Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4PSVXONE
Okładka Hand of Fate (PC)

Hand of Fate

Oryginalne połączenie gry karcianej, planszówki i RPG-a, osadzone w realiach fantasy. W Hand of Fate gracz przemierza lochy, walczy z potworami i zbiera skarby – jednak nie odbywa się to w taki sposób, jak w typowych grach fabularnych.

RPG | TPP | fantasy | hack'and'slash | roguelike | karciane | indie | RPG akcji | EA Play

Okładka Hand of Fate (PC)

data premiery gry:

17lut2015

PC PS4 PSV

18lut2015

XONE

Hand of Fate stanowi oryginalną hybrydę gry karcianej, planszówki i RPG akcji, osadzoną w realiach fantasy. Jest to niezależny projekt stworzony przez australijskie studio Defiant Development, które zgromadziło środki niezbędne do sfinalizowania produkcji dzięki zbiórce pieniędzy za pośrednictwem serwisu Kickstarter.

Jak wspomniano, akcja omawianego tytułu toczy się w fantastycznym świecie. Został on wykreowany niejako na obraz i podobieństwo talii kart tarota, toteż na przykład głównym celem protagonisty jest pokonanie dwunastu członków rady (reprezentowanej przez trzy najwyższe figury z tradycyjnej talii kart – Waleta, Damę i Króla – w czterech odmianach), którzy dzielą bohatera od ostatecznego wyzwania, jakiemu musi on sprostać, by odnieść zwycięstwo.

Hand of Fate to pozycja, która powstała z miłości twórców do planszówek, klasycznych („papierowych”) RPG-ów i gier typu roguelike. Dlatego esencją omawianej pozycji jest przemierzanie lochów, walka z potworami i zbieranie skarbów – jednak nie odbywa się to w taki sposób, jak w typowych grach należących do wymienionego gatunku. Fundamentem zabawy jest tutaj bowiem stół, przy którym toczy się gra w karty – po jednej stronie zasiada gracz, zaś naprzeciw niego znajduje się Rozdający (ang. The Dealer).

Lokacje przemierzamy, przemieszczając pionek reprezentujący naszego bohatera po stole i odkrywając kolejne karty, które reprezentują wrogów, bohaterów niezależnych, rozmaite miejsca i inne elementy składające się na przygodę. Rozpatrywanie kart odbywa się w formie tekstowej – poprzez wybieranie opcji dialogowych odpowiadających za nasze działanie. Wszystko zmienia się w sytuacji, gdy na naszej drodze pojawiają się przeciwnicy – przenosimy się wówczas w trójwymiarowe środowisko i wskakujemy w buty naszego bohatera, by kierować nim niczym w rasowej grze RPG akcji, obserwując go z perspektywy trzeciej osoby (TPP).

Jak przystało na karciankę, nie brakuje tu również elementu składania własnej talii, w skład której wchodzą części ekwipunku (np. broń, pancerz, artefakty), specjalne ataki i inne bonusy nabywane w toku wędrówki. Zabawa polega jednak na tym, że Rozdający miesza ze sobą karty spotkań – czyli owe rozmaite przygody – oraz naszą talię. Dlatego rozgrywka za każdym razem może przybierać inny przebieg, jako że nigdy nie wiemy, kiedy trafimy na swoje artefakty i z jakim stanem posiadania przyjdzie nam się zmierzyć z konkretnymi zagrożeniami.

Mamy tu do czynienia z produkcją, na której powstanie nie przeznaczono wielomilionowego budżetu, toteż oprawa graficzna – wykonana w całości w trzech wymiarach – nie rzuca na kolana. Niemniej, przygotowano ją bardzo estetycznie, toteż nietrudno przymknąć oko na ewentualnie wizualne niedostatki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 64 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,4 / 10 na podstawie 18 głosów czytelników.

Gry podobne do Hand of Fate

Klasyfikacja PEGI Hand of Fate

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Hand of Fate

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 260 GTS/Radeon HD 4850 lub lepsza
 • 5 GB
 • Windows XP/Vista/7/8/8.1
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 2.66 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460/Radeon HD 5770 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows XP/Vista(SP2)/7(SP1)/8/8.1
Kłopoty Defiant Developments. Autorzy Hand of Fate kończą działalność
Kłopoty Defiant Developments. Autorzy Hand of Fate kończą działalność

wiadomość24 lipca 2019

Australijskie studio Defiant Developments poinformowało, że nie będzie już tworzyło nowych gier. Z powodu słabej kondycji finansowej firma ma się teraz zająć wyłącznie wsparciem dla istniejących tytułów. Wielu deweloperów będzie musiało znaleźć nową pracę.

Ósmy dzień letniej wyprzedaży w serwisie Steam (ARK: Survival Evolved, Shovel Knight, Hand of Fate, Ori and the Blind Forest)
Ósmy dzień letniej wyprzedaży w serwisie Steam (ARK: Survival Evolved, Shovel Knight, Hand of Fate, Ori and the Blind Forest)

wiadomość18 czerwca 2015

W serwisie Steam rozpoczął się ósmy dzień letniej wyprzedaży, która trwać będzie do 21 czerwca. W sumie przeceniono kilka tysięcy rożnych tytułów. Dziś w ofercie dnia znajdziemy gry, takie jak ARK: Survival Evolved, Shovel Knight, Hand of Fate oraz Ori and the Blind Forest.

Hand of Fate – miks RPG akcji i karcianki z Kickstartera trafi na PC oraz konsole PS4 i PS Vita
Hand of Fate – miks RPG akcji i karcianki z Kickstartera trafi na PC oraz konsole PS4 i PS Vita

wiadomość28 marca 2014

Niezależne studio Defiant Development poinformowało, że Hand of Fate, oryginalny miks karcianki i gry akcji RPG typu roguelike, trafi nie tylko na PC, ale również na konsole PlayStation 4 i PlayStation Vita. Tytuł został ufundowany w ubiegłym roku na Kickstarterze, a jego premiera w wersji pecetowej ma nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy.

PC
PS4
PSV
XONE