Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXSXXONEPS5PS4
Okładka GreedFall: Gold Edition (PC)
OkładkaGreedFall: Gold Edition (PC)

GreedFall: Gold Edition

Ulepszona wersja dobrze odebranego GreedFall z 2019 roku, stworzonego przez ekipę Spiders. GreedFall: Gold Edition oferuje usprawnioną względem oryginału oprawę graficzną oraz duży dodatek DLC, The De Vespe Conspiracy.

RPG | TPP | fantasy | RPG akcji

GreedFall: Gold Edition Premiera

30cze2021

PC PS4 XONE PS5 XSX

GreedFall: Gold Edition to pełne, usprawnione wydanie RPG-a osadzonego w świecie fantasy wzorowanym na XVII wieku w czasie podboju Ameryk. W ramach pakietu twórcy ze studia Spiders, znanego m.in. z Bound by Flame czy The Technomancer, oprócz usprawnień graficznych na PS5 i Xbox Series X/S, udostępnili też nowy dodatek DLC, The De Vespe Conspiracy.

Fabuła

Podstawowa historia w GreedFall: Gold Edition jest taka sama jak w bazowej wersji gry. Jako młody legat Kongregacji Kupieckiej przybywamy na wyspę Teer Fradee, by znaleźć na niej lekarstwo zdolne zwalczyć malichor, zarazę dziesiątkującą ludność Starego Świata. W trakcie swoich poszukiwań przyjdzie nam obserwować, jak kolonizatorzy przejmują kontrolę nad kolejnymi terenami tubylców, wywołując coraz bardziej krwawe konflikty. Jednocześnie z lasów Teer Fradee wychodzą Strażnicy: starożytne bestie, chroniące te tereny przed najeźdźcami.

Zawarty w edycji dodatek DLC, The De Vespe Conspiracy, opowiada o zakulisowych intrygach toczonych w Kongregacji Kupieckiej, które mogą zakłócić aktualny balans władzy pomiędzy frakcjami. Przyjdzie nam je poznać poprzez eksplorację do tej pory niezbadanego obszaru wyspy, pełnego nowych bestii oraz zamieszkanego przez wcześniej nieznany szczep tubylców.

Mechanika

Gold Edition nie wprowadza inwazyjnych zmian w rozgrywce. Zamiast tego dodaje kolejne elementy ekwipunku, potwory o unikatowym zestawie ataków oraz zupełnie nową lokację do eksploracji. Oznacza to, że zabawa w grze dalej polega na wykonywaniu rozbudowanych zadań, rozwijaniu postaci w kilku kategoriach umiejętności (luźno odpowiadających klasycznemu podziałowi na wojownika, łotrzyka i maga, przy czym możemy dowolnie łączyć umiejętności ze wszystkich tych klas), eksploracji, walce z przeciwnikami (zarówno ludźmi, jak i potworami)o oraz craftingu. Zdolności naszej postaci określają, jakimi sposobami możemy sobie poradzić z problemami – wiele sytuacji można rozwiązać odpowiednio poprowadzoną rozmową – a dzięki temu, że wspiera nas dwoje towarzyszy, mamy do dyspozycji wiele dodatkowych opcji.

Teer Fradee podzielono na mniejsze mapy, w obrębie których mamy dużą swobodę poruszania się. W ten sposób został też dodany nowy region w ramach The De Vespe Conspiracy. Pomiędzy poszczególnymi lokacjami przenosimy się, korzystając z systemu szybkiej podróży, w międzyczasie odwiedzając specjalne obozy. Kiedy w nich przebywamy, możemy porozmawiać z towarzyszami, zająć się swoim ekwipunkiem, sprzedać zbędne przedmioty czy ulepszyć postać, a w tym czasie doczytuje się obszar docelowy, przez co nie musimy wpatrywać się w ekrany ładowania.

Kwestie techniczne

Już podstawowa wersja GreedFall prezentowała się ładnie pod względem graficznym, natomiast Gold Edition wprowadziło pod tym względem kolejne usprawnienia. Na konsolach PS5 i Xbox Series X/S stała się możliwa gra w rozdzielczości 4K i 60 fps, znacznie przyspieszono czas wczytywań, a także poprawiono kwestie wizualne takie jak oświetlenie czy wygląd elementów otoczenia.

Tryb gry: single player  

GreedFall: Gold Edition cena w dniu premiery: 149,90 PLN

Klasyfikacja PEGI GreedFall: Gold Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

GreedFall: Gold Edition Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3450 3.1 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-4690 3.5 GHz / AMD FX-8300 3.3 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 980 / Radeon RX 590 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
PC
PS4
XONE
PS5
XSX