Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Decisive Campaigns: Barbarossa (PC)

Decisive Campaigns: Barbarossa PC

Trzecia odsłona zapoczątkowanej w 2010 roku serii strategicznej, odtwarzającej przebieg kluczowych operacji militarnych okresu II wojny światowej.

Strategiczne | II wojna światowa | turowe | strategiczne wojenne

PC Windows
Okładka Decisive Campaigns: Barbarossa (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

24listopada2015

24listopada2015

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Decisive Campaigns: Barbarossa to trzecia odsłona zapoczątkowanej w 2010 roku serii turowych gier strategicznych, odtwarzających przebieg kluczowych operacji militarnych okresu II wojny światowej. Wydany tradycyjnie przez duet Matrix/Slitherine tytuł opracowany został przez twórców cyklu z francusko-holenderskiego studia VR Designs we współpracy ze znanym projektantem Cameronem Harrisem. Podobnie jak poprzednie części serii, gra ukazała się wyłącznie na komputerach PC.

Fabuła

Zgodnie z tytułem gry, akcja kolejnej odsłony Decisive Campaigns osnuta jest wokół słynnej niemieckiej operacji Barbarossa, określanej jako największa i najważniejsza operacja wojsk Osi w okresie II wojny światowej. Zaplanowana przez Hitlera już w grudniu 1940 roku, a przeprowadzona ostatecznie pół roku później agresja Niemiec na ZSRR zakończyła się ostatecznie porażką armii niemieckiej i w znaczący sposób przyczyniła się do ostatecznej klęski III Rzeszy. Trwające na froncie wschodnim walki były zaś jednymi z najbrutalniejszych i najbardziej wyniszczających dla obu stron potyczek w trakcie całej wojny.

Mechanika

Ogólne założenia rozgrywki w Decisive Campaigns: Barbarossa pozostały niezmienione. Mamy więc do czynienia z rozbudowaną strategią turową, która w niezwykle realistyczny sposób odtwarza szereg aspektów zarówno samych potyczek, jak i towarzyszących im działań strategicznych, takich jak zaopatrzenie i wsparcie walczących oddziałów. Całość bazuje przy tym na klasycznych rozwiązaniach gatunku, czyli podzielonych na heksagonalne pola mapach i rozbudowanym, lecz jednocześnie łatwym w obsłudze interfejsie. Podczas zabawy możemy opowiedzieć się po obu stronach konfliktu i spróbować walki zarówno po stronie niemieckiej, jak i radzieckiej.

W porównaniu z poprzednimi odsłonami serii, twórcy ze studia VR Designs wprowadzili jednak do rozgrywki szereg całkiem nowych rozwiązań. Wśród nich wyróżnić należy przede wszystkim dynamiczny, półautomatyczny system decyzyjny, pozwalający skupić się na najważniejszych aspektach rozgrywki, z jednoczesnym pozostawieniem mniej ważnych decyzji w gestii komputerowego AI. Inną zauważalną zmianą jest także rozbudowany model zarządzania armiami i jednostkami, w którym wprowadzono elementy przypominające produkcje RPG.

Tryby gry

Podobnie jak poprzednie tytuły z cyklu Decisive Campaigns, gra pozwala zarówno na jednoosobową rywalizację z przeciwnikiem kontrolowanym przez komputer, jak i zabawę z żywym graczem za pomocą typowego dla produkcji Matrix/Slitherine systemu PBEM++.

Kwestie techniczne

Wydana na PC gra Decisive Campaigns: Barbarossa bazuje na autorskim silniku, stworzonym na potrzeby poprzednich edycji serii. Został on jednak przez twórców nieco podrasowany, zarówno pod względem graficznym, jak i w kwestii mechaniki – uwzględniając wprowadzone w tej części gry nowe rozwiązania.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   E-mail     Liczba graczy: 1 - 2  

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 45 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Decisive Campaigns: Barbarossa

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Decisive Campaigns: Barbarossa

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Pentium 4 1.5 GHz
 • 1.5 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD
 • 500 MB HDD
 • Windows XP/Vista/7
 • Rekomendowane:
 • Intel Pentium 4 1.5 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD
 • 500 MB HDD
 • Windows XP/Vista/7