lokacji.

Kwestie techniczne

Cechą charakterystyczną Memoranda jest dopracowana, dwuwymiarowa oprawa graficzna, zrealizowana w kreskówkowej stylistyce – każdy jej element został narysowany ręcznie, toteż ostateczny efekt prezentuje się przyjemnie dla oka. Zabawie towarzyszy soundtrack składający się z ponad 15 utworów. Ponadto wszystkie kwestie dialogowe zostały udźwiękowione.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Memoranda: 12+

Memoranda Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 1.7 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce GTX 260/Radeon HD 4870 lub lepsza
  • 800 MB HDD
  • Windows 7
PC
iOS
Switch
XONE
PS4