Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPS2
Okładka Guilty Gear X2 (PS2)

Guilty Gear X2 PS2

Kolejna odsłona jednej z najbardziej znanych dwuwymiarowych bijatyk. Tym razem możemy wybierać pomiędzy dwudziestoma różnymi wojownikami. Na uwagę zasługuje także poszerzony wachlarz uderzeń, obejmujący m.in. ciosy specjalne.

Bijatyki | 2D | multiplayer | na 2 osoby | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 2
Okładka Guilty Gear X2 (PS2)

producent: Arc System Works

wydawca: Sammy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS2:

4lutego2003

Guilty Gear X2 to kolejna odsłona jednej z najpopularniejszych japońskich bijatyk i jednocześnie oficjalna kontynuacja wydanej w 2001 roku pozycji (Guilty Gear X). Warto jednocześie odnotować, iż opisywana produkcja doczekała się ulepszonego wydania na konsolach Xbox oraz komputerach osobistych (Guilty Gear X2#Reload). Podobnie jak w przypadku pozostałych tytułów z tej serii, za produkcję Guilty Gear X2 odpowiedzialne jest studio Arc System Works.

Opisywana edycja nie wprowadza żadnych rewolucyjnych zmian do mechaniki rozgrywki. W dalszym ciągu mamy więc do czynienia z klasyczną dwuwymiarową bijatyką, rozgrywaną w przepięknie wykonanych, odręcznie rysowanych sceneriach. Guilty Gear jako jeden z niewielu tytułów przez te wszystkie lata pozostał „w zgodzie” z klasycznym wizerunkiem bijatyk. Wątek fabularny w przypadku takiej produkcji nie odgrywa oczywiście istotnej roli, warto jednak odnotować jego obecność. Akcja Guilty Gear X2 osadzona została w 22 wieku na Ziemi. Zaawansowane badania genetyczne doprowadziły do powstania istot zwanych Gears, łączących w sobie elementy ludzkiego i zwierzęcego DNA. Niestety, tak jak to zwykle w tego typu przypadkach bywa, nowe istoty zbuntowały się przeciw swym stwórcom. Postanowiono więc zorganizować specjalny turniej, który ostatecznie miałby wyłonić najlepszych wojowników, nadających się do zwalczenia nadciągającego zagrożenia.

Miłośników pierwszej części Guilty Gear X zainteresuje z pewnością wiadomość, iż doskonale znane z tej gry postaci pojawiają się również w opisywanej kontynuacji. Co więcej, wersja X2 oferuje sześciu zupełnie nowych bohaterów, przygotowanych wyłącznie z myślą o tej grze. W sumie więc można wybierać pomiędzy dwudziestoma różnymi postaciami. Same walki przebiegają w bardzo zbliżony sposób do pierwszej części gry. Gracz w dalszym ciągu może korzystać z różnorakich uderzeń, chwytów, czy też łaczyć kolejne ataki w wyjątkowo skuteczne combosy. Edycja X2 wprowadza kilka zupełnie nowych ciosów specjalnych, takich jak ‘dust attack’ czy ‘instant kill’. Istotną rolę odgrywa również dodatkowy wskaźnik, po zapełnieniu którego można odpalić jeden z kilku najmocniejszych ciosów. Walczące postaci w dalszym ciągu mogą korzystać z dodatkowej broni, najczęściej białej.

Guilty Gear X2 oferuje aż osiem różnych trybów zabawy. Opisywana bijatyka zawiera oczywiście multiplayer dla dwóch zawodników. Oprócz tego można między innymi przystąpić do pojedynczego treningu, zaliczać niezbyt skomplikowane wyzwania, czy też zdecydować się na najbardziej rozbudowany tryb Story Mode. Podobnie jak w innych bijatykach, gracz przystępuje w nim do serii ściśle zaplanowanych walk. Warto jednocześnie zaznaczyć, iż każda z 20 grywalnych postaci posiada specjalnie przygotowane zakończenie, co powinno skutecznie zmotywować gracza do powtórnego przystępowania do tego trybu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Klasyfikacja PEGI Guilty Gear X2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Guilty Gear X2

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Zapowiedziano grę Guilty Gear 2 Overture
Zapowiedziano grę Guilty Gear 2 Overture

wiadomość19 lipca 2007

Gra Guilty Gear i jej kontynuacje (niebędące pełnoprawnymi sequelami) są doskonale znane miłośnikom dwuwymiarowych bijatyk. Z pewnością ucieszy ich fakt, że firma Arc System Works zapowiedziała grę opatrzoną numerkiem 2. Nie będą natomiast zachwyceni na wieść o zmianach wprowadzonych do serii przez tę kontynuację.

Guilty Gear X2 Accent Core jeszcze w tym roku pojawi się w Stanach Zjednoczonych
Guilty Gear X2 Accent Core jeszcze w tym roku pojawi się w Stanach Zjednoczonych

wiadomość24 czerwca 2007

W ostatnich dniach kwietnia przekazaliśmy Wam, że mieszkańcy Japoni otrzymają grę z serii Guilty Gear dedykowaną konsoli Wii. Dowiedzieliśmy się wówczas, że firma Arc System Works szykuje tytuł Guilty Gear X2 Accent Core, którego premierę w Japonii planuje się na 26 lipca 2007 r. Doszły do nas informacje, że niniejsza produkcja w wersji dla Wii i PS 2 pojawi się również na amerykańskich półkach.

Guilty Gear także na platformie Wii

wiadomość27 kwietnia 2007

Dwuwymiarowe bijatyki z popularnej serii Guilty Gear były dotąd znane entuzjastom konsol ze stajni Nintendo jedynie w formie kieszonkowej – Game Boy Advance dostał Guilty Gear X: Advance Edition, a na platformie Nintendo DS pojawiła się pozycja pt. Guilty Gear Dust Strikers. Sytuacja ta ulegnie jednak w przyszłości zmianie.