Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Californium (PC)

Californium PC

Osadzona w realiach science fiction pierwszoosobowa gra przygodowa, inspirowana biografią jednego z najsłynniejszych amerykańskich pisarzy SF, Philipa K. Dicka.

Przygodowe | FPP | science fiction | indie | eksperymentalne/artystyczne | lata 60. i 70. XX wieku

PC Windows
Okładka Californium (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

17lutego2016

17lutego2016

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Californium to osadzona w realiach science fiction pierwszoosobowa gra przygodowa na PC, inspirowana biografią jednego z najsłynniejszych amerykańskich pisarzy nurtu SF, Philipa K. Dicka. Tytuł został opracowany wspólnymi siłami dwóch francuskich studiów: Darjeeling oraz Nova Production we współpracy z francusko-niemiecką stacją telewizyjną ARTE.

Fabuła

Wśród inspiracji fabularnych wymienianych przez samych twórców Californium znalazły się m.in. takie powieści i opowiadania Philipa K. Dicka jak Człowiek z Wysokiego Zamku, Przez Ciemne Zwierciadło oraz Czy Androidy Śnią o Elektrycznych Owcach? i Przypomnimy to Panu Hurtowo, na podstawie których nakręcono kultowe filmy science fiction - Łowca Androidów i Pamięć Absolutna. Najważniejszą z inspiracji stał się jednak sam życiorys pisarza, który w trakcie swej kariery niejednokrotnie zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków, a nawet podejrzeniami o niepoczytalność.

Fabuła gry przenosi nas do roku 1967, a my wcielamy się w pechowego pisarza Elvina Greena, którego w tym samym czasie opuszcza żona Thea i dotychczasowy wydawca Teddy, a samo dokończenie jego debiutanckiej powieści okazuje się nie lada problemem. Kiedy psychika naszego bohatera mocno podupada, dość szybko wpada on w samonapędzającą się spiralę alkoholu i narkotyków. Nie mając nic do stracenia, protagonista powoli stacza się na dno, gdzie w narkotycznym transie odkrywa przejście do alternatywnej rzeczywistości o nazwie Theta. Zdarzenie to na zawsze zmieni życie bohatera oraz sposób pojmowania otaczającej go rzeczywistości.

Mechanika

Podczas zabawy akcję gry obserwujemy z oczu naszego bohatera, a sama mechanika rozgrywki nie odbiega specjalnie od standardów gier przygodowych, koncentrując się na eksploracji oraz poszukiwaniu przedmiotów niezbędnych dla odpowiedniego rozwoju fabuły. Głównym wyróżnikiem Californium jest zaś fakt, że w toku rozgrywki przenosimy się do alternatywnych rzeczywistości, a znalezione tam przedmioty stanowią klucz do rozwiązania problemów bohatera w realnym świecie. Jednocześnie wszystkie wątki i tropy w grze dość mocno nawiązują do biografii samego Philipa K. Dicka oraz nękających go problemów i obsesji.

Kwestie techniczne

Grafika gry Californium na platformie PC zaprojektowana została w taki sposób, aby możliwie sugestywnie oddawać klimat narkotycznych podróży wgłąb psychiki bohatera. Całość charakteryzuje się więc niezwykle barwną i bazującą na kontrastach oprawą wizualną, przedstawiającą mocno przerysowany, a niekiedy wręcz karykaturalny obraz świata. Osobą odpowiedzialną za styl graficzny gry jest zaś w głównej mierze francuski artysta Olivier Bonhomme, mający na swoim koncie m.in. współpracę z dziennikami Le Monde i Washington Post, a także komiksy oraz liczne okładki płyt.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Californium

16+

Wymagania sprzętowe Californium

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 2.00 GHz
  • 4 GB RAM
  • 2 GB HDD
  • Windows 7