Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCANDiOS
Okładka Four Last Things (AND)

Four Last Things

Four Last Things to nietypowa, zabawna przygodówka typu point & click w 2D, która została przygotowana w oparciu o fragmenty dzieł pochodzących z epoki renesansu.

Przygodowe | point-and-click | humorystyczne | indie | eksperymentalne/artystyczne | renesans

Okładka Four Last Things (AND)

data premiery gry:

23lut2017

PC

25sty2018

AND iOS

Four Last Things jest przesiąkniętą humorem w stylu Monthy’ego Pythona, dwuwymiarową grą przygodową typu point & click na platformę PC, AND i iOS, która została stworzona w oparciu o znajdujące się w domenie publicznej dzieła pochodzące z epoki renesansu – fragmenty obrazów i muzyki. Za stworzenie tego tytułu odpowiada niezależny producent Joe Richardson. Produkcja rozpoczęła swój żywot jako projekt na konkurs Game Jolt’s Adventure Jam 2016, ale w pełnoprawną grę zamieniła się dzięki kampanii crowdfundingowej.

Fabuła

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Zobaczył to, co stworzył i uznał, że jest dobre. Potem Bóg sformował człowieka z ziemi i tchnął w niego życie. Tym sposobem człowiek stał się żywą istotą. „Ups” – rzekł wówczas Bóg, zdając sobie sprawę, że stworzył głupca. Zanim jednak miał okazję naprawić swój błąd, człowiek zerwał się, krzyknął „Zwrotów nie przyjmujemy!”, po czym popędził do lasu.

To krótkie podsumowanie, zamieszczone przez autora na oficjalnej stronie tytułu, dobrze przedstawia komiczny świat Four Last Things. W produkcji tej gracze przyjmują rolę podróżnika, który przybywa do średniowiecznego miasta w poszukiwaniu zbawienia. Niestety, okazuje się, że parafia nie może dać mu tego, czego pragnie, ponieważ… nie zgrzeszył na jej terenie. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie tego problemu...

Mechanika

Four Last Things na platformie PC, AND i iOS jest typową przygodówką point & click. Oznacza to, że rozgrywka opiera się na eksplorowaniu świata i wchodzeniu z nim w różnego rodzaju interakcje – te ostatnie sprowadzają się najczęściej do rozmów z postaciami czy też podnoszenia lub używania przedmiotów potrzebnych do rozwiązania kolejnych zagadek i popchnięcia naprzód wątku fabularnego. W produkcję Joe Richardsona możemy grać wyłącznie samotnie.

Kwestie techniczne

Tym, co naprawdę wyróżnia Four Last Things na PC, AND i iOS na tle podobnych gier jest nietypowa oprawa graficzna. Została ona przygotowana w oparciu o będące w domenie publicznej (inaczej mówiąc, dostępne za darmo – oczywiście, jeśli chodzi o ich wykorzystanie na płaszczyźnie cyfrowej) obrazy takich malarzy jak Hieronim Bosch czy Peter Bruegel Starszy. Joe Richardson pomieszał ze sobą różne fragmenty dzieł, tworząc z nich unikatową kombinację, okraszoną dodatkowo autorskimi animacjami, które ożywiają statyczne plansze i sylwetki bohaterów. W omawianej produkcji można również posłuchać fragmentów muzyki stworzonej przez klasycznych kompozytorów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Gry podobne do Four Last Things

Wymagania wiekowe Four Last Things

12+

Wymagania sprzętowe Four Last Things

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Dual Core 2.6 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 9800 lub lepsza, 500 MB HDD, Windows Vista/7/8/10
Minimalne: Intel Dual Core 2.0 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza, 500 MB HDD, Windows XP

PC
AND
iOS