Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Dark Matter (PC)

Dark Matter PC

Dark Matter to gra typu side-scroll, łącząca akcję i survival horror. Badamy statek kosmiczny opanowany przez pasożytniczą obcą rasę i walczymy o przetrwanie przy użyciu czterech rodzajów broni, które możemy dodatkowo ulepszać.

Przygodowe | science fiction | survival horror | indie | 2.5D | przygodowe gry akcji

PC Windows
Okładka Dark Matter (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

17października2013

Dark Matter to side-scrollowe połączenie gry akcji i survival horroru, osadzone w realiach science-fiction. Za powstanie tytułu odpowiada niezależny holenderski zespół InterWave Studios, mogący do tej pory pochwalić się FPS-em Nuclear Dawn wydanym w 2011 roku.

Dark Matter przenosi nas w odległą przyszłość, na pokład statku Endeavour, którego załoga padła ofiarą ataku ze strony pasożytniczej obcej rasy. Wcielamy się w postać kobiety, która budzi się z kilkuletniej hibernacji w zabezpieczonej kapsule, by ruszyć na poszukiwanie drogi ucieczki ze śmiertelnej pułapki, korzystając ze wsparcia pokładowej sztucznej inteligencji. Historia została rozpisana na 14 poziomów.

Jak wspomniano, omawiany tytuł łączy elementy akcji z horrorem. Na statku wciąż roi się od obcych, lecz bohaterka nie jest wobec nich bezbronna – twórcy udostępnili cztery typy broni, dodając do nich cztery rodzaje amunicji, a także możliwość wytwarzania ulepszeń. Tym samym walka nabiera wymiaru taktycznego, jako że wszyscy przeciwnicy mają swoje mocne i słabe strony, a w dodatku potrafią wykazać się inteligencją – na przykład pozorując ucieczkę, by wciągnąć protagonistkę w pułapkę. Ponadto, postać nie jest na tyle wytrzymała, by lekceważyć starcie choćby z pojedynczym wrogiem. Na szczęście, oprócz ulepszeń i amunicji, system rzemiosła pozwala tworzyć również apteczki – dlatego istotnym elementem rozgrywki jest eksploracja i zbieranie zasobów. Co więcej, podczas badania pokładu statku co jakiś czas możemy trafić na zagadki logiczne i różnego rodzaju dokumenty, kolejno ujawniające przed nami tragiczne dzieje jednostki Endeavour i tajemnicę, która stoi za atakiem obcych.

Bardzo ważna w Dark Matter jest ciemność spowijająca lokacje – to właśnie ona odpowiada w dużej mierze za utrzymujący się podczas rozgrywki klimat grozy. I chociaż bohaterka jest wyposażona w latarkę, a na statku w dużej mierze wciąż działa oświetlenie, nie powinniśmy zbyt często korzystać z tych dobrodziejstw - czasem jasność może bowiem ściągnąć na nas śmiertelne niebezpieczeństwo.

Choć omawiana produkcja oferuje trójwymiarową grafikę, akcję obserwujemy tutaj za pośrednictwem kamery umieszczonej z boku, co oznacza, że mamy do czynienia z techniką 2.5D. Jak na produkcję niezależną, tytuł okraszono stosunkowo szczegółową i estetyczną oprawą. Istotną rolę odgrywa tutaj wspomniany wcześniej system oświetlenia oraz cieniowanie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Dark Matter

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Dark Matter

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepsza)
  • 1 GB HDD
  • Windows XP
Wieści ze świata (Nosgoth, WWE 2K14, Dark Matter, Nintendo) 22/10/13
Wieści ze świata (Nosgoth, WWE 2K14, Dark Matter, Nintendo) 22/10/13

wiadomość22 października 2013

Dziś piszemy m.in. o podejściu firmy Nintendo do opcji Cross-Play, zamkniętych beta testach gry Nosgoth, przepustce Season Pass do WWE 2K14, a także możliwości zwrotu pieniędzy nabywcom Dark Matter w serwisie GOG.com. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.