Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPSV
Okładka Hyperdimension Neptunia Re;Birth 3: V Generation (PC)
OkładkaHyperdimension Neptunia Re;Birth 3: V Generation (PC)

Hyperdimension Neptunia Re;Birth 3: V Generation

Udoskonalona i rozszerzona wersja trzeciej części humorystycznej serii jRPG, która przedstawia w satyryczny sposób branżę gier komputerowych oraz wojnę toczoną pomiędzy konsolami.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | turowe | humorystyczne | jRPG

Hyperdimension Neptunia Re;Birth 3: V Generation Premiera

18gru2014

PSV

30paź2015

PC

Gry podobne do Hyperdimension Neptunia Re;Birth 3: V Generation

Final Fantasy XIII

Tales of Zestiria

Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? Infinite Combate

Hyperdimension Neptunia Re;Birth 3: V Generation na PC i PSV to udoskonalona i rozszerzona wersja trzeciej odsłony satyrycznej serii jRPG, która zadebiutowała na PlayStation 3 w 2012 roku. Jej bohaterkami są ludzkie personifikacje konsol oraz japońskich deweloperów. Za stworzenie marki, która narodziła się w 2010 roku, odpowiadają japońskie firmy Idea Factory oraz Compile Heart. Cykl cieszy się niezwykle dużym powiedzeniem, w zaledwie kilka lat od debiutu doczekał się on wielu kolejnych odsłon oraz kilku tytułów pobocznych, które trafiły na komputery PC oraz konsole PlayStation 3, PlayStation 4 oraz PS Vitę. Edycja Re;Birth 3 posiada zmodyfikowany interfejs oraz dodatkowych bohaterów i scenariusze dostępne wcześniej w zestawach DLC.

Fabuła

Hyperdimension Neptunia Re;Birth 3 na PC i PSV kontynuuje historię przedstawioną w drugiej części serii i rozpoczyna się w kilka lat po jej zakończeniu. Groźba ze strony złego bóstwa Arfoire została zażegnana, a boginie czterech krain świata Gamindustri żyją w pokoju i harmonii. Bohaterką gry jest jedna z nich, sympatyczna i nierozgarnięta Neptune. Przez przypadek przenosi się ona do alternatywnej rzeczywistości, w której jej przyjaciółki wraz ze swymi krajami stoją na krawędzi wojny. Zajęte walką boginie nie wiedzą jednak, że ich dalszym rządom zagraża tajemnicza grupa „siedmiu mędrców”. Neptune musi więc pogodzić skłócone strony, pokonać mędrców oraz znaleźć drogę do domu.

Mechanika

Podstawowe założenia rozgrywki nie uległy większym zmianom. Nadal mamy do czynienia z tradycyjnym jRPG-iem, przepełnionym absurdalnym humorem. Jest on często bardzo specyficzny, ponieważ odnosi się do kultury Japonii lub wiedzy na temat rożnych schematów i klisz znanych z gier czy anime. Praktycznie cała obsada tytułu jest żeńska, a jej przedstawicielki posiadają stereotypowe charaktery i wpisują się w standardowe role. Sporo czasu upłynie nam na przerywnikach fabularnych, wykorzystujących schemat znany z visual novel (animowane dwuwymiarowe portrety postaci oraz tekst dialogów w okienkach). Większą część czasu gry spędzimy jednak na eksploracji różnych podziemi i zamkniętych lokacji oraz walce z napotkanymi tam przeciwnikami.

Twórcy poprawili i urozmaicili nieco tę część zabawy, powiększając wiele poziomów oraz wprowadzając do nich wiele nieobecnych wcześniej elementów i niespodzianek. Turowy system walki pozwala na uczestnictwo w spotkaniach z wrogami maksymalnie ośmiu bohaterek. Bezpośrednio w potyczkach biorą udział jedynie cztery z nich, pozostałe spełniają rolę wsparcia, wpływając na statystki walczących. Po trójwymiarowych arenach możemy poruszać się swobodnie w każdej turze. Wszystkie ataki mają swój zasięg i pole działania. Podstawowe przypisane są do trzech przycisków, a w zależności od kolejności w jakiej je naciskamy, możemy budować specjalne combosy. Niektóre postacie mogą przechodzić transformacje, zamieniając się w swoją silniejszą, „boską” formę. Płacimy za nią zdobywanymi w czasie pojedynku punktami.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Hyperdimension Neptunia Re;Birth 3: V Generation na platformie PC i PSV nie uległa znaczącej zmianie. Kolorowe i komiksowe trójwymiarowe modele otoczenia i bohaterów są przyjemne dla oka, ale nie powalają na kolana ilością detali czy kompleksowymi animacjami, odstając w wielu miejscach od standardów. Popowa i elektroniczna muzyka nie wpada w ucho, ale też nie uprzykrza zabawy.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Hyperdimension Neptunia Re;Birth 3: V Generation

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Hyperdimension Neptunia Re;Birth 3: V Generation Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.66 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB Geforce GTX 460/Radeon HD 7770 lub lepsza
 • 14 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i3 3 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB Geforce GTX 460/Radeon HD 7770 lub lepsza
 • 14 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
PSV
PC