Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS4SwitchXONE
Okładka Football, Tactics & Glory (PS4)
OkładkaFootball, Tactics & Glory (PS4)

Football, Tactics & Glory

Połączenie managera piłkarskiego i strategii turowej. Gra Football, Tactics & Glory przenosi mechaniki znane m.in. z serii XCOM w realia stadionu piłkarskiego. Gracz może spokojnie przeanalizować sytuację przed wydaniem każdego rozkazu podania, strzału itp.

Strategiczne | manager | turowe | piłka nożna | manager piłkarski

Football, Tactics & Glory Premiera

1cze2018

PC

22sty2020

XONE PS4 Switch

producent: Creoteam wydawca: Creoteam Strona oficjalna

Gry podobne do Football, Tactics & Glory

Rocket League

Blood Bowl II

Tour de France 2020

Football, Tactics & Glory to gra niezależna łącząca elementy strategii turowych oraz symulatorów zarządzania klubem piłkarskim. Gracz kompletuje zawodników, rozwija ich umiejętności oraz dowodzi nimi w meczach rozgrywanych w systemie turowym. Za opracowanie i wydanie gry odpowiada ukraińskie studio Creoteam.

Fabuła

Gracz wciela się w obiecującego młodego piłkarza, który podczas jednego z meczów doznaje poważnego urazu i musi przerwać swoją karierę. 15 lat później z ex-zawodnikiem kontaktuje się tajemniczy inwestor i proponuje mu pozycję menedżera mało znaczącego klubu. Od teraz jego (i naszym) zadaniem jest poprowadzenie zespołu piłkarzy na sam szczyt Premier League.

Mechanika

Football, Tactics & Glory stanowi połączenie symulatora zarządzania klubem piłkarskim oraz strategii turowej w stylu gier XCOM. W trybie zarządzania możemy kupować zawodników i zajmować się ich rozwojem. W trybie meczu wykonujemy serie ruchów na przemian z przeciwnikiem.

Boisko jest podzielone na kwadratowe pola w stylu szachownicy. W każdej ze swoich tur gracz otrzymuje możliwość wykonania kilku ruchów zawodnikami swojego zespołu. Mogą to być rozkazy przemieszczenia się, podania, strzału do bramki, itp. W przypadku, gdy wybrana czynność oznacza kontakt z zawodnikiem drużyny przeciwnej (np. gdy wydajemy rozkaz strzału do bramki, a na drodze lotu piłki znajduje się wrogi obrońca) szansa na powodzenie akcji jest obliczana na podstawie odpowiednich statystyk każdego z zawodników. Zdolności piłkarzy są określane przy pomocy takich cech, jak celność, biegłość w podaniach, obrona i kontrola.

Duży wpływ na rozgrywkę mają też unikalne umiejętności właściwe poszczególnym zawodnikom (np. możliwość przechwytywania strzałów i podań zachodzących na sąsiednich polach) oraz warunki środowiskowe na boisku (wysoka temperatura sprawi, że zawodnicy będą się szybciej męczyć).

Tryby gry

Gra oferuje tryb kampanii dla pojedynczego gracza, w ramach której nasz zespół wspina się po szczeblach piłkarskiej kariery od ligi amatorskiej aż po Premier League.

W zakresie rozgrywek wieloosobowych mamy dostęp do starć przez Internet oraz do trybu hot seat.

Kwestie techniczne

Football, Tactics & Glory zrealizowano w dość prostej, kolorowej grafice. Ciekawym elementem oprawy wizualnej jest tzw. Face Engine, czyli system generujący twarze zawodników: oblicze każdego piłkarza jest określane przy pomocy 150 różnych, szczegółowych cech.

Gra w wersji na PC wspiera modyfikacje poprzez system Warsztatu Steam. Gracze mogą tworzyć i udostępniać własne ligi i zespoły.

Twórcy zaimplementowali też szereg funkcji integrujących rozgrywkę z serwisem streamingowym Twitch. Gracz transmitujący rozgrywkę może podmienić imiona swoich zawodników na nicki oglądających. Może też aktywować funkcję, która będzie wyświetlać wiadomości z czatu Twitch wewnątrz gry w formie dymków unoszących się nad publicznością. Widzowie mogą też głosować, jakie powinny być następne posunięcia gracza.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / gorące krzesło  

Klasyfikacja PEGI Football, Tactics & Glory

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Football, Tactics & Glory Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 1.0 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
  • 800 MB HDD
  • Windows 7
PC
XONE
PS4
Switch