Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneiOSAND
Okładka Jelly Defense (iOS)

Jelly Defense

Klasyczny przedstawiciel gatunku tower defense, stworzony i wydany przez gliwickie studio Infinite Dreams. W produkcji ratujemy planetę Żelków przed zmasowaną inwazją kolorowych kosmitów.

Strategiczne | tower defense | 2D | polskie

Okładka Jelly Defense (iOS)

data premiery gry:

29wrz2011

iOS

5sty2012

AND
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Jelly Defense to dwuwymiarowa gra strategiczna typu tower defense, robiąca użytek z klasycznych mechanizmów rządzących tym gatunkiem. Za produkcję wydaną na urządzenia mobilne z systemem AND i iOS odpowiedzialne jest studio Infinite Dreams z Gliwic, które zaistniało w świadomości graczy takimi tytułami jak Can Takedown, Shoots the Birds, czy Let’s Create! Pottery.

Fabuła

Akcja gry umiejscowiona została na planecie Diploglobe, która przeżywa najazd kosmitów. W obliczu zagrożenia gracz staje w obronie rdzennych mieszkańców globu, czyli tytułowych Żelków. Fabuła jest szczątkowa, ale zabawny projekt świata gry skutecznie zachęca do podejmowania działań. Zabawa toczy się w ramach kampanii solowej, podzielonej na około dwadzieścia poziomów.

Mechanika

Zabawa postępuje w charakterystyczny dla gatunku sposób – na ekranie widzimy planszę z wytyczonymi ścieżkami, którymi przemieszczają się kolejne fale jednostek wroga. Toczymy z nimi boje, rozstawiając własnych wojaków w jasno określonych miejscach. Celem rozgrywki jest powstrzymanie przeciwników przed zagrabieniem wszystkich zielonych kryształów znajdujących się w naszej bazie. Zadania nie ułatwia fakt, że najeźdźcy dzielą się na czerwonych i niebieskich, więc aby zwyciężyć, trzeba dobrać właściwe jednostki i zastosować odpowiednią strategię. Do zadań gracza należy kupowanie wojaków, ich ulepszanie i sprzedaż w celu wymiany na inne.

Tytuł charakteryzuje się wysokim poziomem trudności i gdyby nie skrzynie z monetami oraz oddane do dyspozycji gracza power-upy (m.in. deszcz meteorytów, tornado i czasowe spowolnienie wszystkich wędrujących przeciwników), odpieranie ataków kolejnych fal kosmitów byłoby wyzwaniem ponad siły większości graczy.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Jelly Defense na platformie AND i iOS prezentuje się bardzo efektownie, mimo że mamy tu do czynienia z produktem w całości dwuwymiarowym. Mocno ograniczona kolorystyka pomaga w skupieniu się na akcji, a zabawne animacje czynią rozgrywkę wciągającą. Z kolei mocno abstrakcyjna oprawa muzyczna to dzieło śląskiego zespołu Hipki.

Minirecenzja Jelly Defense – żelkowate tower defense prosto z Polski

PLUSY:
  1. Wyjątkowa oprawa graficzna nie pozwala oderwać wzroku od ekranu;
  2. Rozgrywka nie jest w żaden sposób zaskakująca, ale miłośnicy gatunku będą zadowoleni;
  3. Sporo zawartości – od zróżnicowanych jednostek i wrogów, przez bossów, po rozmaite wyzwania.
MINUSY:
  1. Jak to w tower defense – gameplay z czasem robi się przewidywalny.

Tower defense to popularny gatunek gier wśród miłośników zabawy na urządzeniach mobilnych. Wśród najbardziej znanych produkcji tego typu znajdują się serie Kingdom Rush i Plants vs. Zombies, ale na rynku nie brakuje innych ciekawych pozycji. Jedną z nich jest polskie Jelly Defense od gliwickiego studia Infinite Dreams.

Cechą wyróżniającą rodzimy tytuł od konkurencyjnych aplikacji z pewnością jest wyjątkowa oprawa graficzna. Same mapy są dosłownie szare, bure i nijakie, ale stanowią doskonały kontrast dla kolorowych, słodkich i niezdarnych żelków. W produkcji może i brakuje zaawansowanych efektów, które wprowadzają w zadyszkę nawet najmocniejsze smartfony i tablety, ale nie ma to żadnego znaczenia, gdyż podczas zabawy całość prezentuje się po prostu świetnie.

Rozgrywka sama w sobie nie różni się niczym specjalnym od konkurencyjnych aplikacji, ale nie jest to zbyt wielka wada, gdyż w Jelly Defense gra się przyjemnie. Tytuł co jakiś czas serwuje nam nowe wyzwania, stawia naprzeciw naszych podopiecznych potężnych bossów, daje dostęp do kolejnych jednostek – krótko pisząc, standard. Starzy wyjadacze, którzy zjedli zęby na tower defense mogą więc kręcić nosem na znaną na wylot mechanikę, jednak prawdę powiedziawszy ciężko w tym gatunku oczekiwać jakiegoś trzęsienia ziemi. Ważne, że rozgrywka jest cały czas urozmaicana drobnymi nowinkami, dzięki czemu nie nudzi się zbyt szybko.

Jelly Defense to specyficzna produkcja, gdyż z jednej strony jest to klasyczny przedstawiciel tower defense, który w kwestii gameplayu nie zaskakuje niczym, ale też w niczym nie ustępuje konkurencji. W związku z tym chciałoby się napisać, że „kolejna taka sama gra”, jednak wyjątkowy styl graficzny i ogólny klimat tytułu nie pozwalają wygłaszać takich opini. Fani gatunku mogą więc brać w ciemno, a jego przeciwnicy nie mają tu czego szukać.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Gry podobne do Jelly Defense

Wymagania wiekowe Jelly Defense

odpowiednia dla każdego wieku

iOS
AND