Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitch
Okładka Grandia HD Collection (Switch)

Grandia HD Collection Switch

Zestaw zremasterowanych wersji dwóch pierwszych odsłon cyklu Grandia, opracowany przez studio Game Arts. W Grandia HD Collection wcielamy się w bohaterów przeżywających przygody w fantastycznych światach.

RPG | fantasy | reedycje/remastery/remaki | jRPG

Nintendo Switch
Okładka Grandia HD Collection (Switch)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji Switch:

16sierpnia2019

16sierpnia2019

Nintendo eShop

Grandia HD Collection to kompilacja dwóch zremasterowanych wersji jRPG-ów z serii Grandia. W skład zestawu wchodzą gry Grandia HD Remaster (której pierwowzór zadebiutował na konsoli Sega Saturn pod koniec 1997 roku, a następnie pojawił się na pierwszym PlayStation) oraz Grandia II HD Remaster (oryginał pojawił się najpierw na platformie Sega Dreamcast w roku 2000, a później trafił na PlayStation 2 i komputery osobiste). Za opracowaniem tej składanki stoi sprawujące pieczę nad rozwojem cyklu studio Game Arts, z kolei jej wydaniem zajęła się firma GungHo Online Entertainment.

Fabuła

Produkcje tworzące Grandia HD Collection opowiadają osadzone w fantastycznych krainach historie dwóch bohaterów. W grze Grandia HD Remaster przejmujemy kontrolę nad osieroconym przez ojca Justinem, w którego ręce przypadkowo trafia zagadkowy artefakt stworzony przez cywilizację Angelou. Za jego pośrednictwem z nastolatkiem kontaktuje się tajemnicza kobieta, która zachęca go do udania się na wschód, gdzie znajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania. Protagonista postanawia wybrać się w długą i niebezpieczną podróż, podczas której dołączają do niego inni poszukiwacze przygód. Sprawy komplikują się w momencie, kiedy drużyna przyciąga uwagę złowrogiego generała Baala stojącego na czele militarnej grupy Garlyle Forces.

Grandia II HD Remaster przenosi nas natomiast na kontynent Surisen, który przed wiekami stanowił pole bitwy pomiędzy siłami dobra uosabianymi przez boga światła Granasa oraz siłami zła, na których czele stał Valmar – bóstwo ciemności. Długi konflikt zakończył się zwycięstwem tego pierwszego, a on sam stał się obiektem kultu. Eony później Valmar może się jednak odrodzić, a Kościół Granasa musi zrobić wszystko, by do tego nie doszło. W tę walkę mimowolnie wplątuje się główny bohater, czyli najemnik imieniem Ryoudo. Protagonista zostaje bowiem wynajęty do ochrony młodej kapłanki Eleny, a podczas ceremonii religijnej jest świadkiem rzezi dokonanej przez nieznane siły na jej uczestnikach. Parze udaje się uciec, jednak od tej pory to właśnie na niej spoczywa zadanie uratowania świata i poznania jego tajemnic.

Mechanika

W grach wchodzących w skład zestawu Grandia HD Collection akcję ukazano w widoku izometrycznym. Motorem każdej z nich są zadania popychające do przodu fabułę, eksploracja świata przedstawionego, prowadzenie rozmów z postaciami neutralnymi oraz walka z napotkanymi przeciwnikami. Starcia toczą się w hybrydowym systemie – o ile poszczególne ruchy wykonujemy w turach, o tyle na wydawanie poleceń mamy ograniczony czas; poza tym o ich kolejności decydują między innymi statystyki uczestników i poprzednie akcje. Ataki można przy tym łączyć w potężne kombinacje, a w trakcie potyczek przemieszczać się po polu bitwy, na przykład w celu uniknięcia wrogiego ciosu bądź zaatakowania oponenta od tyłu.

Ważną rolę odgrywa też rozwój postaci, które w miarę postępów zdobywają nowe umiejętności bojowe i ulepszają już posiadane, co z czasem pozwala im stawiać czoła coraz większym wyzwaniom.

Kwestie techniczne

Pracując nad kompilacją Grandia HD Collection, deweloperzy pochylili się przede wszystkim nad oprawą graficzną, zwiększając rozdzielczość i szczegółowość tekstur, udoskonalając interfejs użytkownika, a także ulepszając przerywniki filmowe. Poza tym dostosowano ją do działania na ekranach panoramicznych. Na osobną wzmiankę zasługuje fakt, że w trakcie zabawy możemy wybrać, czy chcemy słuchać japońskiego czy angielskiego dubbingu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Grandia HD Collection

12+