Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiGCN3DS
Okładka Luigi's Mansion (GCN)

Luigi's Mansion

Przygodowa gra akcji pozwalająca wcielić się w Luigiego – w poszukiwaniu swojego zaginionego brata bohater trafia do nawiedzonej rezydencji. Zabawa w Luigi’s Mansion polega na eksploracji oraz eliminacji duchów przy użyciu latarki i zmodyfikowanego odkurzacza – Poltergusta 3000.

Akcji | TPP | elementy zręcznościowe | Mario | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne Nintendo

Okładka Luigi's Mansion (GCN)

producent: Nintendo

wydawca: Nintendo

wydawca PL: Lukas Toys

Strona oficjalna

data premiery gry:

3maj2001

GCN

12paź2018

3DS

Luigi’s Mansion jest przygodową grą akcji, która towarzyszyła premierze konsoli Nintendo GameCube. Po kilkunastu latach dzieło giganta z Kioto doczekało się remake’u opracowanego z myślą o handheldzie Nintendo 3DS.

Fabuła

Głównym bohaterem gry Luigi’s Mansion jest tytułowy Luigi. Po tym jak protagonista otrzymał dziwny list, z którego wynikało, że udało mu się wygrać w konkursie wielki dom, postanowił obejrzeć tę nietypową nagrodę. Po dotarciu do celu sprawy szybko się skomplikowały – nie dość, że jego brat Mario zaginął w tajemniczych okolicznościach, to jeszcze spotkał tam profesora E. Gadda, opowiadającego o duchach nawiedzających posiadłość. Heros postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i rozwikłać zagadkę tego miejsca, uzbrojony w wynalazki przekazane mu przez ekscentrycznego naukowca.

Mechanika

Na Luigi’s Mansion składają się cztery główne etapy, w których zajmujemy się przemierzaniem domostwa (dostęp do kolejnych pokoi otrzymujemy po znalezieniu odpowiedniego klucza), zbieraniem poukrywanych tam skarbów oraz walką z napotkanymi duchami. W trakcie starć robimy użytek z latarki, przy pomocy której ogłuszamy oponentów, zapewniając sobie możliwość wchłonięcia ich do Poltergusta 3000, czyli specjalnie zmodyfikowanego odkurzacza; warto jednak pamiętać, że każdy duch ma określoną liczbę punktów życia, a im więcej ich posiada, tym trudniej go wciągnąć do wnętrza urządzenia. Poza szeregowymi przeciwnikami, na pokonanie czekają również specjalni adwersarze (których eliminacja wymaga spełnienia określonych warunków), a także podstępni i znacznie wytrzymalsi bossowie czekający na końcu każdego poziomu.

Na szczęście Luigi nie musi wędrować po posiadłości po omacku, gdyż ma do dyspozycji również tak zwanego Game Boya Horror, czyli specjalne urządzenie zawierające mapę domostwa, na której oznaczono odwiedzone pomieszczenia, otwarte i zamknięte przejścia czy choćby zdobyte skarby. Warto odnotować, że po ukończeniu przygody można spróbować swoich sił w trybie Hidden Mansion, zawierającym lustrzane odbicie posiadłości; czekają tu na pokonanie jeszcze silniejsi bossowie i liczniejsi oraz sprytniejsi adwersarze.

Kwestie techniczne

Gra Luigi’s Mansion wykorzystuje możliwości obu platform, na które została wydana, za sprawą trójwymiarowej grafiki wysokiej jakości; wrażenie robi przede wszystkim gra świateł i cieni, jednak podobać się mogą również dopracowane modele postaci czy efekty wizualne towarzyszące wchłanianiu duchów do odkurzacza. Całość utrzymano w kreskówkowej stylistyce charakterystycznej dla przygód wąsatych hydraulików.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 64 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Luigi's Mansion

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.
Nowe gry od Nintendo na konsole 3DS i Wii U

wiadomość8 czerwca 2011

Na wczorajszej konferencji Nintendo na targach E3, firma zapowiedziała szereg nowych produkcji na konsole 3DS i Wii U, przygotowanych we własnych studiach deweloperskich.

GCN
3DS