Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4
Okładka Eitr (PS4)
OkładkaEitr (PS4)

Eitr

Czerpiąca garściami z mitologii nordyckiej gra RPG akcji, będąca debiutancką produkcją brytyjskiego studia Eneme Entertainment. Fabuła Eitr obraca się wokół mitycznego drzewa Yggdrasil, które łączy w całość dziewięć światów.

RPG | fantasy | hack'and'slash | widok izometryczny | mitologia nordycka | indie | RPG akcji | soulslike

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Eitr Premiera

lut2023

PC PS4

Eitr to zręcznościowe RPG, pełnymi garściami czerpiące z mitologii nordyckiej. Jest to debiutancka produkcja brytyjskiego studia Eneme Entertainment.

Fabuła gry obraca się wokół jednego z najważniejszych elementów mitologii nordyckiej, czyli gigantycznego drzewa Yggdrasill, które łączy w jedną całość dziewięć światów. Zostało ono zarażone tytułowym Eitr - czarną trującą substancją, zatruwającą wszystko, z czym wejdzie w kontakt. Zakażenie drzewa powoduje, że zaraza zaczyna rozprzestrzeniać się w połączonych z nim krainach. Wcielamy się w rudowłosą wojowniczkę, wyszkoloną tarczowniczkę, która próbuje powstrzymać pochód ciemności. Jej przeznaczenie, tak jak wszystkich innych śmiertelników, miało zostać ukształtowane przed narodzinami przez tkające nici ludzkiego żywota trzy siostry, znane jako Norny. Bóg psot Loki postanowił jednak spłatać figla i skroplił odrobinę Eitru na przędzę losu bohaterki, zanieczyszczając jej przeznaczenie, ale jednocześnie zapewniając dziewczynie dostęp do potężnych mocy, mogących jej pomóc w wyprawie.

Eitr jest zręcznościowym RPG, więc większość czasu spędzimy eksplorując świat, walcząc z hordami potworów, gromadząc skarby oraz rozwijając umiejętności bohaterki. Produkcja oferuje rozbudowany system potyczek. Do zwycięstwa wymagane jest znacznie większe zaangażowanie gracza niż w typowych hack-n-slashash. Konieczne jest tutaj ręczne wyprowadzanie każdego ataku we właściwym momencie, aktywowanie bloków i przeprowadzanie uników. Kluczową rolę odgrywa także zajmowanie odpowiednich pozycji na mapie, korzystanie z bogatego zestawu umiejętności specjalnych oraz łączenie ciosów w długie kombinacje zwiększające zadawane obrażenia. Wszystko to sprawia, że bitwy w Eitr przypominają raczej gry akcji niż typowe klony Diablo. Tempo potyczek jest wolniejsze i każdy ruch trzeba solidnie przemyśleć.

Atrakcyjnie prezentuje się oprawa graficzna. Autorzy połączyli pełną dużych pikseli stylistykę retro z nowoczesnymi efektami wizualnymi oraz płynną animacją postaci. Podczas kampanii odwiedzamy szereg lokacji wprost zaczerpniętych z najsłynniejszych mitów nordyckich, co zapewnia dużą różnorodność wizualną.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 53 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Eitr: 12+

PC
PS4