Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXONE
Okładka Kova: AlphaLink (PC)
OkładkaKova: AlphaLink (PC)

Kova: AlphaLink

Przygotowana przez niezależne studio Black Hive dwuwymiarowa gra RPG z elementami produkcji typu metroidvania.

RPG | science fiction | platformówki | 2D | metroidvania | elementy przygodowe | indie | side-scroll | RPG akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Kova: AlphaLink Premiera

2022

PC XONE

producent: Black Hive wydawca: Black Hive Strona oficjalna

Gry podobne do Kova: AlphaLink

Shadowrun Returns

Dex

Moonfall Ultimate

Kova jest side-scrollową grą RPG z wyraźnie zarysowanymi elementami produkcji typu metroidvania. Za jej opracowanie odpowiada niezależne studio Black Hive. Produkcja powstała z myślą między innymi o platformie PC i XONE.

Fabuła

Akcja Kova rozgrywa się w odległej przyszłości. Główna bohaterka – tytułowa Kova Rimor – jest kosmiczną najemniczką. Przemierzając nieznany zakamarek kosmosu trafiła na ślad nadajnika ulokowanego na niezamieszkanej, skutej lodem planecie. Kiedy znajdowała się na jej orbicie, statek, którym podróżowała, został zaatakowany przez inny wehikuł, co zmusiło ją do awaryjnego lądowania na niegościnnym globie. Celem, jaki od tej pory jej przyświeca, jest odkrycie przeznaczenia nadajnika skonstruowanego prawdopodobnie przez obcą cywilizację, co w założeniach ma ją doprowadzić do uzyskania odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego ludzie byli sami we Wszechświecie?”.

Mechanika

W Kova na platformie PC i XONE akcja prezentowana jest z boku. Eksplorację utrudnia konieczność przeskakiwania z platformy na platformę oraz omijania licznych pułapek i przepaści. W trakcie rozgrywki zwiedzamy różnorodne planety z unikalną atmosferą i ekosystemem – od wspomnianego wcześniej lodowego globu, aż po dość gęsto zaludniony świat z futurystycznymi miastami i osadami. Te ostatnie mogą być wykorzystane jako swoiste bazy wypadowe, w których zaopatrujemy się w niezbędny ekwipunek i przyjmujemy rozmaite zlecenia. W toku przygody możemy dołączyć do jednej z trzech frakcji – dokonany przez nas wybór determinuje przede wszystkim zakres misji, jakie trafiają do dziennika, oraz opcji dialogowych dostępnych podczas rozmów z postaciami neutralnymi.

Istotny element gry stanowi walka z przeciwnikami – starcia rozgrywają się w czasie rzeczywistym, a w ich trakcie równie ważne, co posiadane przez bohaterkę uzbrojenie (arsenał obejmuje zarówno klasyczną broń palną, jak i karabiny laserowe czy plazmowe) oraz odblokowane umiejętności, są refleks i zręczność gracza. W miarę odnoszonych postępów zdobywamy specjalne perki i zdolności, które gwarantują nam przewagę na polu walki, a także zapewniają dostęp do wcześniej zamkniętych lokacji. Nie bez znaczenia pozostaje rozbudowany system craftingu, pozwalający na wytwarzanie amunicji i ulepszeń w oparciu o pozyskane surowce.

Kwestie techniczne

Kova może się pochwalić wysokiej jakości dwuwymiarową oprawą graficzną. Otoczenie zaprojektowano z dbałością o detale, a na uwagę zasługują bogate animacje postaci. Całość utrzymano w charakterystycznej, stonowanej kolorystyce. Oczywiście warto mieć na uwadze, że jest to dzieło zaledwie dwuosobowego zespołu.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Kova: AlphaLink: 16+

PC
XONE