Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiSwitchPCPS4XONE
Okładka Dimension Drive (Switch)
OkładkaDimension Drive (Switch)

Dimension Drive

Shoot‘em up, w którym gracz kontroluje statek zdolny do międzywymiarowej teleportacji. Znajduje to przełożenie na mechanikę rozgrywki – w trakcie zabawy ekran jest przedzielony na dwie połowy, pomiędzy którymi można dowolnie się przemieszczać.

Akcji | science fiction | 2D | na 2 osoby | top-down | shoot 'em up | kooperacja | podzielony/wspólny ekran

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dimension Drive Premiera

7gru2017

PC Switch

4wrz2018

PS4 XONE

Dimension Drive jest shoot'em upem opracowanym przez niezależny holenderski zespół 2Awesome Studio. Produkcja trafiła między innymi na platformę PS4, PC i Switch, a jej powstanie było możliwe dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Akcja Dimension Drive toczy się w wielowymiarowym Wszechświecie, którym trzęsie agresywna rasa kosmitów zwanych Ashajuls, opierająca się na niewolniczej pracy mieszkańców podbijanych przez siebie planet. Opracowany przez nią napęd, czyli tytułowy Dimension Drive, nie tylko rozpędził na dobre całą machinę wojenną, lecz także pozwolił na ekspansję na inne wymiary.

Gracz wciela się w Jackelyne Tywood, która pilotuje Mantykorę – jedyny znany statek wyposażony w Napęd Wymiarowy, jaki nie znajduje się w rękach Ashajuls. Ze względu na swoje niebywałe umiejętności bojowe dziewczyna stała się centralną postacią w walce o zatrzymanie zwycięskiego pochodu Ashajuls. Protagonistka stara się także rozwikłać zagadkę własnej przeszłości oraz pochodzenia Napędów Wymiarowych. Na szczęście nie jest sama – może liczyć na pomoc V.E.R.A.-y, czyli sztucznej inteligencji, która nie tylko służy radą, lecz także dba o prawidłowe funkcjonowanie systemów zainstalowanych w Mantykorze.

Mechanika

W wydanym na platformę PS4, PC i Switch Dimension Drive akcję obserwujemy z perspektywy top-down. Podobnie jak w innych shmupach, rozgrywka polega na nieustannym podążaniu w górę ekranu i eliminacji nadlatujących przeciwników – wśród należących do Ashajuls statków prym wiodą gigantyczne okręty bojowe, które pełnią rolę bossów. Od czasu do czasu musimy też rozwiązać nieskomplikowaną zagadkę środowiskową.

Z uwagi na fakt, że oddana w nasze ręce Mantykora jest wyposażona w tytułowy napęd, autorzy zdecydowali się na implementację oryginalnego rozwiązania – w trakcie zabawy ekran jest podzielony na pół, a pomiędzy jego częściami możemy się teleportować w dowolnym momencie. Jest to o tyle istotne, że tylko w ten sposób możemy zebrać wszystkie power-upy rozmieszczone w obu wymiarach, a także unikać nadlatujących pocisków, których liczebność nierzadko przywodzi na myśl gatunek bullet hell shooterów.

Warto jednak pamiętać, że baterie napędu szybko się wyczerpują, co wymaga niekiedy skrupulatnego zarządzania energią i wyboru właściwego momentu na dokonanie teleportacji – o tym, gdzie trafi nasz statek po międzywymiarowym skoku, informuje nas świecąca kula widoczna po drugiej stronie ekranu.

Tryby gry

W Dimension Drive można grać zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie drugiego gracza, w ramach lokalnego trybu współpracy – co ciekawe, piloci dzielą między sobą wszystko, łącznie z życiem. W grze pojawiają się cztery poziomy trudności – podczas gdy na Normalnym nasz wehikuł jest chroniony przez specjalne tarcze, na Trudnym i Ekstremalnym otrzymujemy do dyspozycji tylko jedno życie; ich listę zamyka WTF!, gdzie nasz statek ulega zniszczeniu po zaledwie jednym trafieniu. Oprócz tego nad naszymi poczynaniami nieustannie czuwa system punktacji – osiągnięte wyniki są publikowane na internetowych rankingach.

Kwestie techniczne

Dimension Drive może się podobać ze względu na przyjemną dla oka, dwuwymiarową oprawę graficzną, utrzymaną w kreskówkowej stylistyce. Jej dopełnieniem jest specjalnie skomponowany soundtrack skutecznie zagrzewający do boju.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: podzielony ekran  

Klasyfikacja PEGI Dimension Drive

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Dimension Drive Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i7-950 3 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7/8/8.1/10
PC
Switch
PS4
XONE