Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Etherium (PC)
OkładkaEtherium (PC)

Etherium PC

Osadzona w realiach science-fiction strategia czasu rzeczywistego, opracowana przez niezależne francuskie studio Tindalos. Akcja gry koncentruje się na toczonej w odległej części kosmosu wojnie trzech imperiów, rywalizujących o dostęp do cennego tytułowego surowca – etherium.

Strategiczne | science fiction | RTS | kosmiczne | indie

Etherium Premiera PC

25marca2015

pudełko PL

27marca2015

producent: Tindalos Interactive wydawca: Focus Entertainment / Focus Home Interactive wydawca PL: CDP Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Etherium to druga, po Stellar Impact, strategia kosmiczna wyprodukowana przez niewielkie paryskie studio Tindalos Interactive. Tym razem mamy jednak do czynienia z tytułem, który oprócz rozgrywki wieloosobowej oferuje także rozbudowaną kampanię dla pojedynczego gracza.

Fabuła produkcji opowiada o wojnie toczonej przez trzy potężne imperia w odległej części kosmosu. Przedmiotem batalii jest kontrola nad pewną planetą i jej księżycami, które stanowią źródło tytułowego etherium, rzadkiego i niezwykle cennego surowca. Kampanię rozpoczynamy od wyboru jednej z dostępnych frakcji. Każda z nich charakteryzuje się odrębnymi specjalizacjami i słabościami, a także wyjątkowymi możliwościami, takimi jak panowanie nad pogodą, przewidywanie przyszłości czy zaawansowane szpiegostwo. Rozgrywka ma nieliniową strukturę, jako że sami decydujemy, w jakim kierunku poprowadzimy podbój (czy w stronę jednego z kontynentów planety, czy też na któryś spośród jej księżyców), jak rozdysponujemy posiadane zasoby i jaką część naszych sił przeznaczymy do obrony kontrolowanego terytorium - w każdej chwili możemy zostać zaatakowani przez pozostałe mocarstwa. Nie brakuje także elementów takich jak badania technologiczne, owocujące dostępem do nowych jednostek, budynków czy umiejętności, oraz kontakty dyplomatyczne z natywnymi przedstawicielami neutralnych frakcji, którzy mogą podzielić się swoimi dokonaniami na polu nauki lub zasilić nasze szeregi.

Poważne znaczenie w prowadzeniu działań wojennych mają klimat i pogoda. Burza piaskowa pozwala niepostrzeżenie zbliżyć się do wrogich pozycji, a skuta lodem rzeka daje możliwość przeprowadzenia przez nią dywizji czołgów, podczas gdy ten sam rodzaj jednostek staje się umiarkowanie przydatny na grząskich bagnach. Dlatego podczas kreślenia swojej strategii podboju należy brać pod uwagę nie tylko obronność czy bogactwo surowców danego obszaru, ale również występujące na nim środowisko i warunki atmosferyczne. Warto też wspomnieć, że planeta, na której toczy się akcja gry, oraz jej naturalne satelity, reprezentują bardzo zróżnicowany klimat, począwszy od wypalonych słońcem pustkowi, poprzez archipelagi wysepek na bezkresnych morzach, aż po lodowe pustynie. Tym samym istotne staje się również ostrożne dobieranie jednostek do poszczególnych zadań spośród piechoty, czołgów, statków wodnych i powietrznych oraz ogromnych, niszczycielskich kolosów.

Etherium zostało okraszone trójwymiarową grafiką. Mając na uwadze, że za powstanie tytułu odpowiada mały i niezależny zespół, nie należy oczekiwać od niej poziomu charakteryzującego wysokobudżetowe produkcje AAA, niemniej oprawa może pochwalić się stosunkowo szczegółowymi modelami oraz sporą liczbą efektów specjalnych.

Jak wspomniano na początku, omawiana produkcja zawiera nie tylko kampanię dla pojedynczego gracza, ale również tryb multiplayer. Oferuje on klasyczny tryb potyczki, w którym może mierzyć się maksymalnie czterech graczy.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 4  

Ocena użytkowników: 7,4 / 10 na podstawie 41 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.0 / 10 na podstawie 34 głosów czytelników.

Etherium cena w dniu premiery: 44,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Etherium

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Etherium Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD Phenom X4 2.6 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560/Radeon HD 5850 lub lepsza
  • 5 GB HDD
  • Windows Vista(SP2)/7/8