Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiSwitchPCPS4XONE
Okładka Chrono Sword (Switch)
OkładkaChrono Sword (Switch)

Chrono Sword

Przygodowa gra akcji z elementami RPG i rozwiązaniami rodem z soulslike’ów. W Chrono Sword wcielamy się w podróżniczkę w czasie imieniem Aenor, która przemierza posępną krainę, starając się odmienić własne losy i wpłynąć na dzieje całego upadłego świata.

Akcji | fantasy | widok izometryczny | elementy RPG | 2D | crowdfunding | indie | podróże w czasie | przygodowe gry akcji | soulslike

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Chrono Sword Premiera

lis2021

PC PS4 XONE Switch

producent: 21c.Ducks wydawca: 21c.Ducks Strona oficjalna

Chrono Sword jest przygodową grą akcji z elementami RPG i wzbogaconą o rozwiązania typowe dla gatunku soulslike. Produkcja została opracowana przez niezależny zespół 21c.Ducks. Jej powstanie było możliwe między innymi dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Chrono Sword zabiera nas w podróż do ponurego świata fantasy. Główną bohaterką gry jest potrafiąca przenosić się w czasie dziewczyna imieniem Aenor. Podczas tajnej misji w przeszłości protagonistka spotyka młodego wojownika – Glendyna – który ma stać się jej mentorem. W ten sposób nasza podopieczna zmienia bieg wydarzeń, a po powrocie do teraźniejszości odkrywa, że wszyscy jej bliscy odeszli. Aenor nie pozostaje nic innego, jak udać się w podróż w czasie i przestrzeni, podczas której przyjdzie jej nie tylko odmienić własne losy i odzyskać swój dawny świat, lecz również wpłynąć na dzieje całej upadłej krainy.

Mechanika

W Chrono Sword akcję ukazano w widoku izometrycznym. Produkcja oddaje nam do dyspozycji rozległy, posępny świat. W odwiedzanych lokacjach roi się od sekretów, których poznanie wymaga od nas nie tylko uważnego przetrząsania każdego miejsca i zaglądania w każdy kąt, lecz również naprzemiennego przemieszczania się pomiędzy teraźniejszością i przyszłością.

Ważnym elementem gry jest walka z przeciwnikami. Oprócz szeregowych adwersarzy, którzy w pojedynkę nie stanowią dla nas większego zagrożenia i niebezpieczni są dopiero w grupach, na naszej drodze stają potężni bossowie dysponujący większą siłą i odpornością na obrażenia (a często również imponujący rozmiarami). Toczące się w czasie rzeczywistym starcia są dynamiczne, a w ich trakcie musimy obserwować wrogów, by zawczasu blokować ataki, stosować uniki, wyprowadzać błyskawiczne kontry oraz poznać schemat ich ruchów i odkryć słabe punkty czy luki w obronie. Poza tym warto uważnie rozglądać się po otoczeniu, gdyż w wielu miejscach deweloperzy pozwalają nam na wykonywanie tak zwanych akcji kontekstowych. Przykładowo, przeciwnika stojącego pod ścianą możemy na nią popchnąć, by go ogłuszyć, z kolei osłabionego wroga można kopnąć w stronę pozostałych, co na chwilę ich zdezorientuje.

W miarę postępów rozwijamy bohaterkę, zdobywając coraz lepszy oręż (na jej podorędziu mogą znaleźć się miecze, topory, młoty, włócznie oraz tarcze do walki w zwarciu, a także łuki, kusze i magiczne różdżki pozwalające atakować wrogów na dystans), runy (zapewniające Aenor różnorodne moce) i inne przydatne przedmioty, jak artefakty (z którymi związane są różne umiejętności bojowe), kamienie krwi (służące do wydłużania paska życia) czy wreszcie różnorodne kruszce (służące do ulepszania uzbrojenia).

Długość gry

Zgodnie z zapewnieniami deweloperów, zaprawieni w bojach gracze, którym nieobce są gry typu soulslike, spędzą w Chrono Sword co najmniej 10 godzin. Pozostali jednak na ukończenie tej produkcji muszą zarezerwować sobie od 20 do 30 godzin.

Kwestie techniczne

Dość mroczna, pixelartowa grafika gry Chrono Sword prezentuje się przyzwoicie, między innymi dzięki dynamicznemu oświetleniu, a także ciekawym projektom lokacji oraz przeciwników.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Chrono Sword: 16+

PC
PS4
XONE
Switch