Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka Gunship 2000 (PC)

Gunship 2000 PC

Gunship 2000 to odświeżona i znacznie udoskonalona wersja, popularnego w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, symulatora śmigłowca Apache AH-64A.

Symulacje | helikoptery

PC Windows
Okładka Gunship 2000 (PC)

producent: MicroProse

wydawca: MicroProse

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

12listopada1991

Gunship 2000 to odświeżona i znacznie udoskonalona wersja, popularnego w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, symulatora śmigłowca Apache AH-64A. Gra pozwala zasiąść za sterami nie jednej ale kilku kanonierek i poprowadzić je do boju zarówno w Europie Środkowej, jak i w rejonie Zatoki Perskiej.

W porównaniu z pierwowzorem, programiści MicroProse wprowadzili kilka interesujących zmian. Najważniejsza z nich to oczywiście liczba śmigłowców, których jest aż siedem: AH-64A Apache, AH-64B Longbow, OH-58D Kiowa Warrior, UH-60K/L Blackhawk, AH-1W Cobra, AH-66A Comanche i MD530G Defender. Oddział do którego przystąpisz, będzie składał się z pięciu pilotów a co za tym idzie tyleż samu maszyn. Jakby tego było mało, przed każdą misją możesz wybrać dowolny śmigłowiec spośród aktualnie dostępnych, co sprawia, że poszczególne misje można rozgrywać na różne sposoby wielokrotnie. Oczywiście, kanonierka nie może funkcjonować bez broni, dlatego też autorzy zadbali o to byś miał jej pod dostatkiem i to najróżniejszego typu.

Oba tereny (Europa Środkowa i Zatoka Perska), zostały podzielone na trzy osobne strefy, z których każda odwzorowuje areał wielkości 800 kilometrów kwadratowych. Olbrzymi, w pełni trójwymiarowy teren wpływa oczywiście pozytywnie na radość płynącą z podniebnych potyczek a także różnorodność samych misji, które nie dość, że nie muszą rozgrywać się w znanym już terytorium, to jeszcze są losowo generowane przed każdym rozpoczęciem zmagań. Firma MicroProse zadbała ponadto o bardzo dobry model lotu, uwzględniający prawidłowe odwzorowanie poruszania się wirtualnego śmigłowca w powietrzu. W zależności od tego czy gracz jest fanatykiem realizmu czy też chciałby sobie po prostu postrzelać, może dowolnie ingerować w opcje latania śmigłowcem (ułatwiona awionika, brak możliwości destrukcji pojazdu podczas lądowania, wyłączenie podmuchów wiatru, itp.). Przed każdą misją istnieje również możliwość zmiany wyszkolenia pilotów wroga, poprzez ustawienie jednego z poziomów w czterostopniowej skali.

Gunship 2000 to godny następca kultowego pierwowzoru. Znacznie poprawiona oprawa audiowizualna korzystnie wpływa na wrażenia estetyczne, ponadto ulepszony silnik pozwala na zupełnie nowe możliwości, np. nagrywanie materiałów filmowych podczas akcji. Co ciekawsze, ta ostatnia opcja nie ogranicza się tylko do naszego śmigłowca – można rejestrować dowolny obiekt podczas misji i później analizować jego zachowanie z kilku kamer. Choć wytrawni wielbiciele symulatorów znajdą tu również niewielkie wady, z pewnością Gunship 2000 to jeden z najciekawszych symulatorów śmigłowca, jaki ujrzał światło dzienne na początku lat dziewięćdziesiątych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 204 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Gunship 2000

12+