Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSP
Okładka Growlanser: Wayfarer of the Time (PSP)

Growlanser: Wayfarer of the Time PSP

Klasyczna japońska gra RPG oferująca rozbudowany turowy system walki, kładący duży nacisk na strategię i taktykę.

RPG | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation

PlayStation Portable
Okładka Growlanser: Wayfarer of the Time (PSP)

producent: Atlus

wydawca: Atlus

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PSP:

18sierpnia2011

PolecaneKolekcja gier
Obserwuj grę
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Growlanser: Wayfarer of Time to rozszerzony i poprawiony port gry RPG Growlanser IV: Wayfarer of the Time, którą pierwotnie wydano w 2003 roku na konsolę PlayStation 2. Tytuł ten nigdy nie trafił do graczy poza Krajem Kwitnącej Wiśni, tak więc konwersja na PSP jest jego debiutem na Zachodzie. Cechami charakterystycznymi serii Growlanser, która narodziła się w 1999 roku, jest taktyczny turowy system walki, projekty postaci stworzone przez znanego japońskiego rysownika Satoshiego Urushiharę oraz rozbudowana fabuła, oferująca wiele różnych zakończeń gry. Za produkcję Wayfarer of Time odpowiada studio Atlus, znane dzięki popularnej serii RPG Shin Megami Tensei oraz wielu innym przedstawicielom tego gatunku.

Świat, w którym rozgrywa się akcja, był niegdyś domem dla wysoko rozwiniętych technologicznie kultur, jednak na skutek katastrofy wywołanej przez dysponujące boskimi mocami istoty, ich dziedzictwo zostało zapomniane i zniszczone. Dwa tysiące lat po tych wydarzeniach sprawcy zagłady ponownie dają o sobie znać, zagrażając istnieniu świata. Według opowieści, powstrzymać może je tylko legendarny wybraniec-wojownik, którym prawdopodobnie okaże się główny bohater gry.

Fani japońskich gier RPG powinni poczuć się jak w domu. Rozgrywka w Growlanser: Wayfarer of Time czerpie inspiracje od najlepszych przedstawicieli gatunku. Dowodzimy drużyną postaci dysponujących szerokim wachlarzem umiejętności, ataków i czarów. Świat gry jest prezentowany w widoku izometrycznym, wszystkie postacie i elementy otoczenia są ręcznie rysowanymi animowanymi grafikami. Nasi przeciwnicy są cały czas widoczni na mapie, a gra nie korzysta z systemu losowych spotkań. Kiedy tylko się do nich zbliżymy inicjujemy pojedynek. Walki odbywają się w trybie turowym, dzięki któremu mamy czas na obranie strategii odpowiedniej do sytuacji. Z każdym członkiem naszej drużyny możemy nawiązać bliższe relacje, a nawet wybrać się na wakacje. W ten sposób dowiemy się nie tylko więcej o ich motywach działania i przeszłości, ale także odblokujemy jedno z ponad 40 zakończeń gry.

Oprawa graficzna nie zmieniła się specjalnie w porównaniu z tym co gra oferowała na Playstation 2, jednak miłośnicy japońskiej kreski i animacji powinni być z niej zadowoleni. Na uwagę zasługują zwłaszcza animowane portrety bohaterów przygotowane z dużą dbałością o detale. W japońskiej wersji większość z dialogów jest odgrywana przez aktorów, niestety ze względu na koszty związane z lokalizacją dystrybutor musiał zrezygnować z angielskiego dubbingu ograniczając go jedynie do animowanych przerywników filmowych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Growlanser: Wayfarer of the Time

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.