Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS4XONEPSV
Okładka Claire: Extended Cut (PS4)

Claire: Extended Cut

Rozbudowana wersja wydanego w 2014 roku survival horroru Claire — w porównaniu z oryginałem, gra doczekała się przede wszystkim udoskonalonej oprawy audiowizualnej. Pieczę nad tytułem ponownie sprawowało studio Hailstorm Games.

Przygodowe | survival horror | horror | 2D | indie

Okładka Claire: Extended Cut (PS4)

data premiery gry:

30sie2016

PS4 PSV

6wrz2016

XONE

Claire: Extended Cut na platformie PS4, PSV i XONE to dwuwymiarowa gra survival horror, wzorowana na najgłośniejszych tytułach z gatunku. Deweloperem gry jest kilkuosobowe niezależne amerykańskie studio Hailstorm Games. Tytuł inspirowany jest jest japońskimi seriami, takimi jak Silent Hill oraz Clockwork, a także wydanym w 2011 roku Lone Survivor. Claire: Extended Cut to rozszerzona i zmodyfikowana edycja oryginalnej wersji gry, która ukazała się w 2014 roku na komputerach PC.

Fabuła

Główną bohaterką gry jest nastoletnia Claire, którą dręczą koszmary wywołane stresem i napięciem w jakim stale żyje. Składają się na nie problemy z nauką, wywołane ciężką chorobą matki oraz wspomnienia z nieszczęśliwego dzieciństwa. W pewnym momencie protagonistka budzi się w opuszczonej i skąpanej w ciemności szkole, po której grasują tajemnicze monstra. Jej jedyny wiernym towarzyszem jest pies o imieniu Anubis, z którym stara się znaleźć drogę wyjścia. W trakcie przygody Claire doświadczy nie tylko dziwacznych wydarzeń, ale stawi także czoła demom swojej przeszłości. Claire: Extended Cut oferuje wiele zakończeń, które zależą od dokonanych podczas rozgrywki decyzji oraz od uratowanych przez nas napotkanych po drodze osób.

Mechanika

Rozgrywka w Claire: Extended Cut przypomina grę Lone Survivor. Gracze przemieszczają się po dwuwymiarowych lokacjach, dbając o ekwipunek oraz źródła światła (zapalniczka oraz latarka), które pozwalają przegonić lub zdezorientować nawiedzające ich stwory. Produkcja nie zachęca jednak do walki z prześladowcami. Nie dysponująca możliwością skutecznego kontrataku, Claire musi wykorzystywać kryjówki oraz znalezione po drodze przedmioty. Istotnym elementem zabawy jest wskaźnik poziomu strachu, który po osiągnięciu maksymalnego poziomu może doprowadzić do śmierci protagonistki. Twórcy przygotowali kilka poziomów trudności, a także tryby New Game Plus, pozwalający zacząć nową grę ze zdobytym ekwipunkiem.

Kwestie techniczne

Claire: Extended Cut oferuje wysokiej jakości oprawę audiowizualną, zrealizowanej w stylu pixel art. Twórcy zadbali o ożywienie świata animacjami oraz grą światła, która dodatkowo nadje klimatu pełnym detalu lokacjom. W edycji Extended Cut autorzy zmodyfikowali silnik graficzny, wprowadzając do gry obiekty trójwymiarowe oraz efekty głębi, które sprawiają, że tytuł w wielu miejscach przypomina teraz typowe produkcje 2.5D.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Claire: Extended Cut

Klasyfikacja PEGI Claire: Extended Cut

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.
PS4
PSV
XONE