Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePC
Okładka Horde: The Citadel (PC)

Horde: The Citadel PC

The Citadel to oficjalny dodatek do Horde: The Northern Wind, strategii rozgrywanej w czasie rzeczywistym, z fabułą nawiązującą do rosyjskich podań ludowych.

Zręcznościowe | RTS

PC Windows
Okładka Horde: The Citadel (PC)

producent: 7th Bit Lab

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

1stycznia2004

The Citadel to oficjalny dodatek do Horde: The Northern Wind, strategii rozgrywanej w czasie rzeczywistym, z fabułą nawiązującą do rosyjskich podań ludowych. Gracz wciela się tu w rolę bohatera, który wraz z grupą wiernych wojów rozpoczyna budowę osady i w trakcie jej rozwoju, musi obronić się przed zakusami żądnych krwi sąsiadów.

Produkt firmy 7th Bit Lab kładzie duży nacisk zarówno na rozwój gospodarczy jak i militarny. W wielu podobnych produkcjach, np. w WarCraft jedynym źródłem dochodu jest złoto wydobywane z kopalń. Horde: The Citadel wykazuje w tym względzie większą złożoność, gdyż do tradycyjnych źródeł pozyskiwania pieniędzy dochodzą takie elementy, jak np. podatki. Także aspekty militarne nie zostały przez autorów potraktowane po macoszemu. Nie dość, że w grze dostępna jest duża ilość zróżnicowanych jednostek (chłopi, katapulty, kawaleria), to jeszcze w bitwach może brać udział potężna armia, składającą się nawet z czterystu wojów. Dla zwolenników rozwiązań pokojowych przewidziano opcję dyplomacji, która pozwala zawrzeć różnorakie sojusze (np. w celu pokonania jednego z sąsiadów, można namówić pozostałych do poparcia słusznej sprawy). Zręczna manipulacja słowna jest ważna zwłaszcza w początkowej fazie gry, kiedy nasza osada dopiero powstaje a ilość wojska jej broniącego jest ograniczona. Dodatek wprowadza mnóstwo nowych jednostek i budynków a także potwory, mogące stać się potężnym sprzymierzeńcem w walce z wrogiem.

Swoistą ciekawostką jest fakt, że gra nie została podzielona na kolejne scenariusze, w których za każdym razem musimy zaczynać budowę osady od początku. Horde: The Citadel kontynuuje nasze zmagania gospodarczo-militarne i pozwala zakończyć zabawę dopiero wówczas, gdy wszyscy wrogowie zostaną zrównani z ziemią. Produkt 7th Bit Lab jest także pierwszą strategią rozgrywaną w czasie rzeczywistym, która pozwala na zabawę dwóm osobom przy jednym komputerze, wykorzystując wariant „hotseat”.

Oprawa audiowizualna sprawia przyjemne wrażenie, chociaż należy wziąć pod uwagę fakt, że środowisko nie jest trójwymiarowe. Dzięki wprowadzeniu statycznych teł i jednostek stworzonych za pomocą bitmap, rozgrywka jest możliwa nawet na komputerach wyposażonych w procesor Pentium 100.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1 - 2  

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 172 głosów czytelników.

Gry podobne do Horde: The Citadel

Wymagania wiekowe Horde: The Citadel

odpowiednia dla każdego wieku