Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePSV
Okładka Ecolibrium (PSV)
OkładkaEcolibrium (PSV)

Ecolibrium PSV

Gra strategiczna, w której wcielamy się w konstruktora tworzącego na pozbawionej życia planecie bujny ekosystem, składający się z rożnych gatunków roślin oraz zwierząt. Tytuł wykorzystuje wiele unikalnych możliwości konsoli PS Vita i jest dostępny za darmo w PlayStation Store.

Strategiczne | zagraj za darmo | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ecolibrium Premiera PSV

12września2012

producent: Sony Interactive Entertainment wydawca: Sony Interactive Entertainment Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Ecolibrium

Dead Nation

Doodle God

Jetpack Joyride

Ecolibirum jest połączeniem strategii i symulacji, w której zadaniem graczy jest stworzenie, a następnie utrzymanie w harmonii bujnego ekosystemu roślinno-zwierzęcego. Producentem tytułu jest wewnętrzne studio deweloperskie należące do firmy Sony Computer Entertainment Europe. Podobnie jak kilka innych produkcji dostępnych w PlayStation Store, gra dystrybuowana jest za darmo, ale twórcy przygotowali dla niej szereg płatnych zestawów DLC, urozmaicających i przedłużających zabawę.

Na początku zabawy przenosimy się na pozbawioną życia planetę. Naszym zadaniem jest zasiedlenie jej rożnymi gatunkami roślin i zwierząt. Dobieramy je tak, by wspólnie stworzyły spójny, kompleksowy i samopodtrzymujący się ekosystem, nie wymagający od nas dalszych interwencji. Rozgrywka przypomina więc nieco Spore lub o wiele starsze Sim Earth, które wydane zostało wiele lat temu na komputerach PC.

Gracze większość czasu spędzą w laboratorium. Z jego poziomu wybieramy stworzenia oraz drzewa lub grzyby, które umieścimy na powierzchni planety. Każde z nich opisuje szereg współczynników, informujących nas o ich cyklu życiowym, a także wymaganiach jakie musi spełnić środowisko, w którym się znajdą, by mogły się bez problemu rozmnażać. Należy oczywiście pamiętać przy tym, że niektóre zwierzęta są drapieżnikami, które bez ustanku polują na roślinożerców, ci z kolei skutecznie zmniejszają ilość gatunków tworzących zielone płuca planety. Aby zapobiec zakłóceniom lub zerwaniu się łańcucha pokarmowego z powodu wyginięcia jednej lub wielu grup stworzeń, twórcy oddali do naszej dyspozycji nawozy, enzymy oraz żele. Przyspieszają one lub spowalniają wzrost i metabolizm wirtualnych podopiecznych. Nowe gatunki oraz narzędzia przydatne do kontroli populacji kupujemy za ekopunkty otrzymywane wraz z kolejnymi sukcesami w ożywianiu naszego świata.

Poza swobodną gra, w której sami ustalamy sobie cele, Ecolibrium zawiera także tryb wyzwań, który wymagać będą od nas spełniania określonych warunków np. ilości przedstawicieli danego gatunku. Interfejs obsługujemy za pomocą ekranu dotykowego. Gra pozwala tez dzielić się stworkami z innymi graczami, a także sprzedawać swoje przedmioty w sieciowym domu aukcyjnym.

Trójwymiarowa i kolorowa oprawa graficzna tytułu nie wykorzystuje pełni mocy konsoli, ale jest z pewnością przyjemna dla oka. Modele stworzeń dysponują zasobem wielu naturalnych oraz realistycznych animacji.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Ecolibrium

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.